برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۶۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۳
روز گذشته (جمعه) خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گزارشی منتشر کرد که در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت ولی پایگا‌ه‌های خبری، در اقدامی هماهنگ نسخه کوتاه شده آن را با تیتر جایگزین، منتشر کردند.
خبرگزاری‌ها، گزارش آسوشیتدپرس را با تیتر «ایالات متحده درصدد ارائه پیشنهاد جدید اتمی به ایران است» منتشر کردند ولی بلافاصله تیتر خوش‌بینانه را با اظهارنظر منفی ریاست جمهوری فرانسه که از «عدم برگزاری مذاکرات در سطوح بالا (سطح وزرای خارجه) به دلیل کندی پیشرفت در مذاکرات» گفته بود جایگزین کردند.

روز گذشته (جمعه) خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گزارشی منتشر کرد که در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت ولی پایگا‌ه‌های خبری، در اقدامی هماهنگ نسخه کوتاه شده آن را با تیتر جایگزین، منتشر کردند.

در آخرین ساعات روز پنجشنبه، پس از ماه‌ها مذاکره میان ایران و طرف‌های غربی که به کاهش فاصله قابل توجه و توافق بر سر اندازه و ظرفیت برنامه غنی سازی ایران نیاجامیده بود، پیشنهاد جدیدی از سوی ایالات متحده مطرح شد که نرم‌تر از پیشنهادهای قبلی بود هرچند که همچنان با خواست ایران فاصله داشت.

دو دیپلماتی که به گفته اسوشیتدپرس به دلیل محرمانگی پیشنهاد، از آوردن نام آنها در گزارش خودداری شده، گفتند این پیشنهاد در تلاش است نزدیک به نیمی از پروژه اتمی ایران را حفظ کند. (از اینجا بیشتر بخوانید.)

خبرگزاری‌ها، گزارش اسوشیتدپرس را با تیتر «ایالات متحده درصدد ارائه پیشنهاد جدید اتمی به ایران است» منتشر کردند ولی بلافاصله تیتر خوش‌بینانه را با اظهارنظر منفی ریاست جمهوری فرانسه که از «عدم برگزاری مذاکرات در سطوح بالا (سطح وزرای خارجه) به دلیل کندی پیشرفت در مذاکرات» گفته بود جایگزین کردند. (اینجا)

جالب‌تر اینکه از روز گذشته تا امروز، برخی پایگاه‌های خبری باز هم تیتر خبر را به اظهارنظر اخیر روحانی درخصوص کندی در پیشرفت مذاکرات تغییر داده‌اند.(اینجا، اینجا و اینجا)

شبکه خبری «فاکس نیوز» خلاصه‌ای از گزارش را آورده و تیتر را حفظ کرده است. (اینجا)

شایان توجه است که بیشتر رسانه‌های غربی بخشی از گزارش را که به اظهارنظر وزیر اطلاعات اسراییل اشاره داشت، به کل حذف کرده‌اند. (بخش حذف شده را از اینجا و اینجا ببینید)

اسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت: پیشنهاد (جدید) ایالات متحده، مخالفت اسرائیل را به همراه داشت. «یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات اسراییل در بیانیه‌ای ابراز داشت «اسراییل به شدت مخالف است» زیرا باور دارد که ایران در حالا انجام آزمایشهایی است که به دستیابی به «سلاح هسته‌ای» میانجامد.

لازم است یادآور شویم ایران، هیچگاه حاضر به تعلیق غنی‌سازی نشده و به غیرفعال نمودن سانتریفیوژهای در حال کار خود رضایت نداده است و بدین ترتیب می‌توان گفت به نظر نمی‌رسد پیشنهادی که برای رسانه‌های ایالات متحده دردسرساز شده چندان مورد پذیرش طرف ایرانی قرار بگیرد.

ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید کرده است در حالی که طرف غربی تنها زمانی حاضر به لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی است که تهران بخش مهمی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف نماید.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: