برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۴۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
هاآرتص بررسی کرد
مقامات سی کشور جهان خود را متعهد به جنگ با "داعش" در عراق کردند اما برخی کشورها، به خصوص کشورهای عربی بسیار محتاطانه عمل می‌کنند.
 هشت صبح: کنفرانس روز گذشته سی کشور جهان در پاریس برای ایجاد ائتلافی علیه داعش جهت تقسیم کار تشکیل شد: اینکه چه کسی حمله کند، چه کسی نقش اطلاعاتی داشته باشد، تامین مالی برعهده چه کسی باشد، و چه کسی از طریق زمینی بجنگد.

تیم ائتلاف در حال حاضر به دو دسته تقسیم شده است؛ کشورهایی که مایل به همکاری نظامی هستند اما نمی‌خواهند عملیاتی در خاک عراق و سوریه داشته باشند، و کشورهایی که قادرند عملیات نظامی داشته باشند.

این تمایز هیچ ارتباطی به توانمندی نظامی این کشورها ندارد بلکه به موانع دیپلماتیک و سیاسی که آنها را در امور نظامی در پله‌های متفاوتی از نردبان قرار می دهد، مربوط می‌شود.

برای مثال عربستان و امارات اعلام کرده‌اند که مایل به انجام عملیات نظامی در فضای هوایی عراق و سوریه هستند اما نیروی زمینی به این کشورها اعزام نخواهند کرد.

به گزارش فرارو، عربستان همچنین آماده صدور مجوز استفاده از فرودگاه‌ها به عنوان مناطق شروع عملیات است. در این زمینه آنها در کنار استراتژی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه قرار می گیرند. این افراد هیچ تمایلی به انجام عملیات زمینی در عراق ندارند، چه رسد در سوریه.

در مراحل پائین تر، اردن قرار دارد که آماده تامین اطلاعات اولیه برای این نبرد است و ماه‌ها است که آموزش هزاران شبه نظامی سوری را به عهده گرفته است. اما در حال حاضر پایگاه‌های هوایی این کشور برای برپایی جنگ در عراق و سوریه استفاده نخواهد شد.

مصر به سادگی در حوزه اطلاعات و اعلامیه‌ها مشارکت خواهد داشت اما حضورش در این ائتلاف حیاتی است چراکه بخش عربی این ائتلاف را از لحاظ دیپلماتیک تقویت می‌کند. باید به خاطر داشت که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر طرح ائتلاف عرب را ارائه کرد.

کشورهای حوزه خلیج فارس که قطر نیز در میانشان است، در حوزه مالی نقشی جدی خواهند داشت و هزینه این جنگ که هنوز حجمش مشخص نیست را تامین خواهند کرد.

شرکای ساکت!
در قسمت های انتهایی فهرست کشورهای مایل به همکاری، ترکیه قرار دارد که به درخواست ریشه کن کردن داعش در عراق و سوریه پیوسته اما به این شرط که چنین ائتلافی، هزینه ای برایش نداشته باشد.

ترکیه اجازه نخواهد داد که جت های جنگنده از فرودگاه‌های این کشور یا پایگاه ناتو در خاک این کشور به پرواز درآیند، و البته هیچ نیرویی هم اعزام نخواهد کرد. به طور کلی این کشور یک شریک ساکت خواهد بود.

توضیح رسمی ترکیه برای سکوتش این است که پیش از حمله باید اتحاد و توافقی در مورد دولت عراق و برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت صورت گیرد.

اما دلیل واقعی این است که ترکیه نگران جان 49 گروگان ترکی است که در دست داعش هستند و همچنین ترسی که از حمله داعش به خاک کشورش به تلافی مشارکت در این ائتلاف دارد، به خصوص پس از آنکه مشخص شد حدود یک هزار شهروند ترک به این سازمان تروریستی پیوسته‌اند.

با وجود آنکه حمله احتمالی به خاک عراق برای نابود کردن داعش، موافقت ضمنی ایران و سکوت روسیه را به دنبال داشته، بحث سوریه کاملا متفاوت است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران نه تنها گزارش‌های اخیر در مورد همکاری احتمالی ایران و آمریکا در جنگ علیه داعش را تکذیب می کنند، بلکه آمریکا را به پیشگامی در این جنگ جدید برای حضور بیشتر در منطقه متهم کرده‌اند.

تهران خواستار حضور سوریه در جنگ علیه داعش است و می‌گوید بدون ایران و سوریه، تلاش نظامی کامل نخواهد بود. موضع ایران باعث شد این کشور از کنفرانس جده علیه تروریسم باز بماند و به کنفرانس پاریس هم دعوت نشود.

هاآرتص در ادامه گزارش خود مدعی است: اما این کشور به هیچ وجه نگران دور ماندن از این کنفرانس‌ها نیست. ایران و روسیه آنقدر قدرت بازدارندگی دارند که مانع حملات هوایی غرب و اعراب به سوریه شوند. با وجود آنکه مشاور داخلی اسد هشدار داد سوریه هر هواپیمای آمریکایی که به محدوده هوایی این کشور حمله کند را می‌زند، واشنگتن نگرانی چندانی نسبت به واکنش سوریه ندارد اما در مورد واکنش روسیه و ایران شرایط متفاوت است.

با وجود تفاوت‌های موجود در سطح مشارکت و همکاری، این ائتلاف آنقدر اعتبار دارد که چراغ سبز اقدام نظامی اوباما باشد. ضمن اینکه آمریکا تنها مهاجم منطقه نخواهد بود اما درعین حال اوباما امتیاز سیاسی پیشگامی را در اختیار می گیرد.

آزمون واقعی در مرحله حمله است. برای مثال اینکه چه تعداد از غیرنظامیان عراقی (یا سوری) باید پیش از پشیمانی این ائتلاف از گرفتاری در این جنگ، در حملات هوایی کشته شوند؟

چه تعداد سنی عراقی –که واشنگتن به دنبال شراکت با آنها است- به سپر دفاع انسانی داعش تبدیل خواهند شد؟

عربستان چطور تمایل خود به همکاری با واشنگتن در جنگی که علیه سنی‌ها -ولو اینکه تندرو باشند- و با هدف دفاع از دولت شیعی عراق صورت می‌گیرد را توضیح خواهد داد؟

سوالاتی وجود دارند که در طول کشمکش علیه "داعش" بروز خواهند کرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: