برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۴۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۹
عراقچی پس از 5 ساعت رایزنی:
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پس از پایان گفت‌وگوهای 5 ساعته با نمایندگان 3 کشور اروپایی، این گفت‌وگوها را مفید و سازنده خواند و در عین حال گفت اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است.
 هشت صبح: سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پس از پایان 5 ساعت رایزنی با نمایندگان 3 کشور اروپایی آلمان، انگلستان و فرانسه در گروه 1+5، در گفت‌وگو با رسانه ها، این گفت‌وگوها را مفید و سازنده خواند و افزود این گفت‌وگوها به درک بیشتر از مواضع طرفین کمک کرد.

وی با یادآوری این نکته که اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است خاطرنشان کرد، هدف این مذاکرات رایزنی و آماده‌سازی برای مذاکرات هفته آینده در نیویورک بود.

گفتگوها مفید و سازنده بود اما اختلافات اساسی باقی است

رسانه ها به نقل از عراقچی نوشتند که طرف‌های گفت‌وگو هنوز "راهی دشوار" پیش رو دارند.

مذاکرات یک‌روزه ایران با آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش، برگزار شد. عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه، پیش از آغاز این مذاکرات گفته بود که اگر طرف‌های مقابل حسن‌نیت داشته باشند و از برخی خواسته‌های غیرمعقول دست بردارند، این مذاکرات به سرانجام خواهد رسید.

عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، هدایت مذاکره‌کنندگان ایران را در گفت‌وگوهای وین به عهده دارند. آنها هفته گذشته نیز در ژنو با معاونان وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کردند.

روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان عضو گروه ۱+۵ هستند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی مذاکره‌کنندگان این گروه را در مذاکره با ایران بر عهده دارد.

قرار است دور بعدی مذاکرات دو طرف روز پنجشنبه، ۲۷ شهریور، در نیویورک برگزار شود و ایرنا گزارش داده است که وزیران امور خارجه کشورهای مذاکره‌کننده در دور آتی گفت‌وگوها شرکت خواهند داشت.

طبق توافق مقدماتی ژنو، ایران و گروه ۱+۵ تا روز سوم آذر برای نهایی کردن توافقنامه جامع هسته‌ای فرصت دارند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: