برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۳۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۷
رئیس جمهور در جمع نخبگان خراسان رضوی با بیان اینکه در این دولت به برخی فساد‌ها برخوردیم که شگفت‌آور است و واقعا دچار حیرت شدیم، گفت: دولت در مسیر توسعه و مبارزه با فساد از هیچ کس و قدرتی نمی‌ترسد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی دقایقی پیش در جمع نخبگان و برگزیدگان خراسان رضوی در محل سالن همایش‌های صبای صداوسیما خراسان رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این مراسم رئیس‌جمهور را عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد، علی‌اصغر فانی وزیر اموزش و پرورش، محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، محمد شریعمتداری معاون اجرائی رئیس‌جمهور، مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری، نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی همراهی می‌کنند.

وی در بخش ابتدایی سخنان خود اظهار کرد: خراسان رضوی مرکز اندیشمندان و بزرگان و فیلسوفان و فقها‌ است، مرحوم آخوند خراسانی آنچنان در فلسفه کلام و اصول متبحر بودند 100 سال است که در حوزه‌های علمیه کتاب وصل علم اصول اذکار  این فقیه و فیلسوف خراسان تدریس می‌شود و بعد از گذشت این همه سال بر مبنای فقاهت کفایت و اصول مرحوم خراسانی همچنان تدریس می‌شود و این نشان عمق فکری ایشان و نقش وی در انقلاب مشروطه است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: تنها آخوند خراسانی نیست، از عطار، خیام، فردوسی و غیره همه بزرگان مرز و بوم ما بسیارشان از منطقه خراسان بزرگ بوده‌اند و از این منطقه و آبشخور بهره جسته از خواجه‌نصیر تا بزرگانی چون رودکی و فردوسی و در دوران اخیر شخصیتی چون شهید مطهری که تاسف است بعد از این همه سال تا امروز، سی و چند سال از شهادت آن مرحوم گذشته اما در بسیاری از کتاب‌ها و بحث‌های مهم اسلام سیاسی و اجتماعی کتابی جایگزین نداریم، مرحوم مطهری ویژگی‌های کاملی داشتند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این سرزمین، بزرگان، ادیبان و افراد صاحب‌نظر بسیاری در خود دارد و در حد خود جامعه امروز باید خدمت‌رسانی انجام شود، همه اندیشمندان دور هم جمع شده‌اند چرا خراسان رضوی با این همه بزرگان علمی و با وجود حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و 300 هزار دانشجو، استاد و 150 مرکز پژوهشی و وجود پارک علم و فناوری دارای افراد صاحبنظری طرح‌های آماده‌ای است اما در قفسه‌ها خاک می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها توسعه خوبی پیدا کرده‌اند از نظر تعداد مقالات کشور یا در رتبه اول یا دوم قرار دارد و در مکان‌های مختلفی منتشر شده است اما برای چه مقاله می‌نویسم؛ مقاله می‌نویسیم تا رتبه خودمان بالا برود بعضی از مقالات نیاز به زحمت دارد و هم باید ارزی خرج شود تا چاپ شود. ما در چاپ مقالات به دنبال چه چیزی هستیم؟ ما در حوزه مقاله نویسی در سطح منطقه رتبه اول یا دوم داریم که نباید این مقاله نویسی هدف و یا امتیاز گرفتن علمی مورد هدف باشد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه برای آن‌هایی که در مسیر علم و دانشگاه قرار گرفته‌اند نباید گرفتن نمره علمی هدف باشد، افزود: در این دولت با فسادهای بسیاری برخورد کرده‌ایم که شگفت آور است، رانت و تقلب در همه عرصه‌ها ناپسند است. اما انسان دچار حیرت می‌شود که حتی برای استاد شدن و اخذ بورسیه شاهد تقلب است؛ مگر می‌شود انسان استاد و معلم شود آن هم به کمک تقلب بخواهیم در کشوری که در شرایط حصر اقتصادی است و شعارهای پرطمطراقی برای مبارزه با استکبار جهانی دارد معلم شویم و شاگرد تربیت کنیم که کشور را نجات دهد، آن هم با تقلب.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که این دولت از هیچ‌گونه تهدید نمی‌هراسد، خاطرنشان کرد: عده‌ای به صورت سرگشاده و غیرسرگشاده این دولت را درباره افشای این تقلب‌ها تهدید می‌کنند، اما این دولت از تهدید نمی‌هراسد، این دولت از نامه‌های سرگشاده و تهدید نمی‌ترسد، در محضر شما اساتید و بزرگان و مولایمان امام رضا(ع) خدمت شما به صراحت عرض می‌کنم دولت در مسیر توسعه و مبارزه با فساد از هیچ کس و قدرتی نمی‌ترسد.

وی تاکید کرد: لابد می‌گوئید چرا نمی‌ترسید دیگران خیلی چیز‌ها دارند که می‌توانند تهدید کنند و چرخ دولت را از گردش بیاندازند من می‌گویم اینگونه نمی‌شود، تا روزی که اکثریت مردم هوشیار این سرزمین در کنار دولت هستند این دولت موفق عمل خواهد کرد. موفقیت ما در سایه حمایت مردم و حضور و تلاش مردم و لطف پروردگار و عنایت حق است؛ موفقیت ما در سایه حمایت مردم و حضور پرشور مردم و البته لطف پروردگار حاصل می‌شود.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ما امروز برای اینکه بتوانیم کشور را نجات دهیم، باید در کنار یکدیگر بمانیم و با همدلی کامل در مسیر توسعه و پیشرفت کشور حرکت کنیم، تصریح کرد: روزهای اولی که من انتخاب شدم عده‌ای می‌گفتند آنقدر برایت چاه کنده‌اند که محال است در سال‌های طولانی هم کارها پیش بروند اما من به همگان می‌گفتند اگر امید داشته باشیم مردم در کنار ما باشند همدل و متحد باشیم می‌توانیم بر مشکلات پیروز شویم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: جهاد به معنی کار پرتلاش، بی‌وقفه و شبانه‌روزی است، کار و مدیریت جهادی یعنی اینکه درس بخوانیم، تدریس کنیم، تحقیق کنیم و جهادگونه حرکت کنیم. تنها با این رفتارهاست که می‌توانیم مسیر توسعه را برای پیشرفت باز کنیم؛ برای حل مشکلات کشور کلیدی جز علم، دانش و فناوری و پژوهش نمی‌شناسند و حتی مبارزه با فساد هم به این مهم نیاز دارد.

وی بیان کرد: مبارزه با فساد طرح علمی نیاز دارد و برای پیشگیری از فساد باید طرح‌های علمی ریخت و شما اهل فکر و اندیشه باید در این راه پیش‌قدم باشید، دولت الکترونیکی یکی از راه‌های علمی مبارزه با فساد است. با توجه به این تفاسیر فقط نوشتن مقاله کفایت نمی‌کند و دانشگاه‌ها متکلف این هستند که کسانی را تربیت علمی کنند که پس از عالم شدن مشکل را از جامعه حل و امید را به کشور برگردانند. برای تعالی اقتصاد و فرهنگ جامعه، علما، متخصصان، محققان و اساتید دانشگاه باید راه را مشخص کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که بانوان ما فرهیختگان جامعه ما هستند و خودشان راه و مسیر استقرار حجاب و عفاف را در جامعه بلدند، روش نمی‌خواهند خودشان مسیر درست را تشخیص می‌دهند، ابراز کرد: اگر در سال‌های متوالی کارهایی را انجام دادیم و نتیجه نگرفتیم حتما باید مسیر را عوض کنیم، باید روش را اصلاح کنیم. باید راه علمی جدید و دقیقی را انتخاب کنیم.

وی افزود: نشاط را باید در جامعه ایجاد کنیم، رفتار جوانان، باید زمینه‌ساز نشاط در جامعه شود. مدام می‌گویند دختر و پسر را جدا کنیم‌؛ اول انقلاب می‌خواستند در کلاس‌ها بین دختران و پسران دیوار بکشند، امام وقتی شنیدند عصبانی شدند، تذکر دادند؛ اینها سخیف کردن موازین اسلام است، این رویکردها سختگیری در موازین اسلامی است، دین ما دین مشکل و پیچیده‌ای نیست و این موضوع نیز پیچیدگی خاصی ندارد.

این خبر درحال تکمیل است...
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: