برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۳۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۱
با نزدیک شدن به فصل پاییز و با توجه به چرخه‌های رونق و رکود بازار آزاد خودرو، فعالان این بازار امید خود را برای خروج از رکود از دست داده‌اند.
به طور معمول و براساس عرف سال‌های پیشین، بازار خودرو در برخی فصول در رونق و در برخی فصول نیز در رکود به سر می‌برد.

به طور کلی چرخه رونق و رکود بازار آزاد خودرو به این صورت است که بازار معمولا از ابتدای فروردین ماه هر سال تا اواخر اردیبهشت ماه وارد رکود شده و در این مدت بیشتر مراجعه‌کنندگان به بازار فروشنده هستند.

پس از آن دوره رونق بازار خودرو از ابتدای فصل تابستان آغاز و تا اواخر این فصل ادامه دارد زیرا در این مدت با توجه به آغاز سفرهای تابستانی، نیاز مصرف‌کنندگان به خودرو افزایش می‌یابد و بیشتر مراجعان به بازار خودرو خریدار هستند.

با این حال با فرا رسیدن فصل پاییز و از ابتدای مهر ماه، با پایان یافتن سفرهای تابستانی و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، تقاضای خودرو کاهش یافته و بازار مجددا وارد دوره رکود می‌شود به‌گونه‌ای تعداد فروشندگان در بازار آزاد افزایش می‌یابد.

فصل پاییز رکود بازار خودرو ادامه دارد تا آنکه با آغاز فصل زمستان و از نیمه دی ماه رونق بازار خودرو مجددا آغاز می‌شود. رونق بازار در بهمن ماه به اوج خود رسیده و از 15 اسفند تا تعطیلات نوروزی دوره طلایی فروش خودرو است.

این چرخه طبیعی و معمول دوره‌های رونق و رکود در بازار آزاد خودرو است با این حال در سال جاری تاکنون به دلیل مناقشات و ابهامات ایجاد شده پیرامون قیمت خودروهای داخلی، بازار خودرو تقریبا دوره طبیعی رونق را تجربه نکرده و در رکود به سر برده است.

در این زمینه مالک یکی از نمایشگاه‌های اتومبیل پایتخت می‌گوید: متاسفانه در سال جاری تاکنون بازار فروشندگان خودرو راکد بوده است.

وی با بیان اینکه تغییر هر روزه قیمت خودرو و اظهارنظرهای متفاوت و متناقض در این باره از سوی مسوولان مختلف اطمینان خریداران را به ثبات بازار خودرو از بین برده است، خاطرنشان می‌کند: در این شرایط خریداران در انتظار کاهش قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کنند و به همین دلیل با کاهش تقاضا، بازار وارد رکود می‌شود.

این فعال بازار خودرو ادامه می‌دهد: اگر تکلیف قیمت خودروهای داخلی همان ابتدا به صورت قطعی تعیین می‌شد فروشندگان خودرو می‌توانستند از رونق بازار خودرو در فصل تابستان استفاده کنند اما به دلیل عدم تعیین تکلیف قطعی قیمت‌ها رونق مورد انتظار اتفاق نیفتاد.

وی با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل پاییز دیگر نباید امیدی به خروج بازار خودرو از رکود داشت، تصریح می‌کند: به طور معمول پاییز فصل مرده برای خرید خودرو است و تا اواسط زمستان رکود بازار ادامه خواهد داشت.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: