برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۳۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۱
معاون وزیر خارجه تحریم‌های جدید آمریکا را اعتمادسوز و استمرار سیاست‌های شکست خورده قبلی آمریکایی‌ها در قبال ایران برشمرد.
معاون وزیر خارجه تحریم‌های جدید آمریکا را اعتمادسوز و استمرار سیاست‌های شکست خورده قبلی آمریکایی‌ها در قبال ایران برشمرد.

حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه در امور کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور صبح امروز (دوشنبه) در اردوی بسیج خواهران سراسر کشور به تبیین آخرین تحولات منطقه و دستاوردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در آغاز با اشاره به عدم تباین نگاه ایدئولوژیک در سیاست خارجی و حفظ منافع ملی گفت: تجربه تاریخی نشان می‌دهد که هرگاه نگاه ایدئولوژیک در خدمت حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران قرار گرفت از تجزیه و متلاشی شدن کشور جلوگیری به عمل آمد و هرگاه گرایش دینی قوا تضعیف شد، استقلال و تمامیت ارضی در معرض خطر جدی قرار گرفت. چنانچه در عصر صفویه تضعیف قزلباش‌ها و در عصر قاجار و جنگ‌های ایران و روس، تضعیف عملی فتوای عالم ربانی محمد مجاهد، به وضوح در تضعیف حاکمیت و انعقاد قراردادهای ننگین، تاثیرگذار بوده است و بر عکس در هشت سال دفاع مقدس و فعالیت‌های هسته‌ای، پایمردی رزمندگان، ایثارگران و شهدای ما علت اصلی کسب موفقیت‌های پی در پی بوده است.

قشقاوی گفت:‌هم اینک نیز پیگیری سیاست‌های مبتنی بر اصول و ارزش‌های پایدار در کنار نگاه کاملا واقع‌بینانه به تحولات منطقه و جهان برای ما یک دیپلماسی موفق با دستاوردهای مشخصی را در عرصه منطقه‌ای و حتی جهانی به وجود آورده است، آیا امروز کسی هست که واقع‌بینی و توفیقات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در عرصه خاورمیانه، در کمک به مردم مظلوم فلسطین، جلوگیری از فروپاشی حاکمیت و تمامیت ارضی در سوریه، عراق و لبنان را انکار کند. آیا استراتژی ما در قبال جریان‌های تروریستی نظیر داعش و سایر افراط‌گرایان در سال‌های اخیر صحیح بوده است یا راهبرد مخالفان سیاست‌های منطقه‌ای ما؟ این روزها کدام مسئولان دیپلماسی کشور به اشتباهات خود اعتراف می‌کنند؟

قشقاوی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در خصوص افزایش تحریم‌های اخیر آمریکا و روند مذاکرات هسته‌ای، عنوان کرد: ما چه تحریم‌های جدید آمریکا را مغایر با روح یا متن توافق ژنو بدانیم و یا آن را ناشی از فشارهای داخلی آمریکا و یا تست و آزمون سیاست‌های مقامات جمهوری اسلامی ایران تلقی کنیم، تردیدی نیست که این اقدام مقامات آمریکایی در آستانه مذاکرات دوجانبه و یا چند جانبه 1+5 با ایران در شهریور ماه، اعتمادسوز و آشکارا استمرار سیاست‌های شکست خورده قبلی آمریکایی‌ها در قبال ایران تلقی خواهد شد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سفر اخیر امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه به عرستان سعودی گفت: این سفر به دعوت رسمی طرف سعودی و با استقبال و برنامه‌ریزی مطلوب وزارت خارجه این کشور صورت گرفت و مذاکرات به عمل آمده با وزیر خارجه عربستان در فضای کاملا دوستانه و سازنده‌ای بود، امیدواریم استمرار این گونه رایزنی‌ها به نفع روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای باشد.

یکی از دانشجویان در خصوص علت کم تحملی مقامات دولتی و وزارت خارجه در برابر منتقدان مذاکرات هسته‌ای، سؤال کرد که قشقاوی گفت: دستگاه دیپلماسی کشور همواره خود را پاسخگوی سؤالات و نقدهای پی در پی منتقدان می‌داند و حضور فعال همکاران ما، در رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین کمیسیون‌ها و جلسات مجلس شورای اسلامی بهترین گواه در این خصوص است.فکر نمی‌کنم مسائل سیاست خارجی را فقط بتوان با نقد و انتقاد حل و فصل کرد. مذاکرات هسته‌ای و شدت تحولات منطقه‌ای و مسائل عدیده سیاست خارجی نیاز به اخذ اطلاعات سریع و صحیح و ارائه تحلیل‌های دقیق و به روز دارد. متاسفانه فضای کنونی غالب رسانه‌های کشور عموما بیان انتقادات و یا صدور بیانیه‌ها و اعلام مواضع می‌باشد تا پیشنهادات مشخص و مسئولانه.

قشقاوی در پایان خطاب به دانشجویان بسیجی گفت: شخصا امیدوارم طرح مکتوب شما را در خصوص موضوعاتی چون «طرح تقویت دیپلماسی عمومی»، «طرح کاهش فضای ایران هراسی و شیعه هراسی»، «طرح نحوه همکاری و تعامل سازنده منطقه‌ای»، «طرح مقابله با ترویسم» در عرصه همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی را دریافت کنم.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که راه عزت کشور را نه در مذاکرات بلکه در عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی نامید، عنوان کرد: قطعا پایه اساسی تقویت اقتصاد ملی در عمل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تحقق اقتصاد مقاومتی است، اما این امر مستلزم اصلاح فرهنگ اقتصادی در سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است، فرهنگی که عمیقا به تقویت بخش خصوصی اعتقاد داشته باشد، فرق محسوسی بین «سرمایه‌گذار» و «سرمایه‌بر» بگذارد، بین «کارآفرین مولد» و «غیر کارآفرینی دلال» بگذارد عمیقا به جذب یک هزار میلیارد دلار سرمایه ایرانیان مقیم خارج معتقد باشد، این تفکیک‌ها را ساختار بانکی و مالیاتی ما باید معتقد بوده و اعمال کنند. ضمنا باید فرهنگی در اقتصاد داشته باشیم که همه سرمایه‌داران را از خود بدانیم.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: