برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۹۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۶
یبوست' یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی است که تاثیر سوئی بر سلامت عمومی بدن خواهد داشت. این ناراحتی همه افراد حتی کودکان را نیز درگیر می کند. البته باید قبل از هر نوع اقدام درمانی یبوست موقت یا مزمن تشخیص داده شود.
در وهله اول باید توجه داشت که عملکرد گوارشی در هر کودکی با دیگری و در هر روز نسبت به روز دیگر متفاوت است. به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ یبوست به حالتی اطلاق می شود که مدفوع کودک بسیار کم و سفت باشد و کودک هنگام دفع دچار مشکل و ناراحتی شود. به عبارت کلی، اگر کودک تا یک سالگی کمتر از یک بار در روز، بین 1 تا 4 سال کمتر از یک بار طی دو روز و در سنین بالاتر کمتر از سه بار طی هفته مدفوع کند دچار یبوست شده است.

علل یبوست کودکان

امروزه در برنامه غذایی معمولا سبزیجات جایگاهی ندارند و معمولا بیشتر انواع گوشت ها، خمیرها و خوراکی های نشاسته ای مصرف می شود. این خوراکی ها زود هضم می شوند و مدفوع را کاهش می دهند. یبوست کودکان معمولا به دلیل برنامه غذایی نادرست پیش می آید.

توصیه هایی مفید در مواردی که علت یبوست صرفا تغذیه ای است:
- مرتبا به کودک آب و آبمیوه طبیعی بدون شکر بنوشانید.
- حداقل در هر وعده غذایی سبزیجات سبز، یک میوه پخته یا دو عدد میوه پخته برای او در نظر بگیرید.
- گاه گاه اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی بگنجانید.
- شیر و لبنیات کم شیرینی به او بدهید.
- گاه گاه آلوی پخته یا کمپوت ریواس با کمی شکر برایش آماه کنید.
- شیرینی جات، نوشابه های شیرین،‌ شربت ها،شکلات، به، موز و هویج خام را حذف کنید.
- تنها برنج قهوه ای تهیه نمایید و برنج سفید را از برنامه غذایی حذف کنید.
اگر این اقدامات باعث بهبودی نشد باید به پزشک مراجعه کرد تا در صورت نیاز داروهای ملین و مسهل عملکرد روده ها تجویز شود.

باید بدانید که...

یبوست کودکان ممکن است در نتیجه خودداری از رفتن به دستشویی نیز پیش بیاید که فعالیت و بازی جذاب، خجالت، ترس از دستشویی نامناسب، روش آموزش دستشویی رفتن بسیار سختگیرانه و... علل این حالت محسوب می شود.
در هر صورت مشکل کودک باید درمان شود، چرا که بسیاری از دردهای کودک به یبوست مربوط می شود.

یبوست شیرخواران

گرچه به ندرت دیده می شود اما ممکن است نوزاد نیز دچار یبوست شود که عدم شیر خوردن کافی، ابتلا مادر به یبوست، برنامه غذایی نادرست و مصرف ناکافی میوه ها و سبزیجات توسط مادر از جمله علل آن است. البته یبوست موقت در مدتی که شیرخوار از شیر گرفته می شود پیش می آید.

اگر شیرخوار از شیشه شیر تغذیه می شود و دچار یبوست است بهتر است از آب معدنی برای تهیه شیر استفاده کنید. همچنین بعضی از انواع شیر این حالت را تشدید می کنند که در این صورت با پزشک مشورت نمایید. بیش از حد در برنامه غذایی او از آرد استفاده نکنید. همچنین هنگام تهیه شیر، مقدار شیر خشک و آب را کاملا توجه کنید زیرا شیر غلیظ نیز باعث ایجاد یبوست می شود.

در مدتی که غذای کمکی برای شیرخوار شروع می شود نیز ممکن است دچار یبوست شود زیرا گاه به اندازه کافی مایعات به او داده نمی شود. در مواردی نیز مادر غذا را کاملا صاف می کند در حالی که کودک می تواند تکه های کاملا خرد شده را بخورد زیرا همین فیبرهای غذایی به گوارش او کمک می کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: