برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۳
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفسیر به رای و برداشت یک جانبه و غیرقابل قبول توافق ژنو از سوی آمریکا را رد کرده، و قویا اعتقاد دارد که تحریمهای اعلام شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو است.
 در آستانه شروع دور جدیدی از مذاکرات هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو 1+5، دولت آمریکا روز گذشته بار دیگر اقدام به وضع تحریم های جدیدی علیه تعدادی از افراد و موسسات ایرانی و غیرایرانی نمود. سخنگوی وزارت امور خارجه این اقدام را در تضاد با برنامه عمل مشترک توصیف کرد و گفت : این اقدام در تعارض کامل با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته ای می باشد.

مرضیه افخم اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفسیر به رای و برداشت یکجانبه و غیرقابل قبول توافق ژنو از سوی آمریکا را رد کرده و قویا اعتقاد دارد که تحریمهای اعلام شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه این اقدام در شرایط حاضر همچنین تاثیرات منفی و غیرسازنده ای را بر روند مذاکرات هسته ای خواهد گذارد , تصریح کرد :  چنین اقداماتی به ویژه جدیت، صداقت و حسن نیت آمریکا و سایر طرفهای مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال برده و تعهد آنها را به هرگونه توافق نهایی احتمالی، که قطعا باید متضمن برداشته شدن تمامی تحریم های غیرقانونی و نامشروع علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، مورد شک و تردید قرار می دهد.

افخم خاطر نشان کرد : درحالیکه گام های اعتمادساز از سوی جمهوری اسلامی ایران برمبنای تعهد به توافقات بعنوان یک اصل مهم بنیادین برداشته شده و در گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز منعکس شده , تهران انتظار عمل مشابه از سوی آمریکا و بقیه اعضای 1+5 را در عمل به تعهدات خود دارد. جمهوری اسلامی ایران تاکید می نماید که حق کامل خود را برای بهره گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می دارد و مسئولیت عواقب این روند را تماما به عهده ایالات متحده امریکا وسایر اعضا 1+5،که دربرابراین نقض های فاحش توافق ژنوسکوت میکنند،میداند.

مرضیه افخم در پایان تصریح کرد: دوره کاربرد تاکتیک ناکار آمد فشار و مذاکره سپری شده است و زمان آن رسیده که امریکا بطور جدی و صریح به اتخاذ یک رویکرد واقع بینانه ثابت در قبال برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و رفتار عملی یکنواخت مبتنی بر آن روی آورد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: