برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۷۴۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
43 سال پیش پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران ، قانون جدید اخذ جرائم رانندگی را به مرحله اجرا درآورد و بر اساس آن ماموران راهنمایی و رانندگی عابران و رانندگان متخلف را در خیابان‌ها جریمه می کردند، جریمه‌هایی به مبلغ 100 تومان!
  در تاریخ هشتم شهریور ماه سال 1350، قانون جدید راهنمایی و رانندگی در تهران اجرایی شد ، قانونی که در اجرای آن شکل برگه‌های جریمه تغییر محسوسی کرد و عابران و رانندگان متخلف نیز تا سقف 1000 ریال جریمه می‌شدند، روزنامه اطلاعات در گزارشی با تیتر «جریمه‌های 100 تومانی از امروز شروع شد» در هشتم شهریور سال 50 نوشت: "پلیس از بامداد امروز قانونی جدید اخذ جرائم رانندگی را به مورد اجرا گذاشت. به موجب این قانون عده زیادی از عابران و رانندگان متخلف در خیابان‌های تهران جریمه شدند."

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است:‌« در سر چهارراه‌ها و هرجا که اتومبیل‌ها پشت چراغ قرمز توقف می کردند، بین رانندگان وسایل نقیله عمومی صحبت از افزایش جرائم در قانون جدید بود و در یکی از چهارراه‌ها راننده یکی از تاکسی‌ها به دیگری گفت مراقب 100 تومانی های جیبت باش و دیگر درپاسخ گفت من کمتر از تو خلاف می‌کنم و سابقا هم به ندرت جریمه می‌دادم اما تو اگر جرات داری مانند گذشته، خیابان‌ها را دور بزن و تخلف کن. »

در ادامه این گزارش آمده است: «امروز ترس از جریمه شدن در نقاط مختلف تهران عده زیادی از مسافران تاکسی را بلاتکلیف نگه‌داشته بود چون آنها در محل‌هایی ایستاده بودند که تاکسی های برای سوار کردنشان مجبور به توقف دوبله بودند و رانندگان تاکسی هم از ترس ماموران و جرائم جدید آنها را سوارنمی‌کردند. عابران نیز سعی می‌کردند از نقاط خط کشی شده عبور کنند ولی بعضی از آنها به ناچار مجبور به تخلف می‌شدند و با احتیاط کامل از عرض خیابان می گذشتند! این عده پس از آنکه مطمئن می شدند افسر پلیس یا پلیس راهنمایی و رانندگی در آن نردیکی‌ها نیست از عرض خیابان عبور می‌کردند.»

با گذشت بیش از چهار دهه و 1000 برابر شدن رقم جرائم راهنمایی و رانندگان تخلفات رانندگی و عابران همچنان یکی از دغدغه‌های اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: