برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۵۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲
در شرایطی که آمارها از رشد ورود خودروهای خارجی حکایت دارند، دیروز یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی تذکری در صحن علنی، خواستار توقف واردات خودرو به کشور شده و از توان خودروسازان داخلی برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت و در نتیجه رقابت با خارجی‌ها صحبت به میان آورده است.
 نادر قاضی پور با تاکید بر اینکه اگر قیمت خودروهای داخلی کاهش یابد و کیفیت بالا برود، امکان رقابت با خارجی‌ها وجود خواهد داشت، گفته که واردات خودرو به کشور، توهین به صنعت داخل است. وی همچنین از حسن روحانی رئیس‌جمهور خواسته تا جلوی واردات خودرو را بگیرد.

اظهارت این نماینده مجلس اگرچه در حمایت از تولید داخل بوده و واردات زیاد خودرو نیز در کل با توجه به شرایط ارزی کشور، چندان پسندیده نیست، اما آیا  خودروسازان داخلی توانسته‌اند نیاز بازار را تامین و نظر مثبت مردم را جلب کنند تا نیازی به ورود خودروهای خارجی نباشد؟

بدون تردید، پاسخ پرسش بالا  منفی است، چه آنکه طی این سال‌ها خودروهای داخلی معمولا با کیفیتی نه چندان مناسب و قیمتی بالا، به دست مشتریان رسیده‌اند و با این حساب، روی آوردن بخشی از مردم به خودروهای وارداتی، طبیعی است. به‌عبارت بهتر، برخی مشتریان با توجه به توان مالی خود، به سمت خودروهای وارداتی می‌روند و هرچند هزینه‌ای گزاف صرف خرید این خودروها می‌کنند، اما در عوض خیال شان بابت کیفیت و ایمنی آنها راحت است.

وقتی خودروهای داخلی نه کیفیت درخوری دارند و نه قیمت مناسبی، بنابراین نمی‌توان واردات خودروهای خارجی را توهین به صنعت داخل دانست، چه آنکه کشورهای صاحب صنعت خودرو نیز واردات را به‌عنوان وسیله‌ای برای رقابت و غیر‌انحصاری ماندن بازارشان، پذیرفته‌اند. در حال حاضر کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه که برخی غول‌های خودروسازی جهان را در خود جای داده‌اند نیز واردات را آزاد گذاشته‌اند؛ با این شرایط آیا مثلا ورود محصولات تویوتای ژاپن به آمریکا، توهین به جنرال موتورز (غول خودروسازی ایالات متحده) است؟ یا مثلا فرانسوی‌ها که واردات بنز و بی‌ام‌و از آلمان دارند، به خودروسازان بزرگ و معتبر خود (رنو و پژو و سیتروئن) توهین می‌کنند؟

اتفاقا اگر همین امروز گزارشی میدانی انجام و نظر ایرانی‌ها در مورد خودروهای داخلی و خارجی پرسیده شود، هیچ بعید نیست آنها کیفیت پایین و قیمت بالای خودروهای تولید داخل را شایسته ملت ایران ندانند. صنعت خودرو ایران پس از حدود نیم قرن فعالیت، حالا باید حال و روز بهتری را به خود می‌دید.
منبع: دنیای اقتصاد

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: