برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۰
در حالی که هنوز لیگ برتر فوتبال به هفته پنجم خود نرسیده است، تیم فوتبال پرسپولیس با چند بازیکن مصدوم رکورد آسیب دیدگی‌های این فصل را شکسته است. در این میان برخی کارشناسان و متخصصین معتقدند نحوه بدنسازی پیش از شروع فصل یکی از اصلی‌ترین عوامل این مصدومیت‌هاست.
به گزارش هشت صبح، پارگی رباط پای رضا نوروزی بدترین اتفاقی بود که در کنار محرومیت پیام صادقیان می‌توانست بعد از شروع لیگ چهاردهم برای پرسپولیس رخ بدهد. بعد از جدایی بازیکنان کلیدی مثل سید جلال حسینی، محمدرضا خلعتبری و مهرداد پولادی از جمع سرخپوشان، آسیب دیدگی مهاجم پرسپولیس تا اندازه زیادی دست دایی را خالی گذاشته است. با این حال، مصدومیت نوروزی در ادامه روندی بوده که حتی قبل از شروع لیگ برای پرسپولیسی‌ها استارت خورده بود.

مهدی دغاغله که فصل گذشته در تیم ملوان بازی می‌کرد و جزو اولین خریدهای پرسپولیس بود، بعد از مدتی تمرین دچار مصدومیت شدیدی شد تا این بازیکن در آغاز لیگ نتواند سرخپوشان را همراهی کند. آسیب دیدگی دغاغله تا چند هفته پیش رو به بهبودی بود که این بازیکن باز هم دچار مصدومیت شد و بازگشتش به میادین را به تاخیر انداخت.

حمید علی عسگری هم حدود 10 روز پیش دچار کشیدگی عضله شد و چند بازی از ترکیب پرسپولیس دور ماند. به نظر می‌رسد دور بودن این بازیکن از ترکیب پرسپولیس همچنان ادامه داشته باشد.

هادی نوروزی دیگر مهاجم پرسپولیس هم قبل از بازی با ملوان دچار مصدومیت شد. خبرهای ضد و نقیض از مصدومیت نوروزی باعث واکنش این بازیکن شد. مهاجم پرسپولیس در مصاحبه‌ای عنوان کرد که آسیب دیدگی‌اش صرفا کشیدگی عضله است و نه چیز دیگری؛ مصدومیتی که با فیزیوتراپی و آب درمانی برطرف شده و نوروزی می‌تواند به زودی به تمرینات گروهی بازگردد.

امید عالیشاه، محمد نوری و حتی رضا حقیقی هم بازیکنان دیگر پرسپولیس بوده‌اند که در این فصل دچار مصدومیت شده و حتی تا چند هفته قادر به انجام تمرینات گروهی نبوده‌اند. دامنه گسترده مصدومیت‌ها در پرسپولیس در این فاصله کوتاه از شروع لیگ برتر این سئوال را ایجاد می‌کند که دلیل این همه آسیب دیدگی چیست؟ آیا چنین مسئله‌ای به تمرینات بدنسازی سرخپوشان مرتبط می‌شود و یا پای مسائل دیگری در میان است.

صالح نیا: مقصر 99 درصد مصدومیت‌ها مربیان هستند

مربی بدنساز پیشین تیم ملی فوتبال ایران معتقد است 99 درصد آسیب دیدگی بازیکنان در فوتبال به خاطر دیدگاه نادرست مربیان و مدیران باشگاه‌هاست. ولی‌الله صالح‌نیا در این خصوص به خبرنگار مهر، گفت: بخشی از آسیب دیدگی بازیکنان به خاطر درگیری‌های تک به تک و یا دو به تک است که این اجتناب ناپذیر است ولی قسمت عمده این مصدومیت‌ها، به کادر فنی تیم مرتبط است. اینکه چه پروسه‌ای برای آماده‌سازی بازیکنان در نظر گرفته شده است. این موضوع در تیم پرسپولیس هم صدق می‌کند.

وی تاکید کرد: به باور من، 99 درصد این آسیب دیدگی‌ها به خاطر دیدگاه سرمربیان است. مربیان برای گرفتن نتیجه دست به هر کاری می‌زنند. متاسفانه نتیجه گرا شدن فوتبال باعث شده تا مربیان راه‌های خلاف و غیر صحیح را پیش پای ورزشکاران قرار بدهند؛ موضوعی که در نهایت به پر پر شدن جوان‌ها ختم می‌شود.

مربی بدنساز پیشین تیم ملی در ادامه خاطرنشان کرد: مربیان به جای اینکه بازیکنان را از مسائل خلاف دور کنند، آنها را با افکار غلط روبرو می‌کنند. به عنوان مثال به بازیکنان خود داروها و آمپول‌های خاصی را معرفی می‌کنند که آلوده است و موجب مصدومیت بازیکنان می‌شود. به خاطر همین مسائل است که یک فوتبالیست با 45 دقیقه یا یک ساعت فوتبال پر پر می‌شود.

صالح نیا در پایان گفت: چرا باید بازیکنانی مثل رضا نوروزی رباط پاره کنند؟ را با وجود اینکه پرسپولیس یک مدیر ورزشی مثل رحیمی دارد، چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. امیدوارم به این مسائل رسیدگی شود.

دکتر کیهانی: بدنسازی اشتباه عامل مصدومیت است

دکتر سهراب کیهانی که در سالهای اخیر پای مصدوم و رباط پاره بسیاری از فوتبالیست ها را جراحی کرده است در گفتگو با خبرنگار مهر به چند عامل در مصدومیت های ابتدای فصل اشاره کرد. کیهانی در این مورد به مهر گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل این مصدومیت ها بدنسازی قبل از شروع فصل است.

وی افزود: شاید این بدنسازی ها مشکل دارد. شاید هم ریکاوری بعد از تمرینات بدنسازی خوب انجام نمی شود و به بازیکنان فشار زیای وارد می شود. البته این احتمال هم وجود دارد که مصدومیت های ابتدای فصل تنها به خاطر یک اتفاق و بدشانسی باشد.
 

عبدی: در طراحی تمرینات باید بازنگری شود

حسین عبدی عضو کمیته فنی باشگاه پرسپولیس از تمرینات بدنسازی به عنوان یکی از دلایل اصلی اکثر مصدومیت‌ها یاد کرد. وی در این خصوص گفت: اگر از عامل بدشانسی بگذریم، تمرینات پیش از شروع فصل یکی از عوامل مهم است. اگر تعداد مصدومان از یک حدی عبور کند، نگران کننده می‌شود و باید در طراحی تمرینات بازنگری شود. البته گاهی ممکن است تمرینات خوب باشد ولی ریکاوری بازیکنان خوب نباشد. این مسئله هم باعث مصدومیت بازیکنان خواهد شد.

وی از زندگی حرفه‌ای و تغذیه مناسب هم به عنوان عوامل جلوگیری از مصدومیت یادکرد و درباره علت مصدومیت زیاد بازیکنان پرسپولیس گفت: من داخل پرسپولیس نیستم و نمی‌توانم نظر دقیقی درباره دلیل آن بدهم. اگر سه روز تا یک هفته در تمرینات پرسپولیس بودم می‌توانستم علت اصلی را عنوان کنم.

نظر کادر فنی پرسپولیس

آمار زیاد مصدومان پرسپولیس بدون شک تعجب کادر فنی را هم در پی داشته است ولی به نظر می‌رسد مربیان روی عوامل دیگری به غیر از تمرینات تیم نظر دارند. یکی از اعضای کادر فنی در این خصوص در جمعی خصوصی به مسائل حاشیه‌ای که گریبان اکثر فوتبالیست‌های جوان را می‌گیرد اشاره کرده و از آن به عنوان دلیل اصلی مصدومیت سرخپوشان یاد کرده بود!روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی