برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۲۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۰
گزارشی از مراسم تودیع و معارفه در وزارت علوم
مراسم تودیع دکتر «رضا فرجی دانا» وزیر سابق علوم و معارفه دکتر «محمدعلی نجفی» سرپرست این وزارتخانه صبح یکشنبه در وزارت علوم برگزار شد.
در این مراسم که در بنر نصب‌شده در وزارت علوم، به جای واژه مرسوم «تودیع» از عبارت «تکریم دکتر فرجی دانا و معارفه دکتر نجفی » برای توصیف آن استفاده شده بود، از خدمات فرجی دانا، وزیر علوم دولت روحانی که چهارشنبه گذشته در پی استیضاح مجلس از ادامه کار در این وزارتخانه باز ماند، تقدیر و سکان این وزارتخانه به محمدعلی نجفی سپرده شد.

موضوع بورسیه‌ها پی‌گیری می‌شود

در ابتدای این مراسم، معاون اول رئیس‌جمهور در سخنانی که به موضع پرحاشیه پی‌گیری بورسیه‌های غیرقانونی در دولت قبل، که از دلایل استیضاح فرجی دانا عنوان شد اشاره داشت، با بیان این‌که « در وزارت علوم ده‌ها فرجی دانا حضور دارد»، افزود: دولت پرونده‌ مربوط به بورسیه‌های وزارت علوم را پیگیری می‌کند.

« اسحاق جهانگیری» همچنین با بیان این‌که « امروز در آغاز هفته دولت نتیجه کار مجلس را افتتاح می‌کنیم» افزود: ما هم از رفتن فرجی دانا ناراحتیم، هم از آمدن نجفی خوشحال.

وی ادامه داد: در این جلسات صحبت‌کردن سخت است، چون باید کسی که آن همه توانمندی داشت برود و کسی که این همه سجایا دارد بیاید؟ در واقع صد حیف که آن رفت و صد شکر که این آمد.

جهانگیری همچنین با بیان این‌که « فرجی دانا خاطره خوشی از خود در وزارتخانه بر جای گذاشت» اظهار کرد که وی فردی اخلاقی، متدین و دانشمند است که جز به برنامه‌های دولت عمل نکرد.

وی مشی فرجی دانا را اعتدال و پرهیز از حاشیه خواند و گفت که دانشگاهیان وی را می‌خواهند و این بزرگترین فرصت برای دولت و نظام است.

معاون اول رییس‌جمهور در عین حال گفت: اکنون همه باید بر ضرورت مردم‌سالاری و پذیرش حق مجلس برای استیضاح را قبول کنیم؛ اما حقیقت را از یاد نبریم. دولت خود را برای این گونه تغییرات آماده کرده است. امروز نخبگان همراه دولت هستند و این تغییر برای دولت سختی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا در وزارت علوم ده‌ها فرجی دانا حضور دارد.

وی در ادامه به تلاش‌های رییس جمهوری برای دفاع از وزیر علوم اشاره کرد و گفت: آقای روحانی در چندین جلسه هیات دولت از وزرا هم خواست تا از وزیر دفاع کنند و ابهامات مجلس را از بین ببرند.

وی همچنین با اشاره به ابراز علاقه رئییس‌جمهور برای حضور در جلسه استیضاح تصریح کرد: هرچند در ابتدای آغاز به کار دولت قرار بود رییس جمهور در جلسه استیضاحی حضور نیابد؛ اما تنها راه حضور رییس جمهور در این جلسه استیضاح بر هم زدن سفر اردبیل بود؛ زیرا رییس جمهور نمی‌توانست فقط چند دقیقه در مجلس حضور یابد؛ با این حال تصمیم بر این شد که رییس جمهور در جلسه استیضاح حضور نیابد، زیرا ما می‌خواستیم بگوییم حل مشکلات مردم اولویت دولت است و قرار نیست رییس جمهور حتی برای دفاع از وزیر خود سفر را لغو کند.

جهانگیری در بخش دیگر سخنانش با بیان این‌که دولت به دنبال ایجاد تنش با سایر قوا نیست، گفت: ما یادمان نمی‌رود دولت قبل چه تعاملی با مجلس داشت، ما اکنون به جایگاه مجلس واقفیم و استیضاح را حق مجلس می‌دانیم، اما از نظر ما بدترین اتفاق این است که نتیجه انتخابات 92 به رقابت سیاسی داخلی تبدیل شود. مردم از بی‌تدبیری‌ها و افراطی‌گری‌ها دوری گزیده‌اند و به اصلاح روی آورده‌اند. اکنون کشور باید از رکود سیاسی، علمی ، فرهنگی ، اقتصادی خارج شود و امید و نشاط مردم افزایش یابد و نباید اجازه دهیم امید مردم به یاس تبدیل شود.

جهانگیری همچنین با بیان این‌که « دولت در مبارزه با فساد جدیست» خاطرنشان کرد: فساد در کشور سیستماتیک شده است. ای کاش فقط بابک زنجانی وجود داشت اما فساد به سطوح مدیریت عالی کشیده شده؛ چنانکه اکنون نباید از بورسیه‌های وزارت علوم در گذشته به راحتی گذشت؛ زیرا عده‌ای بدون داشتن حداقل‌ها بورسیه شده‌اند.

وی در همین رابطه گفت: این نجابت آقای فرجی دانا بود که اطلاعات درباره این افراد بیان نشد، اما دولت این موضوع را پیگیری می‌کند حتی اگر 10 وزیر علوم هم عوض شود.

جهانگیری در ادامه به بیان برخی موارد دیگر پرداخت و اظهار کرد:‌ در 12 مرداد بودجه‌ای از دولت قبل به مبلغ 16 میلیاردتومان برای یک دانشگاه غیرانتفاعی که برخی از اعضای هیات دولت قبل در آن عضو هستند تصویب شد، اما سیاست ما این است که این پول‌های غیرقانونی بازگردانده شود. این در حالیست که اگر خاتمی 16 میلیون تومان به جایی برده بود، حیثیت او را به باد داده بودند.

وی تصریح کرد: ما را ه مقابله با فساد را ادامه می‌دهیم.

جهانگیری در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه «ما باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم» گفت: وزارت علوم باید پیشتاز استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

وی در پایان نیز با یادآوری موضوع معرفی افرادی قبل از فرجی دانا برای وزارت علوم، با بیان اینکه « رییس جمهور ابتدا قصد داشت فرجی دانا را به عنوان وزیر علوم معرفی کند» گفت: ایشان در آن زمان خارج از کشور بود و پس از آنکه آقای میلی منفرد از مجلس رای نیاورد با اصرار زیاد رییس جمهور و من، برای پذیرفتن مسئولیت این وزارتخانه اعلام آمادگی و در این مدت خود را وقف آموزش عالی کشور کرد.

اگر در جلسه استیضاح بودم از کوره در می‌رفتم

در ادامه برنامه سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در سخنانی با بیان اینکه « بورسیه و مدرس‌شدن افرادی با هوش کمتر از متوسط موجب نگرانی دولت و وزارت علوم است» اظهار کرد: ما به پرونده‌های بورسیه‌های وزارت علوم حساس هستیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر محمدعلی نجفی در مراسم معارفه خود به عنوان سرپرست وزارت علوم همچنین اظهار کرد: ما برنامه‌های خود را با شفافیت دنبال و با شفافیت هم به پرونده بورسیه‌ها رسیدگی می‌کنیم و همه را در جریان نتایج بررسی‌های خود قرار می‌دهیم.

نجفی در ادامه با اشاره به شخصیت اخلاقی و علمی فرجی‌ دانا افزود: اگر من در جلسه استیضاح بودم از کوره درمی‌رفتم اما دکتر فرجی دانا کاملا به اصول اخلاقی توجه می‌کرد؛ چنانکه استیضاح فرصتی برای فرجی‌دانا شد تا وقت خود را صرف علم و پژوهش کند اما به هرحال لطمه‌ای به نظام آموزش عالی وارد شد. برای ما استیضاح تمام شده گرچه از نتیجه آن خوشحال نیستیم اما از حالا به بعد نگاه ما به آینده و توسعه و پیشرفت و حل مشکلات کشور است.

سرپرست وزارت علوم همچنین با اشاره به آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها گفت: باید تلاش کنیم سال تحصیلی با نشاط آغاز شود.

دکتر فرجی دانا در دانشگاه‌ها و وزارت علوم همکاران خوبی انتخاب کرده و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد. البته دانشگاه‌ها مشکلاتی هم دارند که امیدوارم دولت کمک کند تا بخش عمده دغدغه دانشگاهیان صرف مسائل آموزشی و علمی شود نه مسائل مالی.

وی تصریح کرد: برنامه‌های دولت با تغییر وزیر علوم عوض نشده است. دکتر فرجی‌ دانا سیاست‌های دولت و رییس جمهور را دنبال می‌کرد و تا زمانی که آقای روحانی رییس جمهور باشد هر وزیری برنامه‌های دولت را ادامه می‌دهد.

نجفی در ادامه در تشریح برنامه‌های خود برای وزارت علوم گفت: در هشت سال گذشته بخشی از اختیارات دانشگاه‌ها از آنها گرفته شد که اکنون باید بازگردانده شود و استقلال دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد. البته باید حدود و ثغور این استقلال مشخص شود. همچنین بخشی از اختیارات وزارت علوم از آن گرفته شده که باید با تعامل و استدلال با سایر دستگاه‌ها این اختیارات را بازگرداند.

به گفته وی « باید تصمیمات وزارت علوم بر اساس یک نظام تصمیم‌ساز گرفته شود که این نظام باید براساس خردجمعی حوزه آموزش عالی طراحی شود.»

سرپرست وزارت علوم در پایان با بیان اینکه « اصل مشارکت دانشگاه‌ها یک اصل بدیهی است» اظهار کرد: در سال‌های گذشته توجه به کمیت در آموزش عالی به این نظام لطمه وارد کرده اما اکنون باید به کیفیت آموزش عالی نیز توجه بیشتری کرد.

عده‌ای می‌خواهند امید به دولت را از بین ببرند

به گزارش ایسنا وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری نیز در سخنانی با بیان اینکه « ناامیدکردن مردم از نتیجه رأی 24 خرداد 92 یکی از سناریوهایی است که بر روی آن کار می‌شود» گفت: دولت دستاوردهای بزرگی داشته اما عده‌ای می‌خواهند امید به دولت را از بین ببرند و در این راستا در دانشگاه‌ها فعال شده‌اند.

دکتر رضا فرجی دانا که با 145 رای موافق به استیضاحش از ادامه کار در وازت علوم بازماند، در مراسم تودیعش همچنین با اشاره به اینکه « همه ایستادگی ما در وزارت علوم به این دلیل بود که دانشگاه‌ها بدون سیاست‌زدگی در مسیر رشد علمی حرکت کنند» افزود: از همه می‌خواهم به جوانان در این راستا نشاط و امید دهند.

وی در ادامه گفت: دشمن تلاش می‌کند جوانان را نسبت به انقلاب ناامید کند، اما ما باید باور کنیم می‌توانیم به قله‌های علمی برسیم و دانشگاه‌ها را از فضای سیاسی بیرون از دانشگاه جدا کنیم و این امید را به آنان بدهیم که فعالیت آن‌ها در دانشگاه‌ها مورد قضاوت عده‌ای بیرون از دانشگاه قرار نمی‌گیرد.

فرجی دانا همچنین با بیان اینکه « خواسته قلبی من این است که دانشگاه با نشاط راه خود را ادامه دهد و همه به قانون احترام بگذارند» خاطرنشان کرد: در جلسه دیدار با مقام معظم رهبری در ماه رمضان جمعی از استادانی که در گذشته از حضور در این جلسه محروم بودند دعوت شده بودند. آن‌ها با حضور خود ثابت کردند طرفدار نظام هستند و با کسانی که خود را یکه طرفدار نظام می‌دانند تفاوتی ندارند و یکی از دستاوردهای من این بود که همه سلایق را زیر خیمه نظام جمع کردم.

وی که به عنوان مشاور علمی و آموزشی رییس جمهور برگزیده شده، در ادامه با اشاره به اینکه « مسیر ما در آموزش عالی باید این باشد که علم و فناوری به گفتمان غالب تبدیل شود» گفت: دانشگاهیان افراد مورد اعتماد نظام هستند و هرکس که دانشگاه را خطر بداند ضدنظام است. عده‌ای می‌خواهند دانشگاه را از نظام جدا کنند؛ اما دانشگاهیان باید دانشگاه و نظام را از آن خود بدانند و مسئولان نیز باید در مقابل، از دانشگاهیان مشورت بخواهند.

وی همچنین اظهار کرد: رییس جمهور خواهان حداکثر مشارکت دانشگاهیان است. من در این زمینه هرکاری بتوانم انجام می‌دهم و استیضاح در من ناامیدی ایجاد نکرده؛ بلکه من نسبت به گذشته امیدوارتر شده‌ام.

فرجی دانا در پایان با تاکید مجدد بر ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها گفت: برای آقای نجفی آرزوی موفقیت می‌کنم

درایت فرجی دانا و استفاده از نظرات اعضای هیات علمی

در ادامه مراسم رییس دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی نیز در سخنانی گفت: یکی از دستاوردهای دولت یازدهم که با درایت شخص آقای فرجی‌دانا محقق شد، زمینه‌سازی حضور پررنگ اعضای هیات علمی در تصمیم‌گیری‌های دانشگاه‌ها بود که امیدوارم دکتر نجفی این راه را ادامه دهد.

خاکی‌ صدیق افزود: ما شاهد دستاوردهای بزرگی بوده‌ایم که مرهون سعی و تلاش خانواده آموزش عالی بوده، اما با چالش‌های جدی در دانشگاه‌ها روبه‌رو هستیم. شاید مهم‌ترین چالش کیفیت در آموزش و پژوهش است؛ زیرا در سال‌های گذشته همواره کمیت مورد توجه قرار گرفته و از کیفیت غافل بوده‌ایم.

وی با بیان این که « چالش دوم رعایت اصول اخلاقی فردی و جمعی در نظام آموزش عالی است» گفت: خوشبختانه طی این چند ماه وزارت دکتر فرجی‌ دانا ایشان در هر دو مورد اهتمام جدی داشتند و گذر از کمیت و کیفیت را در دستور کار خود قرار داده بودند. امیدواریم این روند در دوره سرپرستی دکتر نجفی نیز ادامه پیدا کند.

خاکی‌صدیق همچنین با تاکید بر این که « اخلاق‌محوری با دستورالعمل و سخنرانی امکان‌پذیر نیست» گفت: مهم‌ترین مساله عامل بودن به اصول اخلاقی است که دکتر فرجی‌دانا در این امر مثال‌زدنی هستند. مشی اخلاق‌مداری که ایشان اشاعه دادند بهترین راهکار و الگو برای حل مشکلات است.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان این که « بدنه اصلی و آموزش عالی کشور اعضای هیات علمی هستند» گفت: اگر به این بدنه اعتماد نداشته باشیم، زمینه به انزوا رفتن آن‌ها را فراهم کرده‌ایم. در این سال‌ها به اعضای هیات علمی دانشگاه اعتماد نکرده‌ایم و به عبارت دیگر در انتخاب دانشجویان دکتری، در انتخاب همکاران، مدیران گروه‌های آموزشی و... نقشی برای آن‌ها متصور نبوده‌ایم و تمرکزگرایی را سرلوحه قرار داده‌ایم و نتیجه این گونه رفتارها را دیده‌ایم.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر همچنین با بیان این که یکی از دستاوردهای دولت یازدهم که با درایت شخص فرجی‌دانا محقق شد، زمینه‌سازی حضور پررنگ اعضای هیات علمی در تصمیم‌گیری دانشگاه‌ها بوده است گفت: اکنون فضایی به وجود آمده که افراد احساس تعلق و حس می‌کنند به حرف‌شان گوش داده می‌شود و موثر هستند.

خاکی‌صدیق در پایان گفت: برای دکتر فرجی‌دانا آرزوی سلامتی و توفیق دارم تا تلاش‌های خالصانه ایشان مورد پذیرش حضرت ولی‌عصر(عج) قرار گیرد. همچنین آرزوی توفیق و سربلندی برای دکتر نجفی را از خداوند خواستارم.

حلالیت‌طلبی یک موافق استیضاح

به گزارش ایسنا معاون پارلمانی و حقوقی وزارت علوم هم با اشاره به حواشی روز استیضاح فرجی‌دانا گفت: پس از خروج از صحن علنی مجلس، یکی از سخنرانان موافق استیضاح نزد من آمد و درخواست کرد از فرجی دانا عذرخواهی و حلالیت بطلبم که نماینده با دیدن فرجی‌ دانا در یک فضای کاملا اخلاقی، با او روبوسی کرد.

نصیری‌ قیداری همچنین ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان باهنر و رجایی گفت: در جریان استیضاح، دکتر فرجی دانا می‌توانست مطالب زیادی را پشت تریبون مجلس بگوید، چراکه مدارک تمام آنها را در اختیار داشت و در مقابل حرکاتی که انجام گرفت، مقابله به مثل کند، اما ایشان اهل افشاگری نیست و در تمام این مدت توصیه می‌کرد که میز وزارت را به قیمت آنکه آبروی کسی خدشه‌دار شود، نمی‌پذیرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های فرجی‌دانا گفت: من از کارکردهای مدیریتی دکتر فرجی‌ دانا از جمله برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و هماهنگی ایشان در ستاد وزارت علوم سخنی نمی‌گویم؛ چراکه تمام عزیزان در دولت و در وزارتخانه شاهد فعالیت‌های ایشان بوده‌اند و از قابلیت‌های ذهنی و توانایی سازگاری ایشان در مدیریت وزارتخانه‌ای با این پیچیدگی آگاه هستند.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت علوم در ادامه با بیان اینکه « فرجی دانا فردی دانشمند و فرزانه است» گفت: ریاست محترم جمهوری، فرزانگان و چهره‌های ماندگار در این مدت درباره چهره علمی و دانشمند دکتر فرجی دانا سخن‌های بسیار گفته‌اند. من به گذشته وی چه قبل از انقلاب و چه حین انقلاب و بعد از آن در جبهه‌های جنگ اشاره نمی‌کنم چراکه ایشان براین کار رضایت ندارند.

وی افزود: همچنین نیازی به گفتن شایستگی‌های مدیریتی و توانایی شناختی و رفتاری ایشان در ایجاد ارتباط با دانشگاهیان و ستاد وزارت علوم نیست؛ چراکه همه شاهد فعالیت‌های ایشان بوده‌ایم.

نصیری‌ قیداری در ادامه با اشاره به شایستگی‌های اخلاقی، تقوا و تواضع دکتر فرجی‌دانا گفت: رفتارهای ایشان باعث شده تا مقبول طبع صاحبنظران قرار گیرد. ایشان در این مدت تمام تلاش خود را کرد تا جایگاه وزارت علوم را ارتقاء دهد. به درستی فرجی دانا جایگاه وزارت را ارتقاء داد نه وزارت جایگاه او را.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت علوم همچنین با اشاره به نحوه برخورد دکتر فرجی‌دانا با نمایندگان موافق استیضاح پس از جلسه علنی مجلس گفت: زمانی که از صحن علنی خارج شدیم، با سه نفر از سخنرانان موافق استیضاح روبه‌رو شدیم که یکی از آنان زمانی که ما را دید، برای آنکه با دکتر فرجی‌دانا روبه‌رو نشود، راه خود را کج کرد، اما فرجی‌ دانا او را صدا کرد و با ایشان روبوسی کردند.

وی افزود: فرد دیگری از سخنرانان موافق استیضاح، نزد من آمد و درخواست کرد که از دکتر فرجی دانا عذرخواهی و حلالیت بطلبم. اما من به ایشان گفتم که ایشان در آنجا حضور دارد که او با فرجی دانا در یک فضای کاملا اخلاقی روبوسی کردند.

همچنین فرجی‌دانا به سمت یکی دیگر از نمایندگان رفت و با او مصافحه انجام داد که این نوع حرکات از منش و اخلاق‌مداری دکتر نشان دارد.

نصیری‌ قیداری در پایان با تاکید بر اینکه « فرجی دانا همواره الگویی برای آموزش مدیریت در جایگاه وزارت علوم بوده‌» گفت: برای دکتر فرجی‌دانا آرزوی عزت و سلامتی و برای دکترمحمدعلی نجفی نیز آرزوی توفیق دارم.

در این جلسه علاوه بر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، هاشمی وزیر بهداشت، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور، علی یونسی مشاور رییس جمهور در امور اقلیت‌ها، سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور، سیف رییس کل بانک مرکزی، حسین آشنا مشاور رییس جمهور، سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیرعلوم، جعفر توفیقی مشاور وزارت علوم و چند تن از روسای دانشگاه‌ها و مدیران وزارت علوم و استادان دانشگاه‌ها نیز حضور داشتند.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: