برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۱۳۶۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۱:۵۳
یک روانشناس با تشریح مهم‌ترین عوامل افسردگی در زندگی بر درمان به موقع این بیماری قبل از حاد شدن وضعیت بیماران تاکید کرد.
جاوید ثمودی ، در خصوص عوامل مهم در بروز افسردگی گفت: متاسفانه بسیاری از مردم نمی‌دانند که افسردگی نیز یک بیماری جدی است که برای درمان آن باید تلاش کرد.

این روانشناس تصریح کرد: افسردگی وابسته ریشه در برخی از چالش‌ها و کاستی‌ها دارد که باید برای درمان و مواجهه با افسردگی علل آن را تشخیص دهیم و با این عوامل در حد توان مقابله نمائیم یا صبر و شکیبایی خود را در مواجهه با علل افسردگی ارتقا بخشیم.

وی با اشاره به مهم ترین این عوامل در ایجاد افسردگی عنوان کرد: مرگ عزیزان یکی از مهم ترین دلایل افسردگی است که در این زمینه باید فرد افسرده واقعیت پذیری و مواجهه با مصیبت‌ها را در خود تقویت نماید البته اطرافیان باید فرد افسرده را برای باور پذیری مرگ عزیزان خود همراهی کنند.

ثمودی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عوامل مهم در افسردگی، طلاق است که این طلاق به شکل رسمی و یا طلاق عاطفی است که در این راستا فرد افسرده باید با شرایط زندگی خود پس از طلاق رسمی کنار بیاید و اگر راهی برای بازگشت نمانده حداقل زندگی تازه ای را شروع کند.

وی درباره افسردگی حاصل از طلاق عاطفی اظهار داشت: متاسفانه عدم درک متقابل در زندگی و یا ازدواج‌های ناخواسته یکی از دلایل مهم در ایجاد طلاق عاطفی است که آسیب‌های بیشتری به فرزندان وارد می کند و زوجین باید برای فرار از این طریق راهکاری جدی بیندیشند تا در سایه آن افسردگی‌ها نیز از میان برود.

این روانشناس یادآور شد: تنهایی و فرار از جامعه نیز موجب افسردگی می شود از این رو باید افراد بیمار در اجتماعات و فعالیت‌های اجتماعی حضور پیدا کنند و با کمک گرفتن از افراد قابل اعتماد افسردگی را از میان ببرند.

وی بیماری را یکی دیگر از علل مهم در افسردگی خواند و گفت: برخی از بیماری‌های مقطعی می تواند در فرد ایجاد افسردگی نماید که در این رابطه باید با بیماران همدلی داشت تا بتوانند شرایط جسمی و روحی خود را برای مقابله با افسردگی به دست بیاورند.

ثمودی افزود: دوران بارداری و زایمان نیز یکی از مقاطع مهم در ایجاد افسردگی در بانوان به شمار می رود که در این زمینه همراهی همسران برای گذراندن این مقطع و یا فراهم ساختن محیطی شاد برای مادران می تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه کسالت و روزمرگی نیز از دیگر عوامل مهم در افسردگی است خاطرنشان کرد: افرادی که در شغل و تحصیل و زندگی عادی خود دچار روزمرگی می‌شوند دچار افسردگی خواهند شد از این رو ایجاد تنوع و فرار از یکنواختی و یا سفر و رویدادهای تازه نیز می تواند در از میان بردن افسردگی موثر باشد.

این روانشناس در پایان متذکر شد: فراموش نکنیم علت افسردگی هر چه باشد نباید بگذاریم این بحران زندگی را فلج کند و باید با پذیرش واقعیات زندگی به مواجهه با افسردگی بپردازیم.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: