برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۰۹۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۸
خبرگزاری فرانسه در اقدامی مشکوک با استناد به نامه‌ آیت‌الله سیستانی که ۳۵ روز پیش برای رهبران حزب‌الدعوه ارسال کرده بود استنباط کرد که ایشان اکنون خواستار کناره‌گیری مالکی از قدرت شده‌اند.
 خبرگزاری فرانسه دیشب در اقدامی مشکوک با استناد به نامه‌ آیت‌الله سیستانی که 35 روز پیش برای رهبران حزب‌الدعوه ارسال کرده بود استنباط کرد که ایشان خواستار کناره‌گیری مالکی از قدرت شده‌اند.

انتشار این خبر در حالی صورت ‌گرفت که کاملا با موضع و رویکرد گذشته مرجعیت شیعیان در عراق تناقض دارد.

آیت‌الله سیستانی بارها اعلام کرده که در فرآیند سیاسی و تشکیل دولت عراق هرگز دخالت نمی‌کند و همواره بدون نام بردن از فردی بر توافق گروههای سیاسی برای انتخاب نخست وزیر تاکید داشتند.

مرجعیت عالی شیعیان عراق پیوسته خواستار حفظ وحدت و یکپارچگی آحاد عراق و همگرایی بین جریان های سیاسی برای حل مشکلات مردم و مقابله با خطر گروههای تروریستی و تکفیری در این کشور شده است.

خبرگزاری فرانسه خبری با تیتر جهت دار "آیت‌الله سیستانی خواستار کناره‌گیری نوری مالکی از نخست وزیری شد" منتشر کرد که بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشته است.

این خبرگزاری با استناد به نامه‌ای که آیت‌الله سیستانی در 11 ماه رمضان (چهارشنبه 18 تیرماه) در پاسخ به نامه رهبران حزب‌ الدعوه که خواستار انتخاب نخست وزیری با مقبولیت گسترده در عراق شده بود استنباط کرده که مرجعیت شیعیان عراق خواستار کناره‌گیری مالکی شده است.این در حالی است که در سرتاسر نامه آیت الله سیستانی نامی از هیچ فردی به میان نیامده است.

در ادامه ترجمه کامل نامه آیت‌الله سیستانی به رهبران حزب‌الدعوه و همچنین تصویر این نامه ارائه شده است.


بسم‌الله الرحمن الرحیم
برادران محترم در رهبری حزب الدعوه الاسلامی
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
و بعد، در پاسخ به آن چیزی که در نامه شما در تاریح 26 شعبان بوده که در آن خواستار رهنمودها درباره جایگاه‌ها و پست‌ها شده، مایل هستم تا بگویم با توجه به شرایطی که هم اکنون عراق عزیز در آن به سر می‌برد و ضرورت مقابله با بحران‌های سخت، با دیدگاهی متفاوت از آنچه که در گذشته بدان عمل شده، من ضرورت می‌بینم که در انتخاب نخست وزیر جدید که از مقبولیت ملی گسترده برخوردار باشد و بتواند با دیگر رهبران سیاسی برای نجات کشور از خطرات تروریسم، جنگ طائفه‌ای و تجزیه همکاری کند، تسریع شود.
خداوند گام‌های شما را استوار و به آن چیزی که دوست دارد و راضی است موفق بگرداند.
سید علی سیستانی
11 رمضان 1435

خبرسازی‌خبرگزاری‌فرانسه‌علیه

انتشار این خبر در فضایی صورت می گیرد که عراق در شرایط حساسی با وجود خطر تروریست های تکفیری مواجه هست. این خبر در شرایط کنونی باعث شکاف هرچه بیشتر در بین گروههای سیاسی عراق می شود که این امر زمینه را برای فتنه‌گران در این کشور فراهم خواهد کرد.

این در حالی است که آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق پس از انتخاب "حیدر العبادی" نامزد ائتلاف همپیمانی برای نخست وزیری جدید در بیانیه‌ای از گروه‌های سیاسی این کشور خواست به منظور جلوگیری از بروز تنش‌های بیشتر از برگزاری هرگونه تظاهرات اجتناب کنند.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: