برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۰۶۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۶
نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، در یک نطق تلویزیونی به‌تندی از فواد معصوم، رئیس‌جمهوری جدید این کشور انتقاد کرده است. خبر رسیده است که پس از این اظهارات، نیروهای وفادار به آقای مالکی در نقاط کلیدی بغداد مستقر شده‌اند.
 او در نطقی که ساعات پایانی شام‌گاه یک‌شنبه در تلویزیون دولتی عراق پخش شد، رئیس‌جمهوری را به "کودتا علیه قانون اساسی" متهم کرد.

نوری مالکی که جناح او در انتخابات اخیر مجلس عراق اکثریت را گرفت، در پی آن است که برای سومین بار به نخست‌وزیری برسد اما در پی بحران جاری در کشور و به‌خصوص پیش‌روی‌های شبه‌نظامیان سنی، درخواست‌هایی برای کناره‌گیری او مطرح شده است.

ائتلافی که نخست‌وزیر عراق از آن است، هنوز در این باره توافق نکرده است که نوری مالکی را برای بار سوم به عنوان نخست‌وزیر پیشنهاد کند. معصوم هم از مداخله در این باره خودداری کرده است.

مالکی در نطق تلویزیونی یک‌شنبه‌شب خود، از فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق، به خاطر نادیده‌گرفتن مهلت انتخاب نخست‌وزیر جدید، به‌تندی انتقاد کرد و گفت او قانون اساسی را "به خاطر اهداف سیاسی" زیر پا گذاشته است.

نوری مالکی به فواد معصوم، رئیس‌جمهور تازه عراق، تاخته است که چرا مهلت انتخاب نخست‌وزیر جدید را نادیده گرفته است

با افزایش تحرکات نیروهای نظامی وفادار به نوری مالکی در طول یک‌شنبه‌شب، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد از رئیس‌جمهوری عراق به عنوان ضامن اجرای قانون اساسی "کاملا حمایت می‌کند".

آمریکا در این بیانیه همچنین با هشدار درباره هرگونه تلاش در تهدید قانون اساسی، تاکید کرده است از روند انتخاب "یک نخست‌وزیر که بتواند دولت وفاق ملی تشکیل دهد و به شیوه‌ای فراگیر حکم‌رانی کند"، حمایت می‌کند.

غرب می‌گوید بر رهبران عراق فشار می‌آورد تا یک دولت جامع و با مشارکت قدرت‌های مختلف این کشور شکل بگیرد و به این ترتیب، تهدید جهادی‌های "دولت اسلامی" رفع شود. اما ناظران می‌گویند هنوز شکاف‌های سیاسی عمیقی در بغداد دیده می‌شود.


وزارت امور خارجه ایالات متحده پیش‌تر روز یک‌شنبه اعلام کرده بود که به ملاحظات امنیتی، "شمار محدودی" از کارمندانش در کنسول‌گری آمریکا در اربیل و همچنین سفارت این کشور در بغداد را به مناطق امن‌تر، بصره و امان پایتخت اردن، منتقل کرده است.

در همین حال مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق، از جامعه جهانی خواست به کردهای عراق کمک تسلیحاتی کند تا بتوانند بر شبه‌نظامیان داعش غلبه کنند.

با آغاز پیش‌روی‌های "داعش" در هفته‌های گذشته، رهبران کردستان عراق از لزوم استقلال این اقلیم از دولت مرکزی سخن گفته بودند.

بارزانی این درخواست را پس از چهارمین دور حمله هوایی آمریکا به مواضع داعش در نزدیکی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق مطرح کرده است .

روز یک‌شنبه آمریکا اعلام کرد که با پهپاد و هواپیمای جنگنده به پنج نقطه دیگر از مواضع شبه‌نظامیان حمله کرده است.

منبع: بی بی سی


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: