برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۶
کمبود ويتامين دي که به دليل عدم دريافت نور مناسب خورشيد رخ مي دهد، مي تواند خطر ابتلا به زوال عقل و همينطور بيماري آلزايمر را در افراد بالاي 65 سال افزايش دهد.
کمبود ويتامين دي که به دليل عدم دريافت نور مناسب خورشيد رخ مي دهد، مي تواند خطر ابتلا به زوال عقل و همينطور بيماري آلزايمر را در افراد بالاي 65 سال افزايش دهد.

تحقيقات گروه بين المللي متشکل از محققان و همينطور عصب شناسان در مدت شش سال نشان مي دهد که زوال عقل در افراد بالاتر از 65 سال با ميزان دريافت ويتامين دي در ارتباط است. افرادي که در سنين بالاي 65 سال ميزان مناسبي از اين ويتامين را دريافت کرده بودند 53 درصد کمتر از سايرين به بيماري آلزايمر مبتلا مي شدند.

دکتر "ديويد لولين" از اساتيد دانشکده پزشکي اسکتر در انگليس مي گويد:"در ابتداي اين تحقيقات پيش بيني مي کرديم که ارتباطي بين ميزان جذب ويتامين دي و همينطور ابتلا به آلزايمر وجود داشته باشد، اما اين ارتباط دو برابر بيشتر از آن چيزي بود که تصور مي کرديم. نمونه ها و افرادي که در اين تحقيق شرکت داشتند، نتايج شگفت انگيزي را پيش روي محققان قرار دادند."
ويتامين دي علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد مي تواند از طريق خوراکي هايي مانند ماهي ها يا ساير مکمل ها نيز دريافت شود اما اين تحقيقات تنها بر ميزان ويتامين دي حاصل از جذب نور خورشيد اختصاص يافته بود.

نتايج تحقيقات اين تيم پزشکي نشان مي دهد، در دوراني که شخص هنوز به دهه شصت نرسيده، بدن تنها با قرار گرفتن پانزده دقيقه در معرض نور خورشيد مي تواند ميزان مناسب و متعادلي از ويتامين دي را جذب کند اما با ورود به دهه شصت سالگي، بدن کارايي کمتري در جذب ويتامين دي حاصل از نور خورشيد از خود بروز مي دهد و در نتيجه اين موضوع مي تواند باعث تشديد ابتلا به بيماري آلزايمر شود.

بيماري آلزايمر يک نوع اختلال عملکرد مغزي است که به تدريج توانايي‌ هاي ذهني بيمار را تحليل مي‌ دهد. بارزترين نشانه زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً به تدريج ايجاد شده و پيشرفت مي‌کند. آلزايمر، رايج‌ترين شکل زوال عقل است. علائم اين بيماري با کاهش قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پيري آغاز شده و به‌ تدريج با از دست دادن قدرت تشخيص زمان، افسردگي، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌ گيري و سرانجام مرگ در اثر ناراحتي‌ هاي تنفسي به پايان مي‌ رسد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: