برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۹۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۰
نهضت صلیب سرخ و هلال احمر هشدار داد کمبود بارش باران، کم‌آبی، درگیری مسلحانه و زیرساخت آسیب‌دیده‌ آب و فاضلاب خشکسالی ناگواری را در سوریه بوجود می آورد که پیامدهای مهلکی برای میلیون‌ها نفر به همراه دارد.
 دکتر عطار رئیس جمعیت هلال احمر سوریه گفت: جمعیت هلال احمر سوریه و شرکای آن در نهضت، به ‌شدت در خصوص آثار بشردوستانه‌ خشکسالی کنونی نگرانند. دسترسی محدود به آب پاکیزه، زندگی سوری‌ها را برای سال‌های پیش‌رو تحت‌الشعاع قرار خواهد داد و ما از مقامات محلی و کشوری می‌خواهیم تا با تمامی آژانس‌های حاضر در کشور همکاری کنند تا نه تنها نیازهای فعلی برطرف گردد بلکه بتوان چاره‌ای بلندمدت برای این بحران رو به‌رشد ایجاد نمود.

بر این اساس بارش اندک زمستانی و دمای بالای تابستان، کشاورزی و امنیت غذایی را در اغلب مناطق از جمله حلب، حساکه، دیرالزور و الرقه که مردم پس از سه سال درگیری و مخاصمه به‌شدت آسیب‌پذیر شده‌اند تحت تأثیر قرار داده ‌است. بنابر اظهارات جمعیت هلال احمر سوریه پیش‌بینی می‌شود تولید ملی گندم در سال 2014 نسبت به سال گذشته 52 درصد کاهش داشته باشد. در نتیجه، قیمت نان و مواد غذایی دیگر ممکن است همچنان افزایش یابد.

این در حالی است که آثار خشکسالی و درگیری مسلحانه در مجموع همه سوری‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است و به‌طور ویژه این آثار برای آوارگان داخلی و اجتماع پذیرنده‌ آنها صادق است. خانواده‌هایی که از خشونت‌ها می‌گریزند به سرعت به فشاری بر منابع اندک جوامع میزبان که آنها خود نیز با کمبود و قطعی مکرر آب مواجهند تبدیل می‌شوند. به‌علاوه شرایط زندگی در بسیاری از پناهگاه‌هایی که پذیرای آوارگان هستند اغلب غیربهداشتی است و آب آلوده به دفعات منجر به شیوع هپاتیت آ، بیماری‌های پوستی و اسهال شده‌است.

جمعیت هلال احمر سوریه و شرکای کاری آن در نهضت، آب پاکیزه را در اختیار میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر سوریه قرار می‌دهند که بخشی از این کار با انجام تعمیرات و نگهداری زیرساخت‌‌های ضروری صورت می‌پذیرد. مهندسین جمعیت هلال احمر سوریه برای تعمیر چاه‌ها، ایستگاه‌های آب، لوله‌ها و فاضلاب، همکاری نزدیکی با مقامات آبرسانی محلی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تمامی 14 فرمانداری سوریه دارند. بااین‌وجود لازم است تا مقامات مسئول و آژانس‌های امدادی از عهده‌ی آثار بلندمدت کمبود آب برآیند.

به گفته دکتر عطار سوریه هم‌اکنون با بحران بی‌سابقه‌ بشردوستانه روبروست و در تابستان جاری میلیون‌ها خانوار برای بدست آوردن آب پاکیزه با سختی‌ بسیاری مواجهند. وی از تمامی طرفین درگیری خواست تا نسبت به ارائه‌ آب پاکیزه به تمامی مردم سوریه و در تمامی زمان‌ها اطمینان حاصل کنند و از جامعه‌ بین‌الملل نیز خواست سریعا حمایت‌های خود را از برنامه‌های ضروری آب و فاضلاب نهضت صلیب سرخ و هلال احمر در کشور سوریه افزایش دهد.

جمعیت هلال احمر سوریه در همکاری نزدیک با کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و هیئت‌های آبرسانی محلی در ماه ژوئن موارد ذیل را به انجام رسانده و فراهم کرده است:

- آبرسانی به بیش از 185 هزار نفر در حمص، حومه‌ دمشق، حما و دیرالزور؛

- جمع‌آوی زباله در شهر ادلب که اوضاع بهداشتی بیش از 100 هزار نفر را بهبود می‌بخشد؛

- تجهیز یازده مرکز اسکان آوارگان که ارائه‌ آب پاکیزه، شرایط بهداشتی مناسب و اسکان مناسب را برای بیش از 9 هزار و 400 نفر در حومه‌ دمشق، حمص، حما و درعا به همراه دارد؛

- نگهداری‌های کلی و تعمیرات ضروری مورد نیاز برای تأمین آب سالم بیش از یک میلیون نفر در حومه‌ دمشق و دیرالزور؛

- قطعات یدکی ایستگاه‌های آب در فرمانداری حساکه همانند راس‌العین، المالکیه، الجوادیه و قامشلی که در مجموع به بیش از 800 هزار نفر خدمت‌رسانی می‌کنند؛

- راه‌اندازی دستگاه آبرسانی اضطراری شامل کیسه‌های آب، تانک‌های آب، شلنگ‌ها، لوله‌ها و شیرهای ایستاده برای 50 هزار نفر در حلب و نیز راه‌اندازی دستگاه‌های بیشتری در آینده نزدیک در جنوب سوریه، الرقه و دیرالزور در چارچوب برنامه‌ای که توسط صلیب سرخ نروژ پشتیبانی می‌شود؛

98 داوطلب جمعیت هلال احمر سوریه شامل مهندسین، در قالب گروه‌های آب و فاضلاب در سراسر 14 فرمانداری سوریه مشغول به کارند. 95 داوطلب دیگر نیز در 14 شعبه‌ جمعیت هلال احمر سوریه در تلاش برای ارتقای وضعیت بهداشت به‌ویژه در پناهگاه‌های آوارگان داخلی هستند.

داوطلبین جمعیت هلال احمر سوریه از حمایت‌های فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و جمعیت‌های ملی عضو همانند صلیب سرخ انگلستان که طی 10 سال گذشته با اجرای برنامه‌ آموزشی واکنش در شرایط بحران به داوطلبین جمعیت هلال احمر سوریه با پروژه‌های مدیریت سوانح، ارزیابی و آبرسانی و بهداشت آموزش داده‌اند، منتفع شده‌اند.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: