برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۹۱۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۳:۳۳
یک فوق تخصص گوارش و کبد از بین انواع مختلف هپاتیت، هپاتیت A را شایع‌ترین هپاتیت دانست که بیشتر مردم در سنین نوجوانی به آن مبتلا و به خودی خود درمان شده‌اند.
فرهاد واحدی،‌ فوق تخصص گوارش و کبد درگفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در تعریف هپاتیت، تأکید کرد: هپاتیت یعنی التهاب کبد که ممکن است دلایل مختلفی همچون ویروسی، ارثی و یا نقص سیستم ایمنی داشته باشد و به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در اینجا به شایع ترین این موارد یعنی A,B,C,E می‌پردازیم که در این میان نوع E از همه شدیدتر است.

وی در تشریح هپاتیت نوع A گفت: شایع‌ترین هپاتیت نوعA  است که حاد بوده و در سنین پایین شایع است که بیشتر مردم این بیماری را بصورت غیر زردی یا غیر یرقانی در سنین 10 تا 15 سالگی گرفته‌اند که ممکن است علائمش بصورت سرماخوردگی بوده است و به خودی خود برطرف شده است.

این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: هپاتیت A معمولا عود نمی‌کند و علائمی مانند ادرار پر رنگ را از خود بروز می‌دهد که ممکن است در بسیاری از موارد توسط فرد دیده نشود و فرد این بیماری را با سرما خوردگی اشتباه بگیرد.

واحدی نوع دوم را هپاتیت B عنوان کرد و افزود: خوشبختانه ابتلای به هپاتیتB از زمان آغاز واکسیناسیون کودکان در بیست سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و به 1.5 تا 2 درصد کاهش یافته است و بیشتر به صورت مزمن است و موارد کمی بصورت حاد دیده می‌شود که معمولا بیمار با بالا بودن آنزیم‌های کبد،‌ یا بصورت معدود با علائم یرقان به پزشک مراجعه می‌کند.

وی درباره نحوه انتقال هپاتیت نوع B نیز گفت: نحوه انتقال هپاتیت B از طریق خونی به خصوص جفت از مادر به فرزند بوده است که امروزه با مراقبت‌های پس از تولد و تزریق واکسن معمولا از ابتلای فرزند به دیابت جلوگیری می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: اگر فرم مزمن درمان نشود به سیروز تبدیل می‌شود و در صورت درمان نشدن، ممکن است به سیروز نیز به سرطان کبد تبدیل شود که خوشبختانه با داروهای جدید می‌توان این بیماری را کنترل کرد و در نتیجه از سرایت آن پیشگیری کرد.

واحدی درباره سرایت این نوع هپاتیت نیز گفت: این افراد باید تماس خانوادگی بهداشتی داشته باشند یعنی از ماشین ریش تراش، تیغ،‌ ناخنگیر و موچین یکدیگر استفاده نکنند و برخی تصورات همچون جداکردن ظرف غذا و نظایر این تصورات به کلی بی پایه و اساس است.

وی افزود: نوع دیگر هپاتیت نوع C است که بیشتر بصورت مزمن است و از طریق انتقال خونی اتفاق می‌افتد و در گذشته که خون را از نظر هپاتیت C چک نمی‌کردند، مبتلایان به هموفیلی و یا کسانی که هپاتیت B داشتند در زمره مبتلایان به این نوع هپاتیت قرار می‌گرفتند ولی در حال حاضر بیشتر در معتادان بخصوص معتادان تزریقی دیده می‌شود زیرا از سوزن‌های آلوده یکدیگر استفاده می‌کنند که البته این نوع از هپاتیت نیز قابل کنترل است.

این فوق تخصص گوارش و کبد نوع دیگر هپاتیت را نوع E عنوان کرد و گفت: این نوع هپاتیت بصورت حاد و مزمن وجود دارد و ممکن است بصورت آندمی در برخی مناطق بروز کند و از بین برود چنانچه چندی پیش در کرمانشاه بوجود آمد و از بین رفت.

منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: