برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۸۵۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴
گزارش تحلیلی - خبری هشت صبح
باوجود آنکه آمریکا همچنان برخواسته های غیراصولی خود اصرارداشت نمایندگان کنگره کاخ سفید را متهم به تساهل و تسامل نسبت به برنامه ای هسته ای ایران کردند.
هشت صبح/ گروه سیاست خارجه: 20جولای فرارسید اما توافقنامه جامع هسته ای میان ایران و 5+1 امضا نشد و براساس توافق طرفین مذاکرات تا 4 ماه آینده تمدید شد، هفت کشور حاضر دروین تصمیم گرفتند برای حل شکاف ها واختلافات موجود ضرب الاجل شش ماهه را تا 24 نوامبر ادامه دهند تا با بحث ورایزنی بیشترامکان رسیدن به یک توافق جامع را افزایش دهند.

آنچه بیش از همه درتمدید زمان مذاکرات پررنگ جلوه نمود نقش آمریکا در گفت و گوهابود، ایالات متحده که تاکنون بازیگر اصلی درگروه 5+1 بوده و به عنوان عامل اصلی بی نتیجه ماندن مذاکرات درده سال گذشته شناخته شده، دروین شش نیز کارشکنی های خود راادامه داد تا20 جولای(29 تیر)، درتقویم جامعه بین الملل روز پایان بحران غیر ضرور هسته ای ایران نباشد.

اوباما درمذاکرات هسته ای راه سختی درپیش دارد

دراین میان باوجود آنکه آمریکا همچنان برخواسته های غیراصولی خود اصرارداشت نمایندگان کنگره کاخ سفید را متهم به تساهل و تسامل نسبت به برنامه ای هسته ای ایران کردند، این درحالی است که کری پس از دیدارهایی که با تیم هسته ای ایران داشت عازم واشنگتن شد تا کنگره و اوباما رادرجریان نشست دوجانبه و چندجانبه باایران قراردهد و مساله تمدید مذاکرات رامطرح کند و درنهایت توافق شد که گفت وگوها تا یافتن یک راه حل همه جانبه ادامه یابد.

درواقع کنگره از تمدید مذاکرات راضی به نظر نمی رسد و پس از توافق ایران با گروه 5+1 درمورد ادامه مذاکرات موجی ازانتقادات روانه کاخ سفید شد. ضمن اینکه پیش از این نیز نمایندگان مخالفت خود را با هرگونه توافق که خواسته های نمایندگان را تامین نکند اعلام کرده بودند.

300تن از نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره درنامه ای به اوباما خواستار افزایش اقدامات ایران درمقابل لغوتحریم هاشده و محدودیت دربرنامه موشکی جمهوری اسلامی و پایان دادن به حمایت ایران از برخی گروه های تروریستی را گزینه هایی دانستند که باید در توافقنامه جامع گنجانده شود.

اما پس از تمدید ضرب الاجل شش ماهه، برخی از جمهوری خواهان از جمله باب کورکر،عضو ارشد کمیسیون روابط خارجی سنا مخالفت خودرا بااین اقدام کاخ سفید نشان داده و اعلام کرد که اوباما باید برای تصویب این تمدید به کنگره بیاید و در آنجا هرگونه توافق نهایی را به تمامی سبک و سنگین خواهیم کرد و ایران را به پابندی به آن وادارخواهیم کرد. 

واکنش ها به تمدید مذاکرات به همین جا ختم نشد ایلیانا راس لیتنین، یکی ازنمایندگان جمهوری خواه کنگره، رییس جمهور را متهم به دورزدن کنگره کرد و تمدید مذاکرات را به‌معنی عدم پایبندی ایران به تعهداتش در توافق مشترک اقدام دانست و از کنگره خواست  تا تحریم‌ها راعلیه ایران افزایش دهد. 

این موضع گیری های تند نمایندگان کنگره پس از امضای توافقنامه ایران و 5+1 نشان از راه سخت اوباما در 4 ماه آینده دارد و این موضوع رابه دوطرف گوشزدمی کند که طرفین قبل از افزایش واکنش های منفی و نفوذ آن به فضای مذاکرات سازنده وین 6، سعی درحل اختلافات و شکاف ها کرده و تاثیرمخالفین بر مذاکرات رابه کمترین حد ممکن برسانند.

درواقع هم اکنون راه دشواری پیش روی طرفین است وشرایط نسبت به ابتدای توافقنامه موقت تغییر کرده است ایران و 5+1 باید تلاش کنند تا در مدت مذکور دیدگاه ها را به یکدیگر نزدیک کرده و اختلافات راکاهش دهند زیرا درصورت عدم دستیابی به توافق تا 24 نوامبر، امکان تمدید مذاکرات بسیار سخت و حتی ناممکن است.
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: