برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۸۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۳
استاندار همدان با اشاره به افتتاح پتروشیمی هگمتانه تا ۳ ماه آینده گفت: همدان از نظر تولید در شرایط بحرانی قرار داشت که با تلاش و پیگیری‌ها این شرایط در حال بهبود است.
 محمدناصر نیک بخت ‌در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه خبرنگاران و رسانه های استان همدان به دنبال توسعه و پیشرفت استان هستند، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید اگر دولت مظلومی نباشد دولت محدودی است که به همین دلیل شاید بر همگان لازم باشد تا دولتی که را که قصد خدمت به مردم را دارد حمایت کنند.

وی با اشاره به اینکه نقدها باید غیر مغرضانه و منصفانه و با ارائه راهکار به دولت ارائه شود، افزود: در استان همدان با انصاف، همدلی و همراهی خبرنگاران رو به رو بوده ام که اگر تاکنون برخی نقدهای رسانه ها را مغرضانه می دانند من این نقدها را از سر دلسوزی و انصاف دیده ام.

نیک بخت با تاکید بر اینکه هیچ گونه غرضی در گفته ها و نقدهای رسانه ها و خبرنگاران استان دیده نمی شود، گفت: آنها با دلسوزی و انصاف به دنبال راهنمایی و هدایتگری مسئولان هستند، از طرفی تاکنون رسانه ای را ندیده ام که مغرضانه و عمیق دولت را به چالش بکشد چرا که این دولت مورد حمایت مردم و مقام معظم رهبری بوده و دولتی که برای خدمت صادقانه گام بردارد به راحتی آسیب پذیر نیست.

رسانه‌ها عملکرد دولت را کمتر منعکس کرده‌اند

وی با اشاره به اینکه در بین خبرنگاران استان افراد دلسوز بسیاری وجود دارد‌، گفت: توجه و علاقه به توسعه و پیشرفت استان در بین خبرنگاران استان بسیار مشهود است و اگر عملکرد دولت تدبیر و امید کمتر در رسانه ها منعکس می شود به علت مشغله بسیار رسانه های استان است.

استاندار همدان شادابی، پویایی جامعه و تنویر افکار را متاثر از فعالیت خبرنگاران دلسوز دانست و گفت: نقدی که از روی انصاف و هدایتگری صورت گیرد شیوا بوده و می تواند در توسعه استان موثر باشد، اما چقدر زیباست که بین رسانه ها و مسئولان اعتماد متقابلی به وجود بیاید چرا که از این امر ثمره ای نیکو حاصل می شود.

نیک‌بخت با اشاره به اینکه دولت در شرایط بسیار حساسی مسئولیت را برعهده گرفت، گفت: در دولت های بعد از انقلاب و به نوعی در دولت های جنگ مردم از نظر اعتباری نه تنها از دولت انتظاری نداشتند بلکه در تامین اعتبارات مورد نیاز در راستای اداره کشور و جبهه ها نیز آن ها را کمک می کردند.

وی افزود: در دولت های نهم و دهم نیز کشور از نظر اعتباری وضعیت بسیار خوبی داشت چرا که 700 میلیون دلار درآمد نفتی کشور بود که تاکنون بی سابقه بوده است، از طرفی درآمد نفتی به راحتی وارد کشور می شد و از نظر اعتبارات عمرانی نیز مشکلی وجود نداشت.

استاندار همدان اظهار کرد: اما دولت تدبیر و امید زمانی برسرکار آمد که خزانه و بودجه در وضعیت خوبی قرار نداشت و مردم نیز توقعات و انتظارات بالایی از دولت داشتند، رکود اقتصادی، تورم، تحریم ها و تعطیلی مطلق واحدهای تولیدی از عمده مشکلاتی بود که دولت تدبیر و امید با آنها دست و پنجه نرم می کرد.

15 درصد اعتبارات عمرانی استان تخصیص یافت

وی با اشاره به اینکه دولت در شرایط تحریم با تنگناهای اعتباری بسیاری رو به رو بوده است، بیان کرد: استان همدان از استان های سردسیری است که باید اعتبارت آن در ابتدای سال تخصیص یابد ولی تا هفته های گذشته هیچ اعتبار عمرانی برای استان تخصیص داده نشده بود که با پیگیری های مختلف در هفته جاری 15 درصد از اعتبارات عمرانی استان تخصیص یافت.

نیک بخت با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: دولت در سه ماهه گذشته از محل افزایش قیمت حامل های انرژی 6 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان درآمد داشته اما 10 هزار میلیارد و 400 میلیون تومان به بخش تامین اجتماعی و سلامت کشور تزریق کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دولت به دنبال عمل به وعده های خود است، گفت: از افزایش قیمت حامل های انرژی مبلغی عاید دولت نشد تا آن را در جای دیگر هزینه کند و طبق وعده های داده شده درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی در بخش سلامت کشور هزینه شد.

ماهانه هزار شغل در استان همدان ایجاد می‌شود

استاندار همدان با اشاره به اینکه رونق اقتصادی و اشتغال زایی در استان آغاز شده است، گفت: در سال گذشته 21 هزار شغل در استان ایجاد شده بود ولی 26 هزار نفر از لیست بیمه تامین اجتماعی خارج شده بودند که نشان از بیکاری پنج هزار نفر در استان داشت و این روند تا فروردین ماه امسال نیز مستمر بود، اما از اردیبهشت ماه امسال نه تنها روند خروج بیمه شدگان تامین اجتماعی متوقف شده بلکه در اردیبهشت ماه هزار نفر به لیست بیمه شدگان اجباری استان نیز اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه این روند در خرداد ماه نیز تکرار شده است، تصریح کرد: تعداد بیمه شدگان اجباری استان توسط کارفرماهای کارگاه‌های تولیدی تا فروردین ماه امسال 115 هزار نفر بوده که تا پایان خرداد ماه به 117 هزار نفر رسیده است و امیدواریم این روند مستمر باشد.

استاندار همدان تاکید کرد: 300 واحد تولیدی دارای معوقه بالای 100 میلیون تومان و 300 واحد تولیدی دارای معوقه بالای 20 میلیون تومان در استان همدان تعیین تکلیف شده اند، این واحدها در زمان بدهکاری به بانک نمی توانستند از بانک سرمایه در گردش دریافت کنند که خوشبختانه 70 واحد سرمایه در گردش دریافت کرده اند.

وی عنوان کرد: در زمان انتخاب من به عنوان استاندار 16 تا 20 واحد تولیدی در استان همدان با ظرفیت بالای 70 درصد فعالیت می کردند و مابقی در شرایط تعطیلی مطلق، نیمه تعطیل و ظرفیت 30 درصد کار می کردند که این امر استان را از شرایط عادی دور کرده بود.

نیک بخت افزود: این وضعیت برای استان شرایط بحرانی را رقم زده و هم اکنون استاندر شرایط عادی به سر نمی برد که برای رسیدن به وضعیت عادی در عرصه تولید و اقتصاد باید همگان تلاش کنند.

پتروشیمی هگمتانه تا 3 ماه آینده افتتاح می‌شود

نیک بخت با اشاره به اینکه با 210 سرمایه‌گذار در استان جلسه داشته‌ایم، گفت: فولاد فامنین، فولاد ویان، پتروشیمی ابن سینا و ملایر از جمله پروژه‌‌هایی است که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده و پتروشیمی هگمتانه نیز با پیگیری های بسیار تا سه ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی 33 درصد سهم شرکت پتروشیمی ایران را نیز خریداری کرده است، گفت: این پروژه با مشکلات و اختلافات بسیار بین سرمایه گذار بخش خصوصی و شرکت پتروشیمی ایران رو به رو بود که این امر سبب شده بود تا نه تنها پروژه معطل بماند بلکه کارکنان این مجموعه نیز چند ماه بدون حقوق سر کنند.

وی افزود: هم اکنون پتروشیمی هگمتانه مراحل پایانی نصب را پشت سر می گذارد و تا سه ماه آینده نیز این پروژه بزرگ به بهره برداری می رسد.

نیک بخت از تدوین لایحه حمایت از تولید توسط دولت خبر داد و گفت: دولت برای حمایت از تولید لایحه ای تهیه کرده که تمامی مشکلات بخش تولید در آن دیده شده و راهکارهای لازم برای رفع آن نیز ارائه شده است.

وی با بیان اینکه دولت در شرایط بحرانی کشور اقدام به اجرای طرح تحول نظام سلامت کرد، گفت: از سال 75 دولت تصمیم بر این داشت تا بیمارستان های دولتی را خودگردان کند، یعنی هر بیمارستان هزینه های خود را از طریق بیماران بایستی تامین می کرد همین امر سبب شده بود تا هزینه های بیمارستانی بیماران بسیار سنگین باشد.

نیک بخت بیان کرد: اما دولت تدبیر و امید با ارائه هفت بسته اجرایی در قالب طرح تحول نظام سلامت هزینه های پرداختی بیماران در شهرها را به 10 درصد و بیماران روستایی را به پنج درصد رساند و حال هتلینگ بیمارستان ها را برای افزایش رفاه بیماران ارتقا می دهد.

هماهنگی قوای سه گانه در شرایط فعلی کم نظیر است

استاندار همدان با تاکید بر اینکه دولت مسیر غیرچالشی برای کشور در منطقه ترسیم کرده است، گفت: تعامل و همدلی در داخل و بیرون کشور سبب امید در برنامه ریزی ها شده و کشور را برای گام برداشتن در مسیر توسعه یاری می کند.

وی افزود: هماهنگی و قوای سه گانه در شرایط فعلی و برای تحقق سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی کم سابقه بوده و با وجود حمایت مردمی در کنار این هماهنگی قوا استکبار جهانی از ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی نا امید شده است.

2 سرمایه گذار معرفی شده توسط فرماندار سابق سندیت داشت

استاندار همدان در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران استان همدان اظهار کرد: فرماندار سابق همدان 10 سرمایه گذار بخش خصوصی به استان برای سرمایه گذاری به استان معرفی کرده بود که به غیر از دو سرمایه گذار مابقی سندیت نداشتند.

وی افزود: فرماندار همدان سرمایه گذارانی معرفی کرد که سرمایه گذار 400 میلیارد تومانی و بخش خصوصی احداث کننده سالن ورزشی تنها مواردی بودند که سندیت داشته و به دنبال کار خود بودند، یکی از سرمایه گذاران مدعی ایجاد کارخانه تویوتا بود که با بررسی ها مشخص شد که نامه نمایندگی وی جعلی بوده است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه سوالات خبرنگاران به دور از غرض و از روی انصاف مطرح شده است، گفت: پروژه های ملی و تولیدی بزرگ استان از جمله راه آهن همدان-تهران، آزادراه همدان- ساوه، آبرسانی از سد تالوار به همدان، تالار قرآن، فولاد و پتروشیمی های استان به شدت در حال پیگیری هستند.

وی با اشاره به اینکه  زیر سازی راه آهن همدان-تهران به طور کامل به اتمام رسیده است، بیان کرد: راه آهن همدان تهران در لیست فاینانس چین برای تامین ریل قرار گرفته و هم اکنون نیز 30 کیلومتر ریل برای ریل گذاری به سمت همدان حمل می شود، اما در شرایط تحریم تامین ریل بسیار دشوار است.

نیک بخت با اشاره به اینکه پیمانکاران در آزادراه همدان-ساوه در حال انجام کار هستند، گفت: 18 میلیارد تومان بدهی سازمان راهداری به این پروژه در دونوبت پرداخت شده و مشکلاتی برای قرارداد پیمانکار در زمینه اجرای مابقی پروژه وجود داشت که با انعقاد قرارداد روند پروژه ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه تالار قرآن 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: این پروژه ها از مصوبات سفر رهبری در سال 83 به استان همدان است که برای اتمام 10 میلیارد تومان دیگر نیاز داردکه از طریق اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری و بودجه استانی به دنبال تامین آن هستیم.

نیک بخت با اشاره به تالار قرآن به عنوان مصوبه سفر رهبری باید هر چه سریع تر تمام شود، گفت: در سفر مقام معظم رهبری به استان همدان 416 مصوبه برای استان همدان انجام شد که از این تعداد 409 مصوبه معادل 98 درصد به اتمام رسیده و مابقی نیز پروژه های بزرگی بودند که طولانی شدن آنها دور از انتظار نبود.

رسانه ها به عملکرد من نمره دهند

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه به عملکرد خود در مدت حضور در استان همدان چه نمره ای می دهید، گفت: به خودم نمره ای نمی دهم چرا که مردم و رسانه ها باید به عملکرد استاندار نمره بدهند اما به نسبت تلاش برای کار و اینکه مردم ولی نعمت نظام هستند تلاش می کنم تا نظر مثبت مردم را در مدت حضور در همدان جلب کنم.

استاندار همدان بیان کرد: اما تلاش می کنم تا مردم بدانند با آنها صادقانه رفتار می کنم و از ظاهرسازی، دروغ، آمار غلط و عوام فریبی به دور هستم و اگر صداقت در گفتار و عمل از سوی مردم پذیرفته شود، برای من کافی است.

به خاطر ملاحظاتی از مدیران بومی استفاده کردم

وی درباره انتصاب مدیران بومی و غیر بومی در استان همدان نیز گفت: نباید بومی و غیربومی بودن مدیران را در نیت و توان آنها تاثیر بدهیم اما به لحاظ پاره ای از ملاحظات به دنبال این بوده ام که از مدیران بومی در استان استفاده کنم چراکه با استان همدان بیگانه نیستم و سال های بسیاری همدان را می شناسم.

استاندار همدان با بیان اینکه در مدت حضور من در استانداری همدان از 30 انتصاب صورت گرفته تنها دو نفر غیربومی بوده اند، گفت: اگر مدیر غیر بومی توانمند داشته باشم از وی استفاده می کنم ولی تاکنون به دنبال این امر نرفته ام،حتی در حوزه استاندار که تمامی استانداران اقدام خود را به کار می گیرند از نیروهای بومی استان استفاده کرده ام.

وی در مقابل انتقاد یکی از خبرنگارن از فرماندار همدان گفت: از عملکرد فرماندار همدان دفاع می کنم چرا که وی یکی از بهترین فرمانداران کشور است، از طرفی از حفظ مدیرکل کار، رفاه و امور اجتماعی استان نیز دفاع می کنم چراکه وی به دنبال ایجاد اشتغال و رونق تولید استان است.

سازمان میراث فرهنگی کشور به دنبال تغییر مدیرکل استان بود

استاندار همدان درباره روند تغییر مدیرکل میراث فرهنگی همدان نیز گفت: از همان ابتدا که من به عنوان استاندار همدان انتخاب شدم رئیس جمهور تاکید بسیاری بر رونق گردشگری همدان داشتند و در همان زمان نجفی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی کشور به من اعلام کرد که مدیر فعلی نمی تواند اهداف شما را در استان اجرایی کند.

نیک بخت افزود: سروش مقدم تنها و نخستین گزینه من برای مدیریت میراث فرهنگی استان نبود بلکه چندین نفر از دانشگاه بوعلی سینا برای تصدی این پست به سازمان میراث فرهنگی کشور معرفی شدند که بنا به دلایلی هر یک این پست را قبول نکردند.

وی اظهار کرد: در نهایت سازمان با سروش مقدم به توافق رسیده و استان نیز از وجود وی در این مدیریت استفاده کرد، اما نباید از تلاش های مدیرکل سابق استان چشم پوشی کرد وی هم در حد توان خود برای این مجموعه تلاش کرد.

نیک بخت با اشاره به اینکه به دنبال تخریب مدیر سابق میراث فرهنگی همدان نیستیم، گفت: بودجه میراث فرهنگی استان در سال گذشته دو میلیارد و 800 مییون تومان بوده که تنها برای 200 میلیون تومان توافق نامه مبادله شده و مابقی نیز باید تا پایان تیر ماه جذب شود.

وی تصریح کرد: بی انگیزگی مدیر سابق میراث فرهنگی سبب شده بود تا این اعتبار جذب نشود که باید در این زمینه نیز به وی حق داد چرا که ماه ها بحث تغییر وی مطرح بود و این امر بی میلی نسبت به کار در وی ایجاد کرده بود.

وضعیت صادرات استان نامناسب است

استاندار همدان با اشاره به اینکه صادرات یکی از عمده ترین برنامه های هر دولت محسوب می شود، گفت: تلاش بر این است تا کمترین تکیه بر نفت و بیشترین استفاده از صادرات کالاهای غیر نفتی در کشور صورت گیرد که متاسفانه نفت حاضر و آماده بر سر سفره ها سبب شده تا کمتر به سمت صادرات کالاهای غیر نفتی برویم.

وی با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی نیز تاکید بسیاری بر صادرات شده است، گفت: وضعیت صادرات در استان همدان نامناسب است چرا که در سال های قبل 700 میلیون دلار صادرات از استان محقق شده بود ولی هم اکنون این رقم به 120 میلیون دلار رسیده است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه در سال 88 به دنبال صادرات یک میلیارد دلاری از استان همدان بودیم، گفت: برای امسال نیز با بررسی های کارشناسی هدفگذاری 750 میلیون دلاری برای صادرات صورت گرفته که با توجه به ظرفیت های استان امکان دسترسی به آن وجود دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های صنایع دستی، محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی برای صادرات گفت: خواب چند ساله ای بر صادرات استان همدان سایه افکنده که باید برطرف شود.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: