برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۷
رهبران کشورهای عضو گروه «بریکس» در بیانیه مشترکی، نسبت به رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای وین ابراز امیدواری کرده از حق ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای دفاع کردند.
  رهبران کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی از حق ایران در استفاده از انرژی اتمی صلح آمیز حمایت کردند، خواستار توقف فوری خشونت‌ها در سوریه شدند، ساخت غیرقانونی شهرک‌های یهودی نشین در سرزمین‌های فلسطینیان را محکوم کردند و نسبت به مناقشات نظامی در آفریقا ابراز نگرانی کردند.
 
این مواضع در بیانیه مشترکی که روز سه شنبه در پایان روز نخست نشست سران گروه «بریکس» در برزیل منتشر شد، مورد تاکید قرار گرفته است.
 
در این بیانیه آمده است: «گروه بریکس از نتایج مثبت مذاکرات بین نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران استقبال کرده و امیدوارند که طرفین بتوانند به توافق نهایی برای حل و فصل این مسئله دست یابند.»
 
علاوه بر این رهبران بریکس از برگزاری هر چه سریعتر کنفرانسی برای برقراری منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، بخصوص سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه حمایت کردند.
 
رهبران 5 کشور عضو گروه بریکس همچنین ادامه ساخت و ساز شهرک‌های یهودی نشین در سرزمین‌های متعلق به فلسطینیان توسط دولت رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و خواستار حل و فصل مسالمت آمیز «مناقشه فلسطین-اسرائیل» شدند. علاوه بر این، آنها از تشکیل دولت آشتی ملی در فلسطین نیز حمایت کردند.
 
ضمن اینکه به عقیده رهبران بریکس مناقشه به درازا کشیده شده در سوریه نیز باید بدون استفاده از راه‌های نظامی حل و فصل شود و تاکید کردند که همه طرفین این مناقشه باید خشونت‌ها را متوقف کرده و امکان رساندن کمک‌های انسان دوستانه به مردم غیرنظامی سوریه را فراهم کنند.
 
رهبران 5 کشور همچنین از تشدید خشونت‌ها در کشورهای مالی، آفریقای مرکزی، سودان جنوبی و الجزایر در قاره آفریقا ابراز نگرانی شدید نمودند.
 
گروه بریکس در بیانیه پایانی نشست سران همچنین خواستار آغاز گفت‌وگوهای همه جانبه در اوکراین به منظور کاهش وخامت اوضاع در مناطق شرقی این کشور و حل و فصل مسالمت آمیز بحران داخلی در این کشور شدند.
 
نشست بریکس امروز نیز ادامه خواهد داشت.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: