برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۷۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۶
گزارش خبری- تحلیلی هشت صبح
با وجود آنکه امید می رفت که غرب و به ویژه یاالات متحده سیاست های غیرواقع گرایانه خود را با افزایش سطح همکاری های تهران با آژانس تغییر دهد اما آمریکا همچنان برطبل زیاده خواهی خود می کوبد.
هشت صبح/ گروه سیاست خارجه: زمانی که توافقنامه موقت ژنو 3 امضا شد و 5+1 پذیرفت که درمقابل لغو برخی از تحریم ها شاهد محدودیت هایی در فعالیت  هسته ای ایران باشد انتظار می رفت که  شفاف سازی ایران درزمینه فعالیت های هسته ای اش، اختلافات اساسی باقی مانده میان طرفین را ازمیان برداشته و توافقنامه جامع در ضرب الاجل شش ماهه امضا شود.

اما درحال حاضر تنها یک هفته تا20 جولای مانده و براساس اظهارات مقامات طرفین اختلافات اساسی همچنان باقی است، درواقع با وجود آنکه امید می رفت که غرب و به ویژه یاالات متحده سیاست های غیرواقع گرایانه خود را با افزایش سطح همکاری های تهران با آژانس تغییر دهد اما آمریکا همچنان برطبل زیاده خواهی خود می کوبد و دراین میان اقدامات داوطلبانه و فراتر از قواعد ان.پی. تی تهران نیز اثر گذارنبوده است.

 غرب زیاده خواهی اش را کنار بگذراد،یکشنبه تاریخ ساز دورنیست

عدم تغییرمواضع آمریکا درمورد برنامه هسته ای ایران درحالی صورت می گیرد که راهکارهایی مناسب و اصولی برای حل اختلافات میان طرفین وجود دارد که می تواند عاملی برای دستیابی به توافقنامه جامع و امضای آن باشد، درواقع مسایل اختلافی طرفین که بحث برسر میزان غنی سازی، سایت فردو و سایت اراک است به راحتی قابل رفع می باشد.

دربحث غنی سازی، مواردی همچون محدود کردن سطح غنی‌سازی اورانیوم تا کمتر از 5 درصد خلوص و همچنین نگهداری حداقل میزان ممکن از از اورانیوم غنی‌سازی شده می تواند راهگشا باشد ضمن اینکه طرفین می‌توانند در مورد جایگزینی سانتریفیوژهایی با کارایی بهتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول در یک بازه زمانی توافق کرده و دراین محدوده زمانی نیز تمامی قابلیت غنی‌سازی فعال ایران در حد نیازهای عملی ایران محدود شود.

سایت آب سنگین اراک و تغییر کاربری دراین سایت می تواند بهترین پیشنهاد برای حل اختلاف دراین زمینه باشد به گونه ای که این تغییر تکنیکی و فنی درطراحی راکتور مواد استحصالی از آن را که قابلیت استفاده در بمب اتمی را دارد تا بدین شکل پلوتونیوم تولیدی آن درطی یک سال به کمتر از یک کیلوگرم رسیده و امکان ساخت یک بمب راکه نیاز به وجود 8 کیلوگرم پلوتونیوم است ازبین ببرد،پیشنهادی که چندی پیش ازسوی دانشمندان هسته ای دانشگاه پرینستون مطرح شد.
عدم تغییرمواضع آمریکا درمورد برنامه هسته ای ایران درحالی صورت می گیرد که راهکارهایی مناسب و اصولی برای حل اختلافات میان طرفین وجود دارد که می تواند عاملی برای دستیابی به توافقنامه جامع و امضای آن باشد

اما درمورد تعطیلی سایت فردو که همواره ازسوی طرف غربی شنیده می شود، باتوجه به اینکه سایت زیرزمینی فردو تنها سایتی است که می تواند درصورت انجام حملات احتمالی نظامی ازسوی آمریکا و اسراییل به کارخود ادامه دهد تقاضا برای تعطیلی تأسیسات این سایت  غیرواقع‌گرایانه است ضمن اینکه این پیشنهادنیست می تواند مورد بحث قراربگیرد که ایران از سایت فردو به عنوان تأسیسات تحقیق و توسعه برای خنثی کردن تهدید نظامی استفاده کند.

گفتنی است درصورتی که طرف غربی و به ویژه ایالات متحده پذیرای حق مسلم ایران در دستیابی به فناوری هسته ای بوده و رویکردی واقع گرایانه و منطقی نسبت به برنامه هسته ای ایران و نیازهای آتی کشورمان داشته باشد؛ همواره امکان امضای توافقنامه جامع و نهایی میان طرفین وجودداشته و یکشنبه تاریخ ساز دور اازدسترس نیست.

 روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: