برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۷۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۴
در میانه مذاکرات هسته‌ای ایران با 5+1
وزیر امور خارجه بریتانیا ساعتی پیش از سمت خود در وزارت امور خارجه بریتانیا استعفا داد. هیگ از اردیبهشت ماه 1389 این سمت را در کابینه بریتانیا به عهده داشت.
 وزیر امور خارجه بریتانیا ساعتی پیش از سمت خود در وزارت امور خارجه بریتانیا استعفا داد. هیگ از اردیبهشت ماه 1389 این سمت را در کابینه بریتانیا به عهده داشت.

این سیاست‌مدار کهنه‌کار و رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا در سال‌های 1997 تا 2001،  در حالی از سمت خود کناره‌گیری می‌کند که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 6 کشور جهان در حال برگزاری است. وی دو روز پیش به همراه وزرای خارجه دیگر کشورهای طرف مذاکره در وین حضور یافته بود.

گذشت زمان و معرفی هیگ مشخص می‌کند آیا تغییر وزیر خارجه بریتانیا تغییری در قبال مشی این کشور در مذاکرات‌ هسته‌ای به وجود خواهد آورد یا خیر؟ در حال حاضر کابینه بریتانیا در اختیار حزب محافظه‌کار و دیوید کامرون نخست وزیر این کشور است.

رهبر پارلمانی حزب محافظه‌کار، منصب جدید هیگ
به گزارش فرارو ویلیام هیگ در صفحه توییتر خود نوشت: من امشب پس از چهار سال از سمت خود به عنوان وزیر امور خارجه انگلیس استعفا می دهم و در سمت رهبر مجلس عوام خدمت خواهم کرد.
 
رهبر مجلس عوام، عضوی از کابینه است که وظیفه تنظیم امور قوه مجریه در مجلس را بر عهده دارد. اعضای کابینه در بریتانیا الزاما عضو مجلس عوام هستند.

هیگ ادامه داد: پس از 26 سال عضویت در پارلمان، در انتخابات پارلمانی مه 2015 کاندید نخواهم شد.

  وی با بیان این که «نقش رهبر مجلس به این معناست که من فعالیت سیاسی را همانطور که آغاز کردم، به پایان می رسانم»، اضافه کرد: «از مه 2015 به بعد و پس از دوره ای طولانی در سیاست، می خواهم سراغ چیزهای دیگری بروم که همواره خواسته ام».

هیگ گفت: جایگزینی در سیاست خوب است و گرفتن یک پست به خودی خود یک هدف نیست. وی سپس در مورد کارنامه دوران وزارت خود مدعی شد: «مفتخرم که اینک وزارت خارجه‌ای بازیابی‌شده، متحدانی احیاشده، دورانی جدید در اروپا و رهبری قدرتمندتری از بریتانیا در حقوق بشر داریم».

آن گونه که هیگ در توییتر خود اعلام کرده از این پس به عنوان نماینده ویژه نخست وزیر، رهبری کمپین انگلیسی مبارزه با خشونت های جنسی را بر عهده خواهد گرفت.

چه کسی جانشین هیگ می‌شود؟

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه اسکای نیوز  ˈفیلیپ هاموندˈ وزیر دفاع کنونی انگلیس، جایگزین احتمالی هیگ در کابینه خواهد بود.
منبع: فرارو
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: