برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۷۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۹
گزارش خبری - تحلیلی هشت صبح
عدم حضور وزرای خارجه چین و روسیه نشان می‌دهد که هنوز اتفاق نظری درمورد برنامه هسته ای ایران وجودندارد،البته وزیرامورخارجه چین معاون خود را راهی وین کرده و هنوز هم احتمال حضور لاوروف در وین صفرنیست اما این جدایی نشان از وجود اختلاف میان طرفین دارد.
هشت صبح: جان کری، وزیرامورخارجه آمریکا به همراه سه همتای اروپاییش راهی وین شدند تا از نزدیک مذاکرات رادنبال کنند، سیزده روز از آغاز مذاکرات ایران و 5+1 می گذرد و طرفین متن توافقنامه ای را آماده کرده اند که به گفته سید عباس عراقچی 60 تا 70 درصد آن آماده است.

توافقنامه ای که هنوز موارد اختلافی بسیاری درآن وجود دارد و طرفین گفت وگو از وجود شکاف های اساسی و مهم درآن حرف می زنند وباوجود عزم جدی طرفین برای امضای آن و دستیابی به یک توافق جامع، هرازگاهی یکی ازمقامات غربی از بی نتیجه ماندن آن سخن به میان می آورد.

گام اول توافق،‌ وحدت اعضای 5+1

درهمین راستاجان کری،وزیرامورخارجه آمریکا درجمع خبرنگاران گفت: مادرابتدا باید ببینیم که می‌توانیم پیشرفتی حاصل آوریم، امیدواریم که یکسری نشست‌ها و گفت‌وگوهای مهم برقرار کنیم،کری همچون گذشته بازهم برطبل ادعاهای نادرست غرب کوبید و اظهارداشت: مهم این است که اطمینان حاصل کنیم ایران قصد گسترش سلاح‌های هسته‌ای را ندارد و برنامه آنها صلح‌آمیز است.

ویلیام هیگ، وزیرامورخارجه انگلیس نیز دراین زمینه اظهارداشت: شکافهای قابل توجهی در مواضع دو طرف در مذاکرات هسته اى باقى مانده است و احتمال حصول توافق در مذاکره با ایران دراولین نشست وزرای امورخارجه غیرممکن است.

اما باوجود شکاف های اساسی میان طرفین، اراده سیاسی بر حل اختلافات است ضمن اینکه دراین میان، جمع بندی بحث‌ها و اختلافات میان دو طرف کاملا مشخص و با دقت کامل حد و مرزهای آن نیز تعیین شده و ادامه مباحث، حضور تصمیم گیران سیاسی و وزرای امورخارجه هفت کشور حاضر درنشست را می طلبد.

البته عدم حضور وزرای خارجه چین و روسیه در مذاکرات اعضای 5+1،‌گمانه زنی هایی را ایجاد کرده است، گمانه زنی هایی که نشان از وجود اختلاف میان این دوعضو شرقی 5+1 با اعضای غربی می دهد،درواقع به نظر می رسد که اعضای 1+5 به دو دسته طرفداران رویکرد مذاکره فنی-حقوقی و طرفداران رویکرد سیاسی و زیاده خواهی تقسیم شده اند. 

ضمن اینکه این عدم حضور وزرای خارجه چین و روسیه نشان می‌دهد که هنوز اتفاق نظری درمورد برنامه هسته ای ایران وجودندارد،البته وزیرامورخارجه چین معاون خود را راهی وین کرده و هنوز هم احتمال حضور لاوروف در وین صفرنیست اما این جدایی نشان از وجود اختلاف میان طرفین دارد.

برای دستیابی به یک توافق جامع اگرچه حضور چهاروزیرامورخارجه غربی و دو معاون وزیر شرقی اعضای گروه 5+1مهم و ارزشمند تلقی می شود و طرفین نیز برای دستیابی به توافق عزم خود راجزم کرده اند اما اولویت اصلی، شنیدن صدای واحد از این گروه است، اعضای این گروه باید موضع گیری مشخصی را در قبال پرونده هسته ای ایران داشته باشند و در تصمیمات خود نیازهای واقعی ایران را مدنظر قراردهند.

به عبارت دیگر درصورتی که 5+1 درمقابل ایران موضع واحدی گرفته و حقوق هسته ای ایران را به رسمیت بشناسد جمهوری اسلامی نیز همچون گذشته تمام توان خود رابرای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش به کارمی بندد.
 
 
 
    
 
 
 
 
 
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: