برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۷۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۲
پایگاه خبری المانیتور گزارش داد که در موضوعات اراک، فردو و ذخایر اورانیوم پیشرفت حاصل شده اما ظرفیت غنی سازی و زمانبندی رفع تحریمها اختلافات اساسی مذاکرات وین است.
 پایگاه خبری المانیتور در گزارشی با اشاره به مذاکرات وین تاکید کرد که در موضوعاتی نظیر رآکتور اراک، فردو و مساله ذخایر اورانیوم پیشرفت حاصل شده اما مسائلی نظیر ظرفیت غنی سازی و جدول زمانبندی رفع تحریمها و بازگشت به حالت عادی همچنان اختلاف وجود دارد.

این گزارش افزود: جان کری وزیر خارجه آمریکا و دیگر وزرای خارجه اروپایی به وین خواهند آمد تا پیشرفت مذاکرات هسته ای را ارزیابی کنند و به بررسی اختلافات باقیمانده بپردازند.

این گزارش افزود: انتظار می‌رود جان کری امشب از افغانستان به وین سفر کند. ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و اشتیان مایر وزیر خارجه آلمان نیز قرار است روز یک شنبه 13 جولای به مذاکرات ملحق شوند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به دلیل همراهی با رئیس جمهور این کشور در تور آمریکای لاتین در این مذاکرات شرکت نخواهد کرد. هرچند که بعضی از تحلیلگران غیبت لاوروف را عامل تضعیف مذاکرات قلمداد میکنند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا و سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد روسیه نیز که مذاکرات را ترک کرده بودند به وین بازگشته است.

به گزارش المانیتور، یک منبع آمریکایی به واشنگتن پست گفته است که در مسائلی کلیدی نظیر رآکتور آب سنگین اراک، مساله ذخایر اورانیوم 3.5 درصد و ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران پیشرفتهایی حاصل شده است.

اما عمده مشکل بر اندازه برنامه غنی سازی ایران در توافق نهایی است. ایران میخواهد قادر باشد برنامه غنی سازی خود را برای سوخت نیروگاه بوشهر توسعه دهد و تاکید میکند نمی‌تواند در این زمینه به خارج وابسته باشد.

منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: