برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۷۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۷
عباس عراقچی
سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز (شنبه) روند مذاکرات را خوب توصیف کرد و درباره مذاکرات مربوط به پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای گفت: یک بخش جدی از کارمان، کار بر روی نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی است .
هشت صبح: سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز (شنبه) روند مذاکرات را خوب توصیف کرد و درباره مذاکرات مربوط به پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای گفت: یک بخش جدی از کارمان، کار بر روی نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی است و طی روزهای گذشته ساعت‌های متوالی روی متن کار کردیم و امروز نزدیک به هفت هشت ساعت روی متن و قسمت‌های مختلف آن کار کردیم.
درباره مسائل اصلی هنوز به تفاهم نرسیده‌ایم

گزیده سخنان عراقچی را در ادامه می خوانید:

 • شاید الان بیش از ۶۰ الی ۶۵ درصد متن توافق شده، البته بدان معنا نیست که ما در مسائل محتوایی پیشرفت کردیم. در نگارش متن پیشرفت داشتیم، ولی موضوعاتی که باقیمانده و هنوز نگارش نشده، وزنش زیاد است و نمی‌توان گفت در محتوای مذاکرات هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رخ داده، ولی در نگارش متن که قسمت مهمی از مذاکرات است، پیشرفت نسبتا خوبی داشتیم.
 • امیدواریم طی روزهای آتی که قرار است وزرای خارجه برخی از کشورهای ۱+۵ به وین بیایند در مذاکرات مستقیم با آنها در مسائل محتوایی پیشرفت داشته باشیم.
 • تصمیماتی است که وزرا باید بگیرند و در سطح معاونان و کارشناسان نیست. امیدواریم وزرایی که می‌آیند آمادگی داشته باشند در تصمیم‌گیری‌های سخت همت کنند.
 • در مسائل اصلی محتوایی هنوز به تفاهم کامل نرسیدیم. بحث‌هایی صورت گرفته در مورد راه‌حل‌های مختلف بحث شده گزینه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته، ولی هنوز نتوانسته‌ایم به برداشت و نظر واحد در این مسائل برسیم.
 • از مواضع اصولی و آنچه مربوط به حقوق مردم ایران در موضوع هسته‌ای و سایر موضوعات است کوتاه نخواهیم آمد و قصد عدول از آنها را نداریم و نیاز است که طرف مقابل آمادگی پیدا کند برای گرفتن تصمیمات جدی و مشکل و امیدواریم با آمدن وزرای آنها به وین این اتفاق بیفتد.
 • با توجه به اینکه در موضوعات اصلی و اساسی هنوز پیشرفت جدی صورت نگرفته، این ایده توسط خانم اشتون مطرح شد و مورد استقبال ما قرار گرفت که آن دسته از وزرای خارجه ۱+۵ که برایشان مقدور است به وین بیایند، در پایان هفته اروپایی به اینجا بیایند، شاید آمدنشان کمکی به پیشرفت مذاکرات کند، این بدان معنا نیست که با آمدن آنها مذاکرات به سرانجام برسد، شاید یک مقدار کمک کند به تصمیم‌گیری در سطح کلان و حل موضوعات جدی‌تر و بشود مذاکرات را با روانی بیشتری ادامه داد.
 • این یکشنبه بنای بر اینکه جلسه ۱+۵ در سطح وزرا تشکیل شود را نداریم. کما اینکه یکی دو تا از وزرا ممکن است نیایند یا برایشان مقدور نباشند بیایند و عمدتا به ملاقات‌های دوجانبه و سه جانبه خواهد گذشت. تلاشمان بر این است که در سطوح بالا و وزرا شاید تفاهم حاصل و مذاکرات آن زمان با سهولت بیشتری انجام و قبل از ۲۰ ژولای (۲۹ تیرماه) به یک تفاهم برسیم و توافق را آماده کنیم که وزرا مجدد برگردند و اگر به آن نقطه برسیم آن زمان مراسم تصویب نهایی صورت می‌گیرد.
 • امیدواریم تا قبل از ۲۰ جولای به سرانجام برسد. اگر طبق برنامه تا بیستم کار را تمام کنیم، معنایش این است که وزرا هفته بعد باید برگردند. اگر تا ۲۰ ژولای نشود بستگی دارد در چه شرایطی باشیم، اگر ببینیم نیاز است چند روزی به مذاکرات ادامه دهیم که به سرانجام برسیم این کار را خواهیم کرد و اگر به این نتیجه برسیم که فایده ندارد و پایانی بر زیاده خواهی‌ها نیست و نمی‌توانیم توافق کنیم، همانگونه که بارها گفته‌ایم از نظر ما فاجعه‌ای رخ نداده و دنیا به آخر نرسیده و برمی‌گردیم و برنامه‌های خود را ادامه می‌دهیم.
 • جدیت وجود دارد، این برداشت ماست. یا حداقل تا الان نشانه‌ای از اینکه این جدیت در طرف مقابل ما نیست را ندیدیم. آنچه دیدیم این است که آنها به اندازه ما جدی هستند و اراده لازم ظاهرا وجود دارد، فضای مذاکرات مثبت است و درست است بحث‌ها جدی است و بعضی وقت‌ها داغ می‌شود و فراز و نشیب دارد، صداها بالا و پایین می‌رود ولی در مجموع فضای مذاکره مثبت و سازنده است.
 • هنوز زود است قضاوت کنیم که آیا در پایان ۲۰ ژولای و یک هفته باقیمانده می‌شود به توافق رسید یا نه؟ واقعا در موقعیتی نیستیم که بشود پیش بینی کنیم. هنوز نمی‌شود قضاوت کرد، امیدواریم با آمدن برخی از وزرا و بحث‌هایی که با آنها صورت می‌گیرد، در موقعیت بهتری قرار گیریم که بتوانیم پیش بینی کنیم آیا حصول به توافق امکانپذیر است یا خیر.
 • اظهارات مقام معظم رهبری انعکاس گسترده‌ای در خارج از کشور و بین مذاکره کنندگان داشت. برخی از هیات‌‌ها بودند که ‌گفتند چندین بار با دقت این سخنرانی را خوانده‌اند و مترجم فارسی زبان خودشان را آوردند و گفتند از متن فارسی بخوان و برای ما ترجمه کنند تا ببینند ترجمه درست بوده است.
 • با جدیت با آن برخورد کردند و می‌دانند صحبتی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند برای ما فصل الخطاب است و در مذاکرات نصب العین ماست و می‌دانند ایشان با خردمندی موضع می‌گیرند و روی کلمه به کلمه مواضع ایشان باید حساب کرد. جزییاتی که ایشان وارد شدند خیلی قابل توجه بود و نشان داد ایشان تسلط کامل بر موضوع دارند و بر جزییات اشراف دارند ولذا مواضعی که اتخاذ می‌کنند با عنایت به همه جزییات و دقایق موضوع است و باعث می‌شود حساب جداگانه‌ای روی صحبت‌های ایشان باز شده است.
 • این اظهارات به ما کمک کرده که با قوت بیشتری در مذاکره به کار خود ادامه دهیم. امیدواریم آنچه مدنظر ایشان است که بعضا در کلیات و جزییات بیان فرمودند، به همان شکل محقق شود.
 • قریب ۶۰ الی ۷۰ درصد متن آماده است، اختلافات عمیق و گسترده است. گزینه های مختلفی هست که بتواند راهگشا باشد درباره آنها کار می‌کنیم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: