برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۹۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۲
رایزنی معاونان ظریف و اشتون به منظور نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای آغاز شد
 در ادامه رایزنی‌های ایران و 1+5 در وین به منظور نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای، رایزنی "سیدعباس عراقچی" و "مجید تخت روانچی" معاونان "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید" معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا لحظاتی پیش آغاز شد.

گفتنی است روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه معاونانشان در ششمین روز مذاکرات ایران و 1+5 درباره نگارش متن توافقنامه جامع (برنامه اقدام مشترک جامع) دو دور گفتگو کردند.

همچنین، وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در گفتگویی اظهار داشت: دنیا باید به این واقعیت برسد که راه‌حلی که تحمیلی باشد راه‌حل نیست و اگر برای مدت کوتاهی هم بتوانند از یک راه‌حل تحمیلی استفاده کنند، این راه‌حل هیچ‌گاه پایدار نخواهد بود.

وی گفت: من در پایان دور گذشته اظهار کردم که تعداد پرانتزها بیشتر از تعداد کلمات متن است اما الان می‌توانیم بگوییم که شاید نزدیک به 50 درصد متن مورد توافق باشد که البته این به آن معنا نیست که ما روی نقاط اختلافی به نتیجه رسیده‌ایم.

ظریف در پاسخ به این سوال که 12روز به پایان ضرب‌الاجل باقی مانده است، فکر می‌کنید در این مدت بتوان به نتیجه رسید و همچنین اخبار حاکی از آن است که وزرای 5+1 اواخر همین هفته در وین حاضر خواهند شد، اظهار داشت: من احساس می‌کنم که اگر وزرای خارجه تصمیم بگیرند به وین بیایند برای رسیدگی به موضوعات نهایی نیست، بلکه برای این است که از آخرین تحولات اطلاع حاصل کنند.
 
وزیر امور خارجه افزود: ضمن اینکه از آمدن آنها ما هنوز خبر قطعی هم نداریم و بعد از آمدن آنها مذاکرات ادامه خواهد داشت به این خاطر که همانطور که شما هم گفتید 12روز دیگر به پایان این دور از مذاکرات و ضرب الاجل 29تیر زمان داریم و اگر وزرا بخواهند به وین سفر کنند برای آگاهی از آخرین تحولات است.
 
ظریف خاطرنشان کرد: قبل از ورود آنها حتما مذاکرات بسیار فشرده‌ای خواهیم داشت و بعد از ترک وین توسط آنها هم مذاکرات ادامه خواهد یافت تا اینکه نزدیک به روزهای آخر ببینیم کار انشاءالله به توافق می‌رسد یا اینکه نیاز است تصمیم دیگری گرفته شود.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: