برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۸۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۸
هشتمین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 فردا چهارشنبه با رایزنی عراقچی و اشمید دنبال می‌شود.
 هشتمین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 صبح روز چهارشنبه در حالی با ادامه رایزنی‌های معاونان اشتون و ظریف دنبال می‌شود که منابع نزدیک به هیات‌های مذاکره کننده دو طرف از حضور برخی وزیران خارجه گروه 1+5 در اواخر هفته جاری در مذاکرات خبر می‌دهند.

یک منبع مطلع در هیات مذاکره‌ کننده هسته‌ای ایران و 1+5 از احتمال پیوستن وزرای کشورهای 1+5 به مذاکرات در روزهای پایانی هفته خبر داد. وی به ایسنا گفت: احتمالا وزیران 1+5 اواخر هفته برای کمک به گفت‌وگوها در راه رسیدن به توافق به وین سفر خواهند کرد. احتمالا حضور آنها در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه خواهد بود و البته این حضور به معنای رسیدن به توافق نیست.

این منبع مطلع در عین حال گفت: حضور وزیران برای کمک به رسیدن به توافق است و آنها در این مرحله پس از انجام گفت‌وگوهایی به کشورهای خود بازمی‌گردند و مذاکرات پس از آن ادامه خواهد یافت تا به توافق جامع دست یابیم.

ششمین دور از مذاکرات ایران و 1+5 در حالی وارد دومین هفته خود می شود که به گفته مقامات عالیرتبه کشور موضوعاتی از جمله ظرفیت غنی سازی، تحقیق و توسعه و تاسیسات غنی سازی فردو محل مناقشه جدی دو طرف است.

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران عصر روز سه شنبه با اشاره به یک هفته مذاکره اعلام کرد: به هر حال همه این دیدارها به نزدیک کردن مواضع کمک می کند. اینکه بخواهم بگویم در این مدت توانسته ایم مشکلات اساسی را رفع کنیم، این اتفاق هنوز نیفتاده است اما بر روی متن، همکارانم به ویژه معاونین دو طرف مذاکره کننده از طرف ما آقایان عراقچی و روانچی و از طرف مقابل خانم اشمید کار قابل توجهی کرده‌اند.

وی گفت : من در پایان دور گذشته اظهار کردم که تعداد پرانتزها بیشتر از تعداد کلمات متن است اما الان می‌توانیم بگوییم که شاید نزدیک به 50 درصد متن مورد توافق باشد که البته این به آن معنا نیست که ما روی نقاط اختلافی به نتیجه رسیده ایم.

ظریف افزود: شاید روی موضوعات مهم هنوز فاصله‌ها زیاد باشد اما دوستان ما لااقل توانسته اند متن ها را به هم نزدیک کنند تا تصمیم‌گیران سیاسی بدانند چند موضوع باقی مانده است تا روی آن موضوعات باید به نتیجه برسند.

وی با بیان این که هفته گذشته هفته پرکاری بود، گفت: هفته گذشته بسیار پرمحتوا بود ضمن آن که موفقیت، بسیار زیاد نبود اما این طور نیست که بگوییم هفته گذشته کاملا موفقیت آمیز نبوده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که 12 روز به پایان ضرب‌الاجل باقی مانده است، فکر می کند در این مدت بتوان به نتیجه رسید و همچنین اخبار حاکی از آن است که وزرای 5+1 اواخر همین هفته در وین حاضر خواهند شد، افزود: من احساس می کنم که اگر وزرای خارجه تصمیم بگیرند به وین بیایند برای رسیدگی به موضوعات نهایی نیست، بلکه برای این است که از آخرین تحولات اطلاع حاصل کنند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ضمن این که از آمدن آنها ما هنوز خبر قطعی هم نداریم و بعد از آمدن آنها مذاکرات ادامه خواهد داشت. به این خاطر که همان طور که شما هم گفتید 12 روز دیگر به پایان این دور از مذاکرات و ضرب‌الاجل 29 تیر زمان داریم و اگر وزرا بخواهند به وین سفر کنند برای آگاهی از آخرین تحولات است.

ظریف ادامه داد: قبل از ورود آنها حتما مذاکرات بسیار فشرده‌ای خواهیم داشت و بعد از ترک وین از سوی آنها هم مذاکرات ادامه خواهد یافت تا این که نزدیک به روزهای آخر ببینیم کار ان‌شاءالله به توافق می‌رسد یا این که نیاز است تصمیم دیگری گرفته شود.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: