برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۸۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۵
ابوبکر البغدادی چگونه از دست آمریکایی ها فرار کرد
نزدیک به سه سال است که آمریکا برای فردی که به تازگی رهبری داعش را به دست گرفته، یک جایزه ده میلیون دلاری تعیین کرده؛ اما این فرد در جریان جنگ آمریکا در عراق در دست مقامات آمریکایی بود.
هشت صبح: نزدیک به سه سال است که آمریکا برای فردی که به تازگی رهبری داعش را به دست گرفته، یک جایزه ده میلیون دلاری تعیین کرده؛ اما این فرد در جریان جنگ آمریکا در عراق در دست مقامات آمریکایی بود.

به گزارش هشت صبح به نقل از رویترز، مقامات ارتش آمریکا سال ۱۳۸۴ در جریان جنک عراق، مردی را که با نام مستعار «ابوبکر البغدادی» شناخته می شود، در اردوگاه بوکا در ام القصر دستگیر کردند. اما وقتی جنگ عراق فروکش کرد، جورج بوش رئیس جمهوری سابق موافقتنامه ای با مقامات عراقی امضا کرد که بر اساس آن همه زندانیان را به مقامات آن کشور تحویل می داد. البغدادی سال ۱۳۸۹ مطابق این قرارداد از سوی مقامات عراق آزاد شد.

مرغ تروریست چگونه از قفس آمریکایی ها پرید؟

البغدادی همان سال رهبری «دولت اسلامی عراق و شام» – داعش – را به دست گرفت. داعش از چندی پیش داعیه دار خلافت جهانی اسلام شد.

سال ۱۳۹۰ بود که آمریکا البغدادی را تروریست خواند و برای پیدا کردن یا کشتن او جایزه ای ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرد.

البغدادی کیست؟

ابوبکر البغدادی ظاهراً سال ۱۳۵۰ در سامرا در شمال عراق به دنیا آمده، و نام واقعیش عوّاد ابراهیم علی البدری السامری است.

او در رشته مطالعات و تاریخ اسلامی از یک دانشگاه اسلامی در بغداد دکترا گرفته، و لابد برای همین است که در خیلی از اسامی مستعارش عنوان «دکتر» را هم یدک می کشد.

در بعضی از گزارش های خبری آمده که البغدادی هنگام حمله آمریکا به عراق در سال ۱۳۸۲، امام یک مسجد بود، و احتمالاً از زمان ریاست صدام حسین بر عراق هم یک تروریست بود. شرایط یافتن و دستگیری او توسط نیروهای آمریکایی علناً گفته نشده، اما بعضی از تحلیلگران می گویند ممکن است در هنگام حبس در اردوگاه نظامی آمریکا به افکار افراطی گرویده باشد.

البغدادی به ندرت در انظار دیده شده، اما روز شنبه ویدیویی روی وبسایت های تروریستی منتشر شد که ظاهراً او را در حال ایراد خطبه نماز جمعه در مسجدی در موصل – دومین شهر بزرگ عراق که به تصرف شورشیان داعش درآمده – نشان می داد.

در آن ویدیو، البغدادی از پیروانش خواست تا اگر حق با اوست، از او پیروی کنند، و اگر برخطاست، او را «به راه راست بیاورند»: «پذیرش وکالت از طرف شما مردم برای رهبری مسئولیت سنگینی است. من بهتر یا با تقواتر از شما نیستم. اگر مرا صوابکار یافتید، به من در این راه کمک کنید. اگر مرا خطاکار یافتید، نصیحتم کنید و جلوی کارم را بگیرید. و تا وقتی من خدا را اطاعت می کنم، شما هم از من اطاعت کنید.»

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی