برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۴
گزارش تحلیلی_خبری هشت صبح
رییس جمهور آمریکا گزینه ای جز مذاکره و دیپلماسی برای حل پرونده هسته ای ایران ندارد زیرا در پنج ماهه گذشته بیشتر ظرفیت دیپلماسی خود را برای مذاکره و رایزنی پرونده هسته ای ایران مورد استفاده قرارداده است.
هشت صبح: کمتر از دوهفته به پایان ضرب الاجل شش ماهه ایران و  5+1 مانده وهنوز اختلافات زیادی میان طرفین مشاهده می شود که این موضوع رامی توان با نگاهی به اظهارنظر مقامات غربی و سکوت تیم هسته ای ایران دریافت؛ اما باوجود اختلافات کلی و جزیی طرفین تمام توان خود را به کاربسته اند تا درفرصت باقی مانده، مذاکرات به نتیجه مطلوب رسیده و توافقنامه جامع ونهایی میان طرفین به امضا برسد.

دراین میان تلاش ایالات متحده برای دستیابی به توافقنامه جامع به علت وجود فشارهای داخلی برحزب دموکرات، نیاز به همکاری ایران دردستیابی به اهدافش درخاورمیانه و ... بیش از دیگراعضای گروه 5+1 است و این موضوع را می توان در افزایش اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای اش، تغییرات در مقامات ارشد مذاکره کننده اش و ... مشاهده کرد، ضمن اینکه آلن آیر،سخنگوی فارسی زبان وزارت امورخارجه آمریکا نیزدراظهارات اخیر خود از مصمم بودن ایالات متحده برای امضای توافقنامه و سنگ تمام گذاشتن مقامات این کشور پرده برداشت.


ازروی میزبودن تمامی گزینه ها تا سنگ تمام آمریکابرای مذاکرات

علاوه بر تلاش آمریکا برای حل پرونده هسته ای ایران، نداشتن برنامه ای مشخص پس ازشکست احتمالی مذاکرات یکی ازمسایلی است که باعث می شود که کاخ سفید توان خود رابرای امضای یک توافق نامه جامع متمرکز کند،باتوجه به رویکردی که اوباما در چندماه اخیر نسبت به پرونده هسته ای ایران درپیش گرفته و تمرکز اصلی پتانسیل سیاست خارجه خود رابرای حل آن قرارداده و همچنین مقاومت و ایستادگی که پس ازامضای توافقنامه موقت ژنو3 درمقابل کنگره داشته است نشان از آن دارد که ایالات متحده به امضای توافقنامه جامع میان ایران و 5+1 امیدواراست.

البته دراین میان مخالفت های شدیدی نیز با اقدامات کاخ سفید ازسوی صاحبان قدرت در آمریکا و کشورهای مرتجع خاورمیانه صورت می گیرد که موجب اظهاراتی دوگانه ازسوی اوباما، کری و ... می شود،‌ درهمین راستا اوباما درمقاله ای اختصاصی درروزنامه هاآرتص اسراییل مدعی شد: ما مصممیم که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم و از این‌رو برای رسیدن به هدفمان تمام گزینه‌ها را روی میز نگه می‌داریم.
علاوه بر تلاش آمریکا برای حل پرونده هسته ای ایران، نداشتن برنامه ای مشخص پس ازشکست احتمالی مذاکرات یکی ازمسایلی است که باعث می شود که کاخ سفید توان خود رابرای امضای یک توافق نامه جامع متمرکز کند

 
این اظهارات اوباما درحالی رسانه ای شدکه رییس جمهور آمریکا گزینه ای جز مذاکره و دیپلماسی برای حل پرونده هسته ای ایران ندارد زیرا  در پنج ماهه گذشته بیشتر ظرفیت دیپلماسی خود را برای مذاکره و رایزنی پرونده هسته ای ایران مورد استفاده قرارداده است و باوجود آنکه ازگزینه های روی میز سخن به میان می آورد اما گزینه واقعی کاخ سفید، دیپلماسی است.

درواقع اوباما امیدواراست که مذاکرات به نتیجه مطلوب آمریکا دست یابد که چارچوب جدیدی برای اعمال تحریم ارائه نداده و باوجود تهدید ایران به وجود همه گزینه ها روی میز،شرایط سیاسی ایالات متحده درخاورمیانه به گونه ای نیست که بتواند جنگ تازه ای رادراین منطقه آغاز کند،پس باوجود برخی ازاظهارات نظرات مخالف ازسوی مقامات آمریکایی، ایالات متحده برنامه وهدف خود رابرای حل پرونده  هسته ای و امضای توافقنامه با ایران قرار داده است.
 
 
 
 
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: