برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۶
مديركل مناسب سازي بنياد شهيد و امور ايثارگران گفت: با ابلاغ آيين نامه جديد درخصوص ايثارگران و جانبازان، خدمات قابل ارايه به خانواده هاي اين افراد افزايش يافت.
ایرنا: «عليرضا اميني» روز شنبه درخصوص آيين نامه حذف تعيين درصد جانبازي كه اخيرا رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران به آن اشاره كرد، به خبرنگار اجتماعي ايرنا، گفت: اداره كل مناسب سازي كه از سه سال پيش و با ورود مسعود زريبافان به بنياد شهيد شكل گرفت، در گذشته محدود به يك اداره تحت پوشش يك اداره كل بود كه تنها به جانبازان ۷۰ درصد و قطع نخاع خدمات ارايه مي كرد.

وي اظهار داشت:‌ توجه ويژه رييس بنياد شهيد به بحث مناسب سازي و اهميت و جايگاه آن تا جايي پيش رفت كه اين اداره كل با وجود كمبود نيروي انساني و بودجه لازم امروز در مسير مورد انتظار و مطلوب قرار گرفته است.

اميني ادامه داد: تغيير نگرش ها و اصلاح آيين نامه ها و قوانين مربوطه در سال جاري از سوي رييس بنياد شهيد سبب شد تا ارايه خدمات اين اداره كل از اختصاص به جانبازان ۷۰درصد به بالا خارج و شامل تمام جانبازاني كه داراي محدويت بوده و قادر به انجام امور شخصي خود نيستند؛ شود.

وي با اشاره به وظايف محوله اداره كل مناسب سازي بنياد شهيد، اضافه كرد:‌ اين اداره طراحي تجهيزات فني و مهندسي در داخل منزل را به منظور رفاه حال جانبازان عهده دار است بطوري كه براساس شعار آن، هر جانباز بايد بتواند از بالابر، سرويس بهداشتي، آشپزخانه و قسمت هاي ديگر منزل بدون اتكا به ديگران استفاده كند.

وي تصريح كرد:‌ در آيين نامه جديد، به درصد جانبازي افراد توجهي نشده بلكه هر جانبازي كه به دليل حضور در جنگ داراي معلوليت و محدوديتي باشد و از عهده امور شخصي خود بر نيايد، مي تواند از اين تسهيلات برخوردار باشد؛ تسهيلاتي كه در گذشته فقط به جانبازان بالاي ۷۰ درصد تعلق مي گرفت.

** ارائه خدمات به همسران و والدين شهدا و ايثارگران

اميني يادآور شد: براساس آيين نامه جديد حتي ارائه خدمات به افرادي كه پس از جانبازي در اثر حادثه دچار معلوليت يا قطع نخاع شده اند و يا همسران شهدا و جانبازاني كه دچار بيماري هايي نظير ام.اس يا پاركينسون هستند، ميسر شد.

وي با تاكيد بر ضرورت تكريم والدين شهدا، ادامه داد: اين افراد به دليل كهولت سن كه متوسط سن آنها ۷۵ سال است، داراي مشكلات حركتي هستند لذا استفاده از توالت فرنگي و سطح شيب دار مناسب براي ورود به منزل براي آنها ضروري است ضمن آنكه استفاده از در بازكن برقي (آيفون) براي والدين ساكن روستا نيز از ديگر خدمات ارائه اين اداره كل است.

اميني تصريح كرد:‌ از آنجا كه رسالت ما خدمت به ايثارگران و خانواده آنها است تمام افراد ياد شده كه كميسيون پزشكي و حوزه بهداشت و درمان بنياد شهيد، نياز آنها به خدمات موجود در جداول طراحي شده اين اداره كل را تاييد كند، مشمول اين خدمات هستند.

به گفته وي، پس از بررسي هاي لازم و با نظارت و تاييد كارشناساني كه به منزل اين افراد مراجعه مي كنند، اين مكان به ابزارهاي مورد نياز تجهيز مي شود.

** وجود ۹ هزار جانباز ۷۰ درصد به بالا در كشور

مديركل مناسب سازي بنياد شهيد با اشاره به وجود ۹ هزار جانباز ۷۰درصد در كشور، اظهار داشت: برخي از جانبازان بنابه دلايلي تاكنون از تسهيلات مناسب سازي به بنياد شهيد مراجعه نكرده اند و دسترسي به برخي ديگر به علت تغيير آدرس ميسر نمي باشد لذا واجدين شرايطي كه تاكنون از اين خدمات استفاده نكرده اند، مي توانند به بنياد شهيد مراجعه نمايند.

** برخورداري حدود شش هزار و ۵۰۰ جانباز از خدمات مناسب سازي


اميني با بيان اينكه تاكنون حدود شش هزار و ۵۰۰ جانباز از خدمات مناسب سازي برخوردار شدند، گفت: برخي از جانبازان ۷۰ درصد به بالا هستند كه از نظر ظاهري مشكلي ندارند بنابراين نيازي هم به خدمات اين اداره ندارند اما برخورداري برخي از آنها با درصد پايين نيز به اين خدمات ضروري است.
وي توضيح داد: استفاده از اين خدمات فقط براي يكبار صورت مي گيرد لذا جانبازان توجه داشته باشند در جابجايي ها از منازلي استفاده كنند كه فضاي داخلي آن متناسب با مجروحيت و محدوديت آنها باشد.

** طرح سپاس طرحي ارزشمند است


اميني با اشاره به طرح سپاس كه به گفته وي، از دو سال گذشته اجرايي شده، افزود: در جريان اين طرح ارزشمند بنياد شهيد موظف است به جامعه هدف در سطح كشور (خانواده شهدا و ايثارگران) سر زده و ضمن دلجويي از آنها از مشكلات مختلف آنها مطلع شود.
وي با بيان آنكه در اين طرح به هر خانواده حداقل يكبار در طول سال مراجعه مي شود، افزود: رويكرد اين طرح سرزدن به افراد يادشده است تا چنانچه آنها براي رفع مشكلات خود مراجعه اي به بنياد نداشتند به آن رسيدگي شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: