برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۵۶۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۸
تهیه کننده و مجری برنامه 20 و سی شبکه دوم سیما در برنامه خود، نادانسته، فتوایی نادرست در مورد یکی از مبطلات روزه منتشر کرد.
  فرارو: برنامه 20:30 شبکه دوم سیما، شنبه شب به بهانه تبلیغات یکی از استخرهای تهران، مطلب نادرستی در مورد یکی از عوامل باطل کننده روزه منتشر ساخت.

در تبلیغات میدانی این استخر تهران اعلام شده بود که در ماه مبارک رمضان، ساعت کار این استخر از چهار تا نه بعد از ظهر خواهد بود.

مجری برنامه شبکه دوم سیما با مستمسک قرار دادن این تبلیغ، با تعجب سوال کرد که چرا مسوولان مربوط، اجازه فعالیت این استخر را در طول ساعات قبل از افطار می دهند. سپس به سراغ یکی از مسوولان تربیت بدنی تهران رفت و از وی در این خصوص سوال کرد؛ وی نیز اعلام نمود که استخر ها باید در های خود را پس از افطار بر روی مردم باز کنند.

این اظهارات، چنین القا می کند که یکی از مبطلات روزه، استخر رفتن است!

در حالی که بر اساس فتاوای عموم فقهای شیعه، یکی از مبطلات روزه آن است که شخص روزه دار، تمام سر خود را یک جا زیر آب فرو برد. بنا بر این اگر  فرد روزه دار به استخر رود اما سر خود را زیر آب فرو نبرد، روزه اش باطل نمی شود.

با توجه به گستره وسیع مخاطبان صدا و سیما، مسوولان این رسانه لازم است در بیان احکام و مصادیق احکام شرعی، دقت بیشتری مبذول دارند و در این خصوص از کارشناسان مطلع اسلامی بهره جویند تا موجبات القای شبهه و انتشار اطلاعات نادرست در خصوص احکام اسلامی و شرعی را فراهم نکنند.

مراجعه به رساله های عملیه فقهای شیعه و مراجع محترم تقلید نشان می دهد که خوردن و آشامیدن، قی کردن، آمیزش جنسی، خروج منی، تمام سر را زیر آب کردن، قسم دروغ به خدا، پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام، جنب ماندن تا اذان صبح و غبار غلیظ به حلق رساندن،همگی به صورت عمدی، جزو عوامل باطل کننده (مبطلات) روزه اند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها