برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۵۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۳
گزارش خبری-تحلیلی هشت صبح
طرف مقابل باید متعهد شود که ایران در زمینه مسائل هسته‌ای، به‌صورت قطعی از دستور کار شورا خارج شده و این پرونده هرگز در دستور کار مجددشورای امنیت قرار نمی گیرد و ازاین پس ادامه رسیدگی به این پرونده از سوی آژانس و در قالب رسیدگی‌های پادمانی عادی خواهد بود.
هشت صبح: تیم های هسته ای ایران و5+1 ،شش روزی است که دروین گردهم آمده و بحث و گفت وگو درباره پرونده هسته ای تهران را پشت میز مذاکرات ادامه می دهند تا پیش از پایان مهلت 6 ماهه درنظرگرفته شده، توافقنامه ی جامع تدوین و امضا شود.

درپنج روزی که از آغاز مذاکرات سپری شد طرفین دیدارهای دوجانبه و سه جانبه متعددی را در سطح معاونین داشته اند و مذاکرات فنی نیز میان دوطرف به انجام رسیده تا راه حل هایی برای اختلافات و شکاف های موجود ارائه شود،اما دراین میان آنچه برای هفت کشور حاضر در مذاکرات مهم و حیاتی تلقی می شود دستیابی به بالاترین امتیازات دراین گفت و گوهاست و ایران و آمریکا به عنوان کنشگران اصلی به دنبال کسب حداکثری امتیازات هستند.

آنچه بایددرتوافقنامه نهایی گنجانده شود

درده سال گذشته که پرونده هسته ای ایران از آژانس خارج و به شورای امنیت ورود پیداکرده، تهران تمام تلاش خود را به کاربرده تا ضمن حفظ حق مسلم خوددر بحث فناوری هسته ای،فعالیت های هسته ای خود را شفاف کرده و نگرانی های جامعه بین المللی را دراین زمینه برطرف کند، به ویژه پس ازآنکه دولت یازدهم آغاز به کارکرد ودیپلماسی تعاملی ایران با جهان، امضای توافقنامه موقت ژنو3 را به دنبال داشت.

درحال حاضر نیز آنچه دراین مذاکرات برای ایران مهم است و تیم مذاکره کننده باید حساسیت خاصی برای گنجاندن این مسایل درتوافقنامه نهایی داشته باشد این موارد است: 1.ادامه غنی‌سازی اورانیوم درداخل کشور: در این زمینه باید اورانیوم غنی‌شده قابل مصرف در راکتورهای تحقیقاتی اراک و رآکتورهای آینده  لحاظ شود و بعد ازطی مدت زمانی که مورد توافق طرفین است، ایران امکان از سرگیری غنی‌سازی 20 درصد برای تأمین نیازهای داخلی را با رعایت مقررات پادمان داشته باشد.

2.تناسب تعداد سانتریفیوژها با نیازهای فعلی و آینده کشوربرای  غنی‌سازی به‌ویژه تولید سوخت مورد نیاز کلیه تأسیسات کشور، باید تعداد  50 هزار ماشینی که چندی پیش علی اکبرصالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی متناسب با برنامه‌های کشور در چند سال آتی اعلام کردمورد توجه قرارگرفته وعملیاتی شود.

 3.حفظ ماهیت آب سنگین اراک: در این خصوص، باید تغییراتی که در طراحی قلب رآکتورصورت می گیرد ماهیت آن را تغییر نداده و به‌گونه‌ای باشد که راه‌اندازی این رآکتور در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

4. لغوکلیه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران: باید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا به‌صورت تدریجی لغو شده و دراین میان ارجحیت با تحریم های  نفتی و بانکی است.

 
5.اتمام اجرای همه قطعنامه‌های شورای امنیت: 5+1 باید طی مهلت معین از تاریخ اجرای توافق نهایی، پیش‌نویس‌های لازم را جهت لغو یک‌باره همه قطعنامه‌های شورای امنیت و ساختارهای ناشی از آنها تهیه و سپس اجرانماید.
 
6.خروج پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای امنیت: طرف مقابل باید متعهد شود که ایران در زمینه مسائل هسته‌ای، به‌صورت قطعی از دستور کار شورا خارج شده و این پرونده هرگز در دستور کار مجددشورای امنیت قرار نمی گیرد و ازاین پس ادامه رسیدگی به این پرونده از سوی آژانس و در قالب رسیدگی‌های پادمانی عادی خواهد بود.

 
گفتنی است، موارد ذکر شده مهمترین مسایلی است که بایددر توافقنامه نهایی میان ایران و 5+1 گنجانده شود، ضمن اینکه مسایل جزیی تری نیز وجوددارد اما این مسایل مطرح شده به عنوان اصلی ترین خواسته های ایران باید ازسوی تیم مذاکره کننده در توافقنامه ارائه شود.
 
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: