برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۷
درگفت وگوی هشت صبح با حسن بهشتی پور،کارشناس مسایل بین الملل مطرح شد
درحال حاضر و باتوجه به روند مذاکراتی که در حال انجام است و همچنین نتیجه نشست های پیشین می توان پیش بینی کرد که دستیابی به توافق جامع در ضرب الاجل شش ماهه حدود 50درصد است.
هشت صبح: مذاکرات ایران و 5+1 پنجمین روزخوب راسپری می کند و طرفین باوجود اختلافات بسیارباعزم جدی و اراده سیاسی درحال نگارش پیش نویس توافقنامه هستند،اظهارنظرات وموضع گیری هایی نیز که ازسوی مقامات طرفین منتشر می شود نشان ازروند مثبت و سازنده گفت وگوها دارد که این موضوع احتمال امضای توافقنامه نهایی را تا پایان ضرب الاجل شش ماهه(29 تیر)افزایش می دهد.

حسن بهشتی پور،کارشناس مسایل بین الملل درگفت گو با هشت صبح به تحلیل خود از شرایط حاکم بر گفت وگوهای جاری پرداخت و اظهارداشت: فضای ششمین دور از مذاکرات ایران و 5+1مثبت و رو به جلواست و طرفین تلاش می کنند تا دراین دور به نتیجه رسیده و توافقنامه جامع راامضاکنند.

به گفته بهشتی پور؛ دراین میان امااز وجود اختلاف نظرهای فراوان میان طرفین چشم پوشید ضمن اینکه این اختلافات و شکاف ها راه حل داشته و اگر اراده و عزم دوطرف جدی باشد دستیابی به راه حل امکان پذیراست،درواقع این اراده سیاسی طرفین است که مواضع اختلافی را ازمیان برمی دارد.
 
مذاکرات ایران و 5+1

این کارشناس مسایل بین الملل معتقداست، درحال حاضر و باتوجه به روند مذاکراتی که در حال انجام است و همچنین نتیجه نشست های پیشین می توان پیش بینی کرد که دستیابی به توافق جامع در ضرب الاجل شش ماهه حدود 50درصد است، البته برخی از کارشناسان معتقدند که ایالات متحده که اکنون در حال سنگ اندازی در مذاکرات است تلاش دارد تا از فرصت موجود به خوبی بهره برده و درآخرین فرصت و دقیقه 90 توافق را نهایی کند تا بدین گونه از فرصت چانه زنی خود حداکثر استفاده رابرده و امتیازبیشتری راکسب کند که اگر آمریکا دست از زیاده خواهی خودبردارد،دستیابی به توافق میان طرفین بیشتر می شود.

وی افزود: برخی از رسانه ها تلاش دارند تا ااینگونه فضاسازی کنند که مهمترین اختلاف موجود میان طرفین بحث بر سر محدوده زمانی درنظر گرفته شده برای اجرای توافق می باشد که گفتنی است روح و مفاد توافقنامه مهم است و زمان در نظر گرفته شده چه 5 سال باشد،چه 10 سال چندان اهمیتی ندارد.
 
بهشتی پور اختلاف مهم وکلیدی درگفت وگوها راتعدادسانتریفیوژها دانست وگفت: ایران میزان سانتریفیوژها راباتوجه به نیازهای آتی درسال های آینده اعلام کرده است درحالی که طرف مقابل نیازهای فعلی ایران را مدنظر قرارداده است، به عبارت دیگر ایران تعداد سانتریفیوژهارا با توجه به میزان اورانیوم 2/5 تا 5 درصد در چند سال آینده مطرح کرده است که این موضوع چندان به مذاق غربی ها خوش نیامده است.
برخی از کارشناسان معتقدند که ایالات متحده که اکنون در حال سنگ اندازی در مذاکرات است تلاش دارد تا از فرصت موجود به خوبی بهره برده و درآخرین فرصت و دقیقه 90 توافق را نهایی کند تا بدین گونه از فرصت چانه زنی خود حداکثر استفاده رابرده و امتیازبیشتری راکسب کند


این کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد:بحث ذخیره اورانیوم و سایت آب سنگین اراک نیز ازمسایلی است که جزو اختلافات طرفین محسوب می شود البته گفتنی است که همه این موارد اختلافی راه حل هایی دارد که اجرای آنها فقط نیاز به عزم و اراده دارد.

بهشتی پوردرپایان گفت وگوبا هشت صبح گفت: بحث هایی که در مورد محدوده زمانی 20 سال مطرح می شود، زمان لازم برای لغو تحریم ها نیست بلکه محدوده ای است که برای اعتبار توافقنامه قید می شود و ایران و تیم هسته ای تمام تلاش خود را به کار بسته که این مدت زمان را کاهش دهد و طرح این بحث که ایران برسر مسایل کلیدی و حساس به طرف مقابل امتیازمی دهد تا زمان اعتبار توافقنامه را کاهش دهد تنها یک جوسازی رسانه ای و تبلیغاتی غربی است تا فضای حاکم بر مذاکرات را به سمت خود تغییر دهند.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: