برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۴
گزارش تحلیلی هشت صبح از فعالیت این روزهای شهردار سابق تهران
«کرباس چی» اگرچه سن و سال خود را مناسب کار اجرایی نمی داند اما این روزها ذهن خود را درگیر انتخاب «شهردار» آینده تهران کرده است. ساختمانی در «بهشت» که روزگاری خود ساکن آن بود نمی تواند برایش مهم نباشد؛ حتی اگر خودش با سیاست رفتار کرده و بگوید نیست.
هشت صبح - حسن ترکاشوند: غلامحسین «کرباس چی» اگر چه سال هاست از نگاه عموم مردم گوشه نشین و حاشیه نشین سیاست است اما اهالی سیاست بیش از هرکس می دانند که وی از بازیگری مستقیم در سیاست به دنبال تاثیرگذاری در سیاست است.

آنقدر باهوش است که خود را - مانند برخی یاران سابقش- وارد گود سیاست حتی پس از فضای ایجاد شده پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نکند و آنقدر زیرک است که هنوز کسی نمی داند چگونه دبیر کل حزب کارگزاران سر از گزینه معاون اولی شیخ مهدی کروبی در انتخابات سال 1388 در آورد و اگر در کمپین کروبی هم بود اما رایش را به سود کدام کاندیدا در صندوق انداخت. روایت برخی مانند محمدرضا باهنر از رای «کرباس چی»  به میرحسین موسوی آن هم علی رغم فعالیت در ستاد شیخ مهدی کروبی آنقدر بالا گرفت که «کرباس چی»  را هر از چندگاهی ناگزیر از پاسخگویی و رد این روایت پس از سال ها می کند. 

«کرباس چی»  در روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر وقتی سخن از نزدیکی به کابینه روحانی پیش آمد، از نگرانی اش برای «به زحمت افتادن» شیخ دیپلمات در صورت نزدیکی خود به وی سخن گفت؛ البته خبرنگاری هم از تمایل دولت جدید برای بکار گرفتن کرباسچی سخن نگفت.

برخی همانند محمدرضا باهنر معتقدند کرباس چی در سال 1388 نه به کروبی بلکه به میرحسین موسوی رای داده است

 «کرباس چی»  در سال های پس از انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که بسیاری از یاران و رفقای دیروز و امروزش بر صحت انتخابات و نفی تقلب تاکید کرده بودند، حاضر به سخن گفتن در این باره نشد و حتی پس از آنکه سعید حجاریان تئوریسین اصلاح طلبان در گفتگویی از نفی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت، در گفت و گویی صراحتا می گوید:« در بحث تقلب حجاریان نظر خودش را گفته است». 

«کرباس چی»  اگرچه سن و سال خود را مناسب کار اجرایی نمی داند اما این روزها ذهن خود را درگیر انتخاب «شهردار» آینده تهران کرده است. ساختمانی در «بهشت» که روزگاری خود ساکن آن بود نمی تواند برایش مهم نباشد؛ حتی اگر خودش با سیاست رفتار کرده و بگوید نیست. 

 اگر روزگاری حامیان آیت الله هاشمی رفسنجانی وی را «امیرکبیر» ایران می خواندند، کمتر کسی تردید داشت که غلامحسین «کرباس چی»  را «امیر کبیر» تهران بخواند. خدمات «کرباس چی»  در شهری که آرام آرام خود را آماده «ام القرا»ی جهان اسلام بودن می کرد امری نبود که از دیدگان دوست و دشمن پنهان بماند. غلامحسین «کرباس چی»  اگرچه هیچ گاه خود را در معرض انتخاب مستقیم مردم قرار نداد و به دلیل فقدان شورای شهرو حضورش در شهرداری تهران هم «انتصاب» بود نه «انتخاب» اما در همین پست هم با توجه به اقتضائات زمانه خوش درخشید. 

محمد باقر قالیباف اما در چند سالی که با «انتخاب» نمایندگان مردم در شورای شهر، شهردار مردم تهران بود، آنقدر «کار» کرد که دوست و دشمن وی را اسطوره ای در قامت شهردار خواندند و نامش بارها در فهرست ده شهردار برتر دنیا آمد تا حتی رقبای سیاسی اش هم نتوانند منکر نام قالیباف باشند. لقب امیر کبیر تهران هم دیگر از آن «کرباس چی»  نبود و شاید همین هم آنقدر وی را عصبانی کرد که وقتی سخن از شاخص های شهردار آینده تهران شد به کنایه گفت:«نظامی نباشد»؛ یعنی قالیباف نباشد.

«کرباس چی»  نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تنها دلیلش برای «نماندن» قالیباف در ساختمان بهشت عنوان کرد و کسی نپرسید که انتخاب شهردار چه ارتباطی با انتخابات ریاست جمهوری دارد و اگر استدلال «کرباس چی» را بپذیریم آن وقت فقط رئیس جمهور در این کشور شایسته تمام پست هاست و نه دیگران. 

«کرباس چی»  اگرچه در محافل سیاسی به سیاستمداری کارآزموده و سردوگرم چشیده روزگار شهره است، اما از ظرافت های سیاست همین اشتباهات گاه و بیگاه آنها است و اظهارنظر مستقیم و مخالفت با ادامه حضور قالیباف در شهرداری- آن هم در گفت و گو با رسانه ها- نام و نشان وی را به عنوان خطی – شاید تاثیرگذار- در نگاه رسانه های اصلاح طلب به قالیباف مطرح کرد.


از کرباس چی به عنوان اسپانسر مالی دو مجله آسمان و مهرنامه در محافل خبری یاد می شود

ماهنامه «مهرنامه» و هفته نامه «آسمان» بیش از هر رسانه ای سایه «کرباس چی»  را بر سر خود دارند. شماره ای از این دومجله منتشر نمی شود مگر آنکه «خط کرباس چی» درمورد قالیباف در آنها پیگیری نشود. «کرباس چی» فقط گفته قالیباف نباشد اما نگفته علاقه اش به شهرداری چه کسی است. علاقه اش را آیا می توان در میان سطور مقالات نشریه ای که وی حامی مالی اش است یافت؟ 

اگرچه خط «قالیباف نباشد»، بدون درنظر گرفتن حق رای اعضای منتخب شورای شهر به شدت در طیف تندروی رسانه های جریان اصلاح طلب در حال پیگیری است اما شنیده های خبرنگار «هشت صبح» از نارضایتی شدید چهره هایی چون سیدحسن خمینی و موسوی بجنوردی با جریان سازی های علیه قالیباف حکایت دارد. جریان سازیی با انتشار اخبار دروغ از دیدارهای وی تا انتشار آمار دروغ از رای اعضای منتخب شورای شهر را دربرمی گیرد. 

منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: