برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۵۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۱
مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران گفت: شاهد تلفات زیاد زنبور عسل در کل کشور هستیم و مازندران از این تلفات بی‌نصیب نبوده است.
سید محی الدین میر محمدی  توضیح داد: طی بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان دامپزشکی کشور و موسسه انستیتو رازی علت تلفات، استفاده بی رویه سموم کشاورزی بر گرده گل‌ها بوده که سبب کم شدن کلنی‌های زنبور عسل شده است.

وی افزود: متاسفانه با وجود مرگ این تعداد از کلنی‌ها هیچگونه اقدام عملی نسبت به جلوگیری این امر از سوی دستگاه‌های ذیربط صورت نگرفته است.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری 3 میلیون و 863 هزار و 894 کیلوگرم عسل در مازندران تولید شود. 5915 نفر بهره‌بردار با 419 هزار و 38 کلنی مدرن زنبور عسل در استان به طور مستقیم در حال فعالیت هستند. در سال گذشته حدود 3 میلیون و 863 هزار و 894 کیلوگرم عسل در مازندران تولید شده است.

وی با بیان اینکه تعداد بیمه شدگان زنبوردار در سطح استان اندک است، افزود: بر اساس بند 20 بخشنامه فنی درآمد تامین اجتماعی که از سوی وزارت تامین اجتماعی ابلاغ شده، آن دسته از زنبوردارانی که از اول فروردین 88 به بعد از خدمات بیمه‌ای استفاده کرده‌اند حق استفاده از بیمه زنبورداران را ندارند و خواهان استفاده از دریافت یارانه نیستند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران، بزرگترین مشکل زنبورداران را نبود سرمایه در گردش، نبود داروهای مناسب جهت درمان و مقابله با بیماری واروا دانست و افزود: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی تسهیلات ارزان قیمتی را در اختیار این بخش قرار نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: در دنیا زنبورداران برای گرده افشانی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند در حالیکه زنبورداران در ایران برای گرده افشانی، باید هزینه‌های زیادی را متقبل شوند. متاسفانه زنبورداران برای استقرار کلنی‌های خود در منابع طبیعی از سوی دهیاران به بهانه عمران آبادی 10 هزار تومان بابت هر کلنی هزینه پرداخت می‌کنند.

میرمحمدی اظهار کرد: مازندران در تولید زنبور عسل در رتبه 4، تعداد زنبور رتبه3 و تعداد زنبور دار در رتبه 5 و تنوع عسل در رتبه اول کشوری قرار دارد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران از برگزاری جشنواره زنبور عسل در نیمه دوم شهریورماه امسال در شهرستان سوادکوه شمالی در شهر شیرگاه خبر داد و افزود: در شهرستان سوادکوه به دلیل دارا بودن موقعیت استراتژیک و پوشش گیاهی متنوع شاهد برگزاری این جشنواره خواهیم بود.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها