برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۵۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۳
گزارش خبری هشت صبح
6کشور عضو گروه 3+3 هیچ گونه اختلافی در مورد برنامه هسته ای ایران نداشته و هر دو طرف مصمم هستند که اختلافات خود را کاهش داده تا در پایان این دور از مذاکرات به توافق برسند.
هشت صبح _گروه سیاست خارجه: درآستانه ششمین دور از مذاکرات ایران و 5+1  و درحالی که تا چند ساعت دیگر طرفین برای ادامه گفت و گوها پای میز مذاکرات حاضر می شوند، اظهارنظرها وموضع گیری های طرفین درموردموضوع گفت وگوها ومدت زمان مذاکره اهمیتی دوچندان می یابد، براین اساس گروه سیاست خارجه هشت صبح نگاهی به اظهارنظرهای مقامات طرفین داشته است.

مایکل مان،سخنگوی کاترین اشتون ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات ضمن اشاره به اینکه هیچ اختلافی میان اعضای گروه 5+1 وجود ندارد گفت:6کشور عضو گروه 3+3 هیچ گونه اختلافی در مورد برنامه هسته ای ایران نداشته و هر دو طرف مصمم هستند که اختلافات خود را کاهش داده تا در پایان این دور از مذاکرات به توافق برسند.
 

مایکل مان: طرفین برای توافق مصمم هستند

سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، ضمن تاکید بر حفظ عزت و استقلال همه‌جانبه کشورمان درمذاکرات و هم چنین توافقنامه هسته ای گفت:ما تلاش خواهیم کرد به راه‌حلی عادلانه و منطقی برسیم و با تثبیت حقوق مردم ایران به عنوان اولویتی اساسی، این مذاکرات را با اقتدار، سربلندی، افتخار و پیروزی پشت سر بگذاریم زیرا همه طالب این هستند که با حفظ این اصول، اگر راه حلی پیدا شود، این مشکل غیرضروری که ایجاد شده است حل و فصل و تنش‌ها کم شود و ما حتماً با همین منش حرکت خواهیم کرد.
 
عراقچی هم چنین به محدوده زمانی مذاکرات پیش رو اشاره کرد و گفت: ما و همه طرف‌ها در 1+5، آقای ظریف و خانم اشتون از 11 تا 29 تیر در وین از فرصت موجود استفاده می‌کنیم تا به توافق نهایی برسیم ضمن اینکه این بار سقفی برای مدت مذاکرات تعیین نشده، مگر تا 20 ژوییه (29 تیر) که آخرین مهلت تعیین شده دوره 6 ماهه برنامه اقدام مشترک است. 


اما مری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد که ایالات متحده تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه برای رسیدن به نتیجه تلاش می‌کند و در این دوره از مذاکرات دیدارهای دوجانبه‌ای را با ایرانی‌ها و اعضای  1+5 برگزار می کند.

هارف همچنین گفت: تمرکز ما برای رسیدن به توافق نهایی 20 ژوئیه است و ما مصمم به انجام این کار تا 20 ژوئیه هستیم، اما همان‌طور که وزیر امور خارجه گفته است تمدید توافق اولیه ژنو تنها در صورت موافقت تمام طرف‌های مذاکره‌کننده ممکن خواهد بود.

حال جدا از عزم جدی طرفین برای دستیابی به توافق تا 20 ژوییه بحث وجود خط قرمزها و خط مشی ایران در مذاکرات مطرح می شود، مجید تخت روانچی؛ دیگرعضو تیم مذاکره کننده ایران، در مورد وجود خط قرمزها درمذاکرات آتی گفت: اگر مذاکراتی که بین ایران و 1+5 در حال انجام است نتیجه بدهد مطمئنا این نتیجه با رعایت خطوط قرمز مورد نظر ایران است و در غیر این‌صورت به تفاهمی نخواهیم رسید.

روانچی
حجت را برهمه تمام کرد وگفت که نتیجه این گفت‌وگوها به برخورد طرف مقابل بستگی دارد و اگر 5+1 بر مواضع حداکثری خود بماند یا مطالبی را مطرح کند که ارتباطی به موضوعی که در دستور کار ما است نداشته باشد یا از واقعیت‌ها دور باشد و توهماتی داشته باشد به نتیجه نخواهیم رسید، اما اگر با حسن‌نیت وارد شوند و حقوق هسته‌ای ما رعایت شود امیدواریم در انتهای دوره‌ای که در پیش داریم به توافقی برسیم.

وی درمورد امکان تمدید مذاکرات تاشش ماه آینده اظهارداشت: قرار است این گفت‌وگوها از امروز آغاز شود و تا 30 تیرماه ادامه پیدا کند. اگر تا این زمان به توافقی نرسیدیم در روزهای پایانی منتهی به 30 تیر به‌صورت جمعی تصمیم‌گیری خواهد شد که نحوه ادامه این گفت‌وگوها به چه صورت باشد و این امکان وجود دارد که برای دوره خاصی زمان گفت‌وگوها را تمدید کنیم اما در شرایط کنونی نمی‌توان بطور دقیق پیش‌بینی کرد که در طول این مذاکرات چه پیش خواهد آمد و این که آیا تا 30 تیرماه به نتیجه می‌رسیم یانه ؟ اما بااین حال از به نتیجه رسیدن نیز ناامید نیستیم.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: