برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۵۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲
گزارش تحلیلی – خبری هشت صبح
درصورتی که 5+1 بخواهد خواسته های خارج از تعهدات بین المللی و توافقنامه ژنو3 رامطرح کند و توافقی جامع میان طرفین امضا نشود باتوجه به اینکه درآزمون راستی آزمایی آژانس سربلند بیرون آمده است نگاه ها به سمت 5+1 رفته و این طرف غربی است که درافکارعمومی به عنوان زیاده خواه شناخته می شود.
هشت صبح: درآستانه ششمین دور ازمذاکرات ایران و 5+1 به سر می بریم وبراساس برنامه قراراست که طرفین 11تیر ماه(2ژوییه) دروین گردهم آمده و گفت وگوهای هسته ای خود را که دردوره های گذشته باموفقیت چندانی همراه نبوده، ادامه دهند،حال باتوجه به اینکه تا پایان ضرب الاجل شش ماهه میان تهران و پایتخت شش کشور29 تیرماه( 20 ژوییه) می باشد طرفین تلاش دارندتاپیش از به اتمام رسیدن مهلت درنظر گرفته شده، پیش نویس توافقنامه جامع را تدوین و آن راامضا کنند تا دیگرنیازی به تمدیدمهلت زمانی درنظر گرفته شده نباشد.

عزم جدی طرفین برای دستیابی به توافق جامع از اظهارات و موضع گیری های مقامات ایرانی و هم چنین اعضای گروه 5+1 هویداست،درهمین راستا، رومین نادال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه باتاکید بر جدی بودن طرفین برای انجام مذاکرات هسته ای گفت: ما با هم‌پیمانانمان در گروه 1+5 مصمم هستیم تا به یک راه‌حل بلند‌مدت برای تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته ای ایران برسیم.
 
مایکل مان،سخنگوی اشتون نیزپس ازپایان مذاکرات یک روزه مدیران سیاسی 5+1 در هفته گذشته از تأکید اعضای این گروه در بروکسل بر حصول توافق جامع هسته‌ای تا 20 جولای (29 تیرماه) خبر داد.

ایران و 5+1
 
گفتنی است، علاوه برنگاه مثبت طرف مقابل به مذاکرات وامیدواری به نتیجه حاصل ازمذاکرات دوهفته ای میان ایران و 5+1 که از دوم ژوییه در وین آغاز می شود، ایران نیز به دستیابی توافق نهایی میان طرفین خوش بین است. محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران بارها اعلام کرده که ایران آماده رسیدن به راه حل است و در این رابطه پیشنهادهای معقولی را ارائه داده است.

حال باوجود نگاه و رویکرد مثبت طرفین به ادامه مذاکرات، درصورتی که 5+1 و به ویژه طرف غربی دراین زمان باقی مانده همچنان برزیاده خواهی های خود پافشاری کند نمی توان به حصول نتیجه چندان امیدواربود، زیرا آنچه تاکنون مانع از دستیابی به توافق میان طرفین شده انتظارات خارج از چارچوب غربی ها از فعالیت های هسته ای ایران بوده و با ادامه این روند در مذاکرات آتی توافقی میان طرفین انجام نمی شود.
علاوه برنگاه مثبت طرف مقابل به مذاکرات وامیدواری به نتیجه حاصل ازمذاکرات دوهفته ای میان ایران و 5+1 که از دوم ژوییه در وین آغاز می شود، ایران نیز به دستیابی توافق نهایی میان طرفین خوش بین است


ایران تاکنون همکاری مطلوب و گسترده ای را با 5+1 داشته است و تلاش فراوانی برای ایجاد فضای اعتماد با طرف مقابل کرده اما همواره این خواسته های غیر اصولی غرب بوده است که مانع از توافق شده است.

دراین میان اظهارات محمد جواد ظریف را به عنوان فصل الخطاب درنظر گرفت وی در اظهارات اخیر خود گفت : درمذاکرات دورآتی ممکن است طرف مقابل با زیاده‌خواهی مانع توافق شود که در آن صورت مانع به بن بست رسیدن مذاکرات برای دنیا مشخص خواهد شد. 

درواقع درصورتی که 5+1 بخواهد خواسته های خارج از تعهدات بین المللی و توافقنامه ژنو3 رامطرح کند و توافقی جامع میان طرفین امضا نشود باتوجه به اینکه درآزمون راستی آزمایی آژانس سربلند بیرون آمده است نگاه ها به سمت 5+1 رفته و این طرف غربی است که درافکارعمومی به عنوان زیاده خواه شناخته می شود.  

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: