برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۲
طبق ارزیابی‌ سازمان‌ اطلاعاتی آمریکا، گروه تروریستی «داعش» به سرعت در حال جمع‌آوری تسلیحات، پول نقد و عضو جدید است.
  طبق ارزیابی‌ سازمان‌ اطلاعاتی آمریکا، گروه تروریستی «داعش» به سرعت در حال جمع‌آوری تسلیحات، پول نقد و عضو جدید است.

به گزارش روزنام آمریکایی «واشنگتن‌پست»، یکی از مقامات ارشد آمریکا روز گذشته فاش کرد که طبق ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به سرعت در حال جمع‌آوری سلاح‌های جدید، پول نقد و همچنین عضو جدید است.

این مقام آمریکایی گفت که ارزیابی اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که داعش هم‌اکنون در مقایسه با سالهای قبل بسیار قوی شده است زیرا توانسته دستاوردهایی را هم در کشور عراق و هم سوریه به دست آورد و این گروه تروریستی که پیشتر وابسته به القاعده بود، اکثر توانمندی خود را در جنگ عراق بازسازی کرده است.

کاخ سفید یک گروه ۳۰۰ نفری از نیروهای عملیات ویژه آمریکا را به عراق فرستاده است تا به دولت عراق در مهار حملات داعش کمک کنند.

این مقام آمریکایی اعلام کرد که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا برای ماهها، هشدارهای استراتژیکی داده بودند که دولت اسلامی شام و عراق (داعش)، در حالت قدرت گرفتن است و این در حالی است که دولت بغداد ظاهراً قدرت خود در شهرهای کلیدی را از دست می‌دهد اما این مقام آمریکایی جزئیات بیشتری در اینباره فاش نکرد.

وی ادامه داد که مبارزه با این گروه شورشی در حال حاضر به طرز چشمگیری دشوارتر شده است زیرا این گروه بخشی از قلمروهای عراق را در اختیار گرفته است و منابع جدیدی را برای خود جمع‌آوری کرده است.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران که توسط دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا برنامه‌ریزی شده بود، این مطالب را آشکار کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، توانمندی نظامی داعش به طرز چشمگیری تقویت شده است زیرا این گروه توانسته‌ است به سلاح‌های پیشرفته پایگاههای عراق و سوریه دسترسی پیدا کند، اما این مقام آمریکایی حاضر نشد به این سوال پاسخ دهد که آیا این تسلیحات تهدیدی برای هواپیماهای آمریکایی است یا خیرد.

وی ادامه داد که این گروه، بانک‌هایی در موصل را نیز تصرف کرده‌اند و همین مسئله به ذخایر پول نقد گروه داعش افزوده است.

این مقام آمریکایی تأکید کرد که داعش سازمانی است که میلیون‌ها دلار از درآمدهای غیرقانونی از جمله آدم‌ربایی و اخاذی به دست ‌می‌آورد.

این مقام آمریکایی همچنین اعلام کرد که مبارزان داعش حدود ۱۰ هزار نفر هستند که ۳ الی ۵ هزار نفر از آنها جنگجویان خارجی هستند.

وی گفت که واضح است که شمار اندکی از آمریکایی‌ها با شورشیان داعش متحد شده‌اند، مقامات آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که دهها نفر از آمریکایی‌ها به سوریه سفر کرده‌اند یا تلاش کرده‌ بودند که در جنگ داخلی علیه «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه شرکت کنند.

این مقام آمریکایی تصریح کرد، داعش دستکم تمایل دارد منافع آمریکا را هدف گیرد و یا آن را تهدید کند و گفت: ما معتقدیم که داعش در حال حاضر بر عملیات در عراق و سوریه متمرکز است.

وی اینگونه افزود که توانایی سازمانهای جاسوسی آمریکا برای نظارت بر رخدادهای عراق به طرز چشمگیری از زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق که دو سال پیش صورت گرفت، کاهش پیدا کرده است. سیا هنوز هم حضور چشمگیری در بغداد دارد اما این مقام آمریکایی اشاره کرد که تحلیل‌های آمریکا تا حد زیادی وابسته به دنبال کردن داعش از طریق سایت‌های شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک و توییتر است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: