برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۶۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۵
جام جهانی فوتبال پدیده عجیبی است؛ جدا از اینکه این رویداد، دو برادر را می‌تواند مقابل هم با دو ملیت مختلف قراردهد، شرایطی را فراهم می‌کند دو دوست صمیمی برابر هم تا دشمنی پیش بروند.
 جام جهانی فوتبال مثل هر رویداد دیگری دارای ویژگی‌های ریز و درشتی است. ویژگی‌های که هر یک در یک دوره از جام آشکار شده است.از جمله آخرین ویژگی‌های عجیب این رویداد، همین بوده که دو برادر را در دو ملیت مقابل هم قرارداده است.

بهترین مصداق در این مورد،‌ جام جهانی  2010 و حتی همین حالا یعنی 2014 برزیل بوده است که  تیم‌های آلمان و غنا مقابل هم قرار گرفتند و برادران بواتنگ (جروم و کوین پرینس) نسبت خانوادگی را برای مدت 90 دقیقه فراموش کردند و رقیب جدی یکدیگر شدند.

اما جدا از مورد فوق جام جهانی 2014 حتی باعث شده که دو دوست صمیمی مقابل هم قرار گرفته و تا مرز رقابتی تنگاتنگ برای بقا پیش بروند.

*وقتی دو دوست، دشمن می‌شوند

در همین ارتباط شاید واضح‌ترین مثالی که به توان زد، بازی پنج‌شنبه شب آلمان و آمریکا در ورزشگاه پرنامبوکو شهر رسیف است.

همان جدال مرحله گروهی مسابقات گروه G که سرنوشت هر دو تیم را برای ماندن در جام یا حذف احتمالی مشخص می‌کند.

در این میان نکته جالب و حتی عجیب هدایت این دو تیم توسط دوستان صمیمی یعنی «یواخیم لو» و «یورگن کلینزمان» است.

*سابقه آشنایی

سابقه آشنایی این دو دوست صمیمی « حالا رقیب شده» به سال‌های ابتدای دهه گذشته برمی‌گردد. هنگامیکه یورگن کلینزمان،‌ مهاجم سابق تیم ملی آلمان در حال گذراندن دوره مربیگری در کلاس‌های مدرسه ورزشی شهر کلن بود که با شاگرد اول کلاس یعنی یواخیم لو، آشنا شد.

از همان زمان رفاقت زیادی میان این دو ایجاد شد تا جایی که وقتی سال 2004 کلینزمان به عنوان سرمربی تیم ملی آلمان برگزیده شد،‌ »لو» را به عنوان دستیار و مغز متفکر خود برگزید.

*ثمره همکاری دو دوست

ثمره این همکاری دو سال بعد در جام جهانی 2006 آلمان جواب داد. تیم ژرمن‌ها با تلاش «کلینزی»(کلینزمان) و «یوگی»(یواخیم لو) تقریبا پوست انداخت و رو به فوتبال شناور و رو به جلو آورد.

با این روش تیم آلمان که قدرت زیادی نیز نشان داد،‌به مقام سوم رسید.

*قطع همکاری اما استمرار دوستی!

پس از جام جهانی 2006 کلینزمان از مقام خود کناره گرفت و جا را برای دوست‌‌اش یوگی بازگذارد تا به عنوان جانشین برگزیده شود.

در این شرایط یوگی هر گاه که لازم بود،‌با کلینزمان تماس می‌گرفت و با وی نظراتش را در میان می‌گذاشت.

رسانه‌های تصویری و مکتوب آلمان بارها و بارها در خلال سال‌های اخیر از دیدارهای این دو دوست صمیمی خبر دادند.

*ادامه دوستی

حتی زمانی هم که «کلینزی» دو سال قبل به عنوان سرمربی تیم ملی آمریکا برگزیده شد، مناسبات این دو از طریق وسایل ارتباطی ادامه یافت و حتی مستحکم‌تر از قبل شد.

*رقابت در کنار رفاقت

اما وقتی مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2014 چند ماه قبل برگزار شد و این دو هموطن، فهمیدند که رقیب یکدیگر در گروه G هستند، به ناچار برابر هم قرار گرفتند.

هر دو در مصاحبه‌های نخست عنوان کردند رفاقت‌شان به جای خود محفوظ است اما در جام جهانی برابر یکدیگر دست به رقابتی فشرده می‌زنند.

*یک بازی حساس و بدون آثار رفاقت

اکنون به نظر می‌رسد جدی‌ترین لحظه‌ای که این دوستان صمیمی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، اکنون فرارسیده است.

مصاف پنج‌شنبه شب این دو،‌دوستی و رفاقت را کاملا فراموش می‌کنند و به فکر رقابت و بردن تیم خود به دور بعد جام جهانی خواهند بود.

*وضعیت دو تیم

در حال حاضر آلمان با 4 امتیاز صدرنشین و تفاضل گل +4 صدرنشین گروه است. آمریکا نیز همین میزان امتیاز دارد اما تفاضل گل زده‌اش +1 است.

در رده‌های سوم و چهارم غنا و پرتغال هر دو با یک امتیاز قرار دارند. این دو تیم با این حال هنوز شانس صعود دارند. به همین خاطر است که آلمان و آمریکا یعنی یوگی و کلینزی باید در این روز سرنوشت‌ساز بکوشند و تلاش کنند و با فراموش کردن رفاقت خود،‌برای بقای تیم بجنگند.

رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل از پنج‌شنبه 23 خرداد شروع شد و تا تاریخ 22 تیر ادامه خواهد یافت.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: