برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۸
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور از تصميم جدي دولت و پافشاري سازمان حفاظت محيط زيست در راستاي جلوگيري از توليد بنزين در پتروشيمي ها به دليل آلوده بودن آن خبر داد.
 معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور از تصميم جدي دولت و پافشاري سازمان حفاظت محيط زيست در راستاي جلوگيري از توليد بنزين در پتروشيمي ها به دليل آلوده بودن آن خبر داد.

معصومه ابتكار عصر امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي استان كردستان در پاسخ به سوالی در خصوص مطرح شدن مباحثي در خصوص دست هاي پشت پرده براي وارد كردن بنزين خارجي عنوان كرد: دولت مصمم است كه از توليد بنزين در پتروشيمي ها جلوگيري كند و در اين راستا سازمان حفاظت از محيط زيست نيز بر روي اين موضوع پافشاري مي كند.

وي عنوان كرد: اينكه اگر واقعا كسي در اين كشور پيدا بشود و بنزين خارجي را با ليتر سه هزار و 500 تومان از كشورهاي خارجي خريداري كرده و با هر ليتر هزار تومان به مردم عرضه بكند نه تنها سازمان محيط زيست بلكه دولت نيز خوشحال مي شود ولي بايد به اين نكته اشاره كرد كه اين مباحث كلا شايعه است و دولت متولي واردات بنزين است و مباحث مطرح شده در اين خصوص صحيح نيست.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست عنوان كرد: دولت متولي اصلي واردات بنزين است و سازمان محيط زيست نيز تنها در راستاي انجام وظايف ذاتي خود كه همان تلاش براي حفظ محيط زيست و توجه به سلامتي مردم كشور است نظرات كارشناسي خود را عرضه و ارائه مي كند.

وي با بيان اينكه ما در خصوص بهبود آلودگي هوا در كشور به ويژه در شهرهاي بزرگ كشور هيچ گاه تسليم اين فشارها نمي شويم، عنوان كرد: جلوگيري از توليد بنزين در پتروشيمي ها به دليل آلوده بودن آن مورد تاكيد دولت نيز قرار گرفته است و وارد كردن بنزين با استاندار يورو چهار هم تنها از سوي دولت صورت مي گيرد.

ابتكار با اشاره به بهبود وضعيت آلودگي هواي تهران بعد از عرضه بنزين با استاندارد يورو چهار يادآور شد: خوشبختانه بر اساس آمارهاي موجود در طول 93 روز سال جاري تهران تنها هفت روز هواي ناسالم را تجربه كرده است كه البته چهار روز آن مربوط به طوفان و گرد و غبار بوده، اين در حالي است كه در مدت مشابه سال گذشته تهران با 27 روز هوای ناسالم مواجه بوده است.

وي با بيان اينكه مرجع اصلي تشخيص آلودگي هوا سازمان حفاظت محيط زيست است، ادامه داد: در دولت هماهنگي بسيار خوبي در خصوص تلاش براي بهبود وضعيت آلودگي هوا وجود دارد و در اين راستا تمامي وزارت خانه ها به ويژه وزارت نفت همكاري و تعامل خوبي با ما دارند و انتظار مي رود كه اين روند همچنان ادامه داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه توزيع بنزين با استاندارد يورو چهار هم اكنون در سه شهر كشور انجام مي شود، عنوان كرد: بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته تا پايان آذرماه اين طرح در هشت شهر آلوده كشور صورت مي گيرد و بعد  از آن قرار است كه تمامي كشور تحت پوشش اين طرح قرار گيرد.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور با بيان اينكه در راستاي كاهش آلودگي هوا و اجرايي كردن برنامه هاي اين بخش هيچ گاه تسليم فشارهاي سياسي نمي شويم، اظهار داشت: تهديد و تهمت نمي تواند يك لحظه ما را از اجرايي كردن برنامه هاي بهبود كيفيت هوا در نقاط مختلف كشور بازدارد.

وي با اشاره به عنايت ويژه دولت به حوزه محيط زيست و حمايت هاي صورت گرفته از روند بهبهود وضعيت آلودگي هوا در كشور بيان كرد: خوشبختانه دولت تكليف تمامي دستگاه ها و وزارت خانه ها را در اين زمينه مشخص كرده است و انتظار مي رود كه با توجه به اهميت موضوع شاهد تلاش و جديت لازم براي اجرايي كردن مصوبات دولت در اين زمينه باشيم.

ابتكار گفت: بحث توزيع بنزين استاندارد در كشور تنها يكي از طرح هاي جلوگيري از آلودگي هواست و در همين راستا شركت هاي خودرو ساز موظف و مكلف شده اند كه تا اول شهريور ماه سال جاري نيست به اجرايي كردن استاندارد يورو چهار اقدامات لازم را انجام دهند.

وي با بيان اينكه هم اكنون و به دنبال بهبود وضعيت آلودگي هواي تهران مردم از سازمان محيط زيست به صورت مستمر تقدير مي كنند، افزود: جداي از مباحث آماري هم اكنون به صورت عيني مي توان مشاهده كرد كه هواي تهران بهتر شده و كوه هاي اطرف شهر را مي توان مشاهده كرد و اين مهم نشان دهنده كاهش آلودگي در اين شهر است.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در پايان عنوان كرد: با توجه به اين وضعيت اميدوار كننده طرح كنترل و جلوگيري از آلودگي هوا به عنوان يك كار با مشاركت عمومي ادامه دارد و به همين دليل انتظار مي رود كه با اجرايي كردن طرح هاي در دست اجرا شاهد بهبهود وضعيت در سراسر كشور باشيم.

معصومه ابتكار صبح امروز دوشنبه در قالب سفري يك روزه وارد استان كردستان شد و علاوه بر حضور در جلسه شوراي اداري، ديدار با دانشگاهيان و اعضاي سازمان هاي مردم نهاد در نشست خبري با خبرنگاران رسانه هاي جمعي استان كردستان نيز شركت كرد و به سوالات آنها پاسخ داد.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: