برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۳۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۹
دولت فرانسه امروز از سازمان ملل متحد خواست تا ادعای معارضان سوری مبنی بر استفاده دولت از تسلیحات شیمیایی در حومه دمشق را مورد بررسی قرار دهد.
معارضان سوری مدعی شده‌اند که دست‌کم 460 نفر در پی حمله با گاز اعصاب به منطقه  الغوطه الشرقیه در سوریه جان باختند و صدها تن نیز زخمی شدند.

دولت فرانسه در جریان نشست امروز دولت نیز خواستار مداخله سازمان ملل متحد در این مورد شد. «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه نیز اعلام کرد که از سازمان ملل متحد خواهد خواست تا از منطقه‌ای که گفته می‌شود حملات در آن صورت می‌گیرد بازدید کنند.

 

«عمران الزعبی» وزیر اطلاع‌رسانی سوریه ادعای معارضان سوری درباره استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی را رد کرد و تأکید کرد این گزارش‌ها تلاش برخی رسانه‌های عربی برای فضاسازی علیه سوریه است.

«نجات والاد بلاکسن» سخنگوی دولت فرانسه در این مورد به خبرنگاران گفت: « این اطلاعات باید مورد بازبینی و تائید قرار گیرند.»

«احمد الجربا» رئیس ائتلاف معارضان خارج نشین سوریه نیز به العربیه گفته بود: « من از شورای امنیت خواستم تا در این مورد نشست ویژه تشکیل دهد.»

مخالفان دولت سوریه با قتل عام خواندن کشتار در حومه دمشق، خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شدند.

همچنین اتحادیه عرب نیز امروز از بازرس تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد خواستند تا هر چه سریعتر از این منطقه در سوریه بازدید کند.

«نبیل العربی» رئیس اتحادیه عرب در بیانیه‌ای از ناظران خواست تا هر چه سریعتر به شرق بروند تا حقیقت آنچه رخ داده است را بررسی کنند.

«ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس روز چهارشنبه از گزارش‌های منتشرشده مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی کرد و تحقیقات در این مورد را خواستار شد.

تیم تحقیقات سازمان ملل که از دو روز قبل وارد سوریه شده، قرار است سه منطقه در این کشور را مورد بررسی قرار دهد. یکی از این مناطق «خان‌العسل» است که دو ماه قبل هدف حمله شیمیایی مخالفان قرار گرفت. تیمی از بازرسان روسی ماه گذشته این منطقه را مورد بررسی قرار داده و اعلام کردند مخالفان از گاز اعصاب «سارین» در این حمله استفاده کرده‌اند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی