برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۲۶۲
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۰
یک مسئول بریتانیایی به شوخی او را «ترکیبی از عملکرد سازمان های اطلاعاتی خارجی مانند MI۶، SES، پشتیبانی و توسعه بین المللی»عنوان کرده است و می گوید: «او بازوی بلند ایران در همه جاست.»
  ایان بلک و سعید کمالی دباغ، در روزنامه گاردین از شخصیت قاسم سلیمانی نوشته اند. به بیان آنها: «وی یک چهره مهم در بحران عراق است. او شخصیتی است که نخست وزیر عراق به راحتی می تواند با او ملاقات کند و درتلاش است تا نیروهای مالکی را علیه نیروهای داعش ساماندهی کند.»

به گزارش افکارنیوز؛ به ادعای این دو نویسنده، سردار قاسم سلیمانی به طور منظم از عراق بازدید کرده است؛ بازدیدهایی که هیچگاه اعلام نشده است. او نقش مهمی را از زمان حمله به عراق و سرنگونی صدام حسین، ایفا می کند. گاردین، شخصیت ژنرال ایرانی را «مرموز» توصیف می کند و می نویسد: «سلیمانی شخصیت مهم، اما اسرارآمیز، درخلال دهه گذشته بوده است ، که توانسته است با سیاستمداران و شبه نظامیان عراقی - که برخی ازآن ها تجربه ای طولانی درمبارزه با نیروهای امریکایی بعد از ۲۰۰۳ داشته اند، روابط نزدیک برقرار کند.»

علی انصاری، استاد دانشگاه سنت اندروز، می گوید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در عراق همانگونه رفتار می کند که با سوریه معامله کرد.»

سلیمانی در سه سال اخیر نقش رابط بین ایران، حزب الله و سوریه را بازی کرده است.

او یکی از وفادارترین و مهم ترین یاران نزدیک به آیت الله سید علی خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است و رهبر ایران به او لقب «شهید زنده» داده است. در تصاویری که در اینترنت وجود دارد نشان می دهد که سلیمانی، شهادت هلال اسد، پسر عموی بشار اسد را که در ماه گذشته در نزدیکی ترکیه به شهادت رسید، به خانواده او تسلیت می گوید.

یک مسئول بریتانیایی به شوخی او را «ترکیبی از عملکرد سازمان های اطلاعاتی خارجی مانند MI۶، SES، پشتیبانی و توسعه بین المللی»عنوان کرده است و می گوید: «او بازوی بلند ایران در همه جاست.»

سلیمانی همچنین در عکسی در کنار عماد مغنیه نیز ظاهر شده است.

توبی دوج از دانشگاه دانشکده اقتصاد لندن میگوید: «او مثل اسکارلت پیمبرنل (یک شخصیت داستانی در انقلاب فرانسه) است؛ همه جا هست و هیچ جا نیست. او می تواند همه مسئولیت ها را بر عهده بگیرد. همانگونه رفتار می کند که در دمشق رفتار کرد. مشاوره می دهد و برای مواجهه با بحران، برای اتحاد کمک می کند.»

اظهارات سلیمانی نشان می دهد که او به مواضع استراتژیک در عراق، حفظ قدرت ایران و شیعیان حس تعهد دارد؛ چرا که عراق پایگاه مخالفت با ایران بوده است و به همین دلیل حتی قبل از انقلاب اسلامی ایران، غربی ها برای مخالفت با ایران به صدام پول می دادند.

منبع: افکار
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: