برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۴۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۲
یادداشت اختصاصی حشمت الله فلاحت پیشه، کارشناس روابط بین الملل برای هشت صبح
پنجمین دور از مذاکرات ایران و 5+1 به پایان رسید و براساس برنامه، قراراست که طرفین 11 تیرماه برای ادامه گفت و گوها در وین گردهم آیند، در این دوراز مذاکرات که پنج روز به طول انجامید ...
هشت صبح: پنجمین دور از مذاکرات ایران و 5+1 به پایان رسید و براساس برنامه، قراراست که طرفین 11 تیرماه برای ادامه گفت و گوها در وین گردهم آیند، در این دوراز مذاکرات که پنج روز به طول انجامید اگرچه کارتدوین پیش نویس توافقنامه آغازشد اما به گفته مقامات ارشد هفت کشور حاضر، هنوز اختلافات اساسی میان طرفین وجوددارد.

روند کند مذاکرات این دور ایران و 5+1 طبیعی و ناشی ازاختلاف نظر11 ساله طرفین برسرموضوع هسته ای است، ضمن اینکه به پیش زمینه این اختلافات باید شکاف و اختلاف 35 ساله میان ایران و آمریکا رانیز افزود، گفت وگوی ایران و آمریکا در زیر چتر مذاکرات هسته ای کاری سخت و دشواراست وحتی می توان این مذاکرات را یکی از سنگینترین مناسبات دیپلماتیک در چند سال اخیر دانست.
 
ایران و آمریکا سیاست پرانتز رااجرا کنند/ تحریم ایران، تروریست ها را تقویت کرد

دراین میان علی رغم راه سخت و دشوار پیش رو و هم چنین عدم رضایت کامل از روند مذاکرات هیچ  کدام از طرفین خواهان بازگشت به نقطه صفر و ابتدایی نیستند، عزم بین المللی برای دستیابی به توافق و هم چنین مقطع زمانی و شرایط حاکم براوضاع داخلی کشورهای حاضر درنشست باعث شده که طرفین تمام تلاش خود را برای تدوین و نگارش متن توافقنامه نهایی به کاربسته و مجبورشوند که پرانتزهایی درمتن توافقنامه گنجانده و درمیان اختلافات؛ مراعا بگذارند تا هرچه زودتر این کار کلید بخورد.

می توان گفت که اتفاقات میان ایران و 5+1 شبیه اتفاقاتی است که ازدهه 1960 میلادی تا سالهای اخیر یعنی 1990 بین دوقدرت آمریکا و چین صورت گرفت، پکن و واشنگتن پس ازسالها به این موضوع پی بردند که رقابت میان آنها منافعشان راتهدید می کند به همین علت سیاست پرانتز را اعمال کردند.

دراین میان علی رغم راه سخت و دشوار پیش رو و هم چنین عدم رضایت کامل از روند مذاکرات هیچ کدام از طرفین خواهان بازگشت به نقطه صفر و ابتدایی نیستند

دراین سیاست، طرفین با تحمل یک سری از مشکلات، بخشی ازاین اختلافات را در پرانتزقرارداده و از ورود به مباحث اختلاف برانگیز دوری می کنند تا بدین گونه نقاط اختلاف میان طرفین مانعی برای ادامه مسیر نباشد درهمین راستا می توان سیاست توسعه مسالمت آمیز چین و هم چنین همکاری مسالمت آمیز آمریکا را برگرفته ازاین سیاست دانست.

درحال حاضر هنوزهم اختلافاتی میان آمریکا و چین درمورد حقوق بشر، مسایل ژئوپلتیک اقیانوس آرام، کره شمالی و ... وجود دارد، آمریکا و چین در موردمباحثی چون میدان تیان آنمن چین پرانتزهایی را میان خودشان تعریف کرده اند که گاه این پرانتزها را می بندند، درپرونده هسته ای ایران نیز باید پرانتزهایی میان طرفین بازشود ضمن اینکه ایران و 5+1 نباید نگاهی آرمانی به این پرونده داشته باشند.

نباید از نظر دورداشت که 23 آذرماه سال گذشته توافقی میان دوطرف به امضا رسید که هدف محوربود و سه هدف اساسی درداخل این پرانتز قرارمی گرفت که باید دوهدف تعریف شده در این پرانتزها به خوبی عملیاتی شود زیرا درغیر این صورت جمهوری اسلامی دلیلی برای حمایت از چنین توافقی و هم چنین ادامه این مذاکرات نمی بیند.

1-شناسایی حقوق هسته ای ایران که به فناوری صنعتی هسته ای دست یافته است و 2- تلاش برای کاهش و سپس پایان تحریم های اعمال شده علیه ایران که زمان مشخصی باید برای آن درنظر گرفته شود.
 
دراین میان، گاه زمان بندی هایی ازسوی کشورهای غربی مطرح می شود که به نوعی اعلان جنگ علیه ایران است آنها خواستار تداوم تحریم ها تا 12 الی 20 سال آینده هستند تا بدین گونه سیاست چماق و هویج خود را درمورد ایران به کارببرند.

 آنها این موضوع را در نظر نمی گیرند که با تداوم این سیاست خود به تروریستها خدمت رسانی می کنند و تهدیدات اخیر منطقه ای که توسط گروه های تروریستی انجام می گیرد ناشی از حمایت دلارهای نفتی است که حاصل جایگزین شدن نفت کشورهای عربی سلفی به جای بازار نفت ایران است،به عنوان مثال، عربستان که متهم اصلی دفاع از داعش می باشد سال گذشته 103 میلیارد دلار مازاد بودجه داشت که این میزان را برای کمک به تروریست های منطقه ای وآشوب و فتنه در منطقه هزینه کرد.
 
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: