برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۸۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۴
گزارش خبری- تحلیلی هشت صبح
اختلاف بر سرتعریف غنی سازی مهمترین موضوع اختلافی است که طرفین درپنجمین نشست ایران و 5+1 از آن نام بردند ضمن اینکه به گفته مقامات ارشد دوطرف شکاف های اساسی دیگری نیز میان طرفین وجوددارد.
هشت صبح: پنجمین دوراز مذاکرات ایران و  5+1 درحالی پایان یافت که دراین دور ازگفت و گوها تدوین پیش نویس توافقنامه جامع پس از5 ماه ازامضای توافق ژنو3 آغازشد، اما بااین وجود شواهد و گفته های مقامات طرفین نشان ازآن داشت که روند گفت و گوها کند و سخت بوده و پیشرفت چندانی دراین نشست صورت نگرفته است.

دراین میان ضرب الاجل شش ماهه میان طرفین تا یک ماه آینده پایان یافته و این موضوع فشارزیادی را برهفت کشورحاضر در نشست وارد کرد و موجب شد که تلاش آنها با افزایش تعداد جلسات دوجانبه و چند جانبه نمودیافته وطرفین ازفرصت باقی مانده به خوبی بهره برده و شکاف حاصل از موارد اختلافی را به خوبی پرکنند.

آبا روند کند مذاکرات هسته ای، طبیعی است؟

اختلاف بر سرتعریف غنی سازی مهمترین موضوع اختلافی است که طرفین درپنجمین نشست ایران و 5+1 از آن نام بردند ضمن اینکه به گفته مقامات ارشد دوطرف شکاف های اساسی دیگری نیز میان طرفین وجوددارد که باعث شده تدوین پیش نویس توافقنامه با موضوعاتی آغاز شود که تهران و پایتخت شش کشور دیگر اختلافات کمتری درمورد آن دارند.


درهمین راستا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نگارش متن توافق با مقدارى کندى آغاز شده و هنوز اختلافات، بسیار اساسى است و درباره همه مفاهیم به تفاهم نرسیده‌ایم علاوه برآن، بعضى مواضعى که توسط 1+5 گرفته مى‌شود کاملا غیرقابل قبول است که امیدواریم با واقع بینى کار را به پیش ببرند.

درمقابل مقامات غربی نیز نسبت به مواضع ایران درمذاکرات هسته ای واکنش نشان دادند، یک دیپلمات غربی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه ضمن «نگران کننده» خواندن موضع ایران در این مذاکرات مدعی شده اختلافات همچنان پا برجا هستند، نکته جالب این است که این دیپلمات علت نگرانی اش را این موضوع دانست که ایرانی ها در اکثر موضوعات از جمله تحریم ها هیچ تحول وتغییری از خودشان نشان نمی دهند.

حال جدا از کش و قوس ها وفرازونشیب هایی که دراین دوراز مذاکرات ایران و 5+1 ایجادشد و همچینن وجود اختلافات متعدد میان طرفین که دربرخی موارد نکات اساسی را نیز شامل می شد نباید ازاین نکته غافل ماند که یک دهه ازمذاکرات ایران و 5+1 می گذرد و تاکنون جلسات بسیاری میان طرفین در روسیه،ترکیه، عراق و... برگزارشده است که نشانگر شکاف میان طرفین است و نمی توان انتظارداشت که وجود اختلاف و همچنین بی اعتمادی چندین ساله میان دوطرف، حتی باوجود انعطاف پذیری و عزم جدی آنها درمدت چندماه حل شود .

به عبارت دیگر، اگرچه طرفین تلاش می کنند که تا 20 ژوییه و پایان مهلت شش ماهه مذاکرات، توافقنامه جامع و نهایی را امضا کنند و این موضوع را به راحتی می توان از اظهارات و موضع گیری های طرفین به دست آورد اما اختلافات و نوع دیدگاه های متفاوت میان آنهاموجب می شود که دستیابی به توافق زمان زیادی را به خوداختصاص دهد.

پس باوجود روند کند مذاکرات و واکنش های منفی و کارشکنانه برخی ازرسانه های غربی درنشست این دور،گفت وگوها شکل طبیعی و درست خود راطی کرده که باتوجه به وجود سیگنال های مثبت میان طرفین نشان ازآن دارد که دستیابی به توافق دورازانتظار نبوده و امکان پذیراست.
 
 
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی