برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۶۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۷
"صالح المطلق" معاون نخست وزیر عراق پس از سفر روز دوشنبه "نیچروان بارزانی" نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به جمهوری اسلامی ایران، در گفت و گو با صدای امریکا (VOA) در اظهارات قابل تأمل، اتهاماتی را به جمهوری اسلامی ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد ساخت.
 

"صالح المطلق" از رهبران سیاسی سنی عراق می باشد که در جریان تعقیب قضائی "طارق الهاشمی" به جرم حمایت و هدایت تروریست های عراق، انتقادات شدیدی را متوجه "نوری مالکی" نخست وزیر عراق کرد.
 

وی که از اهالی استان الانبار (مقر داعش و افراطیون سنی) می باشد، بارها اتهاماتی را متوجه نوری مالکی کرده است و در جریان حملات تروریستی داعش به استان های مختلف عراق، دولت نوری مالکی را مسبب اختلافات مذهبی در عراق معرفی کرده است.


المطلق در این مصاحبه می کوشد پس از موفقیت "ائتلاف دولت قانون" وابسته به جریان نوری مالکی در انتخابات پارلمانی عراق،  ضمن تضعیف ارتش و نیروهای امنیتی عراق، دولت مالکی را دولتی غیر ملی و عامل اصلی اختلافات مذهبی در عراق معرفی نماید.
 
 
المطلق


در ادامه متن کامل این گفت و گو که در وب سایت صدای امریکا  منتشر شده است را می خوانید:اوضاع عراق را در حال حاضر چگونه می توان توصیف کرد؟

وضعیت عراق بسیار وخیم است؛ کشور با شرایط سختی روبرو شده و احتمال جنگ داخلی در بغداد و سایر مناطق مختلف کشور وجود دارد، بویژه در صورتی که تدابیر و یک راه حل فوری اتخاذ نشود.

در حقیقت این یک قیام بزرگ مردمی است، نه اقدامی از طرف داعش به تنهایی. واکنش (سنی‌ها) به ستم زیادی است که از مدت‌ها پیش ادامه داشته است. ما بارها در این باره هشدار دادیم  که ادامه ظلم و تبعیض، انفجار مردم (سنی) را در پی خواهد داشت، و این انفجار رخ داد.

شرایط کنونی، بیش از اقدام نظامی، نیازمند یک راه حل سیاسی فوری است. اقدام نظامی بر خلاف مصالح عراق است و موجب بروز جنگ داخلی می‌شود. زیرا شبه نظامیان اکنون سلاح‌های ارتش را در دست دارند. ارتش پس از رویدادهای انبار و موصل روحیه خود را از دست داده و زمان نیاز دارد تا بتواند روحیه خود را بازیابد.
 


بعد از سال‌ها آموزش و سپس تجهیز ارتش عراق توسط آمریکا، چرا این ارتش در عمل نمی‌تواند با شبه نظامیان مخالف مبارزه کند؟


ارتش عراق بر مبنای نادرستی ایجاد شد. ارتش از ابتدا ارتشی میهنی نبوده  و با شهروندان عراقی تعاملی ملی و میهنی نداشته؛ فرماندهان ارتش فاسد هستند. مردم را بازداشت و اذیت کرده و با رشوه آنها ار آزاد می‌کردند.

شهروندان تحمل این وضعیت را نداشتند. نخستین اعتراض‌های مسالمت آمیز شکل گرفت. ولی داعش به میان آمد. تظاهرات ملیونی مردم سنی یک سال جریان داشت. ولی بدون پاسخ گذاشتن مطالبات آنها، راه دیگر و آن هم قیام مسلحانه را به دنبال داشت.

این تحلیلی نادرست است که همه گناه این وضعیت را به گردن داعش انداخت. داعش یک گروه تروریستی و نامحبوب در بین سنی‌ها و شیعه‌های عراق است. عراقی‌ها نمی‌پذیرند گروهی مانند داعش بر آنها حاکم باشد. ولی ظلم و ستم دولت باعث سوء استفاده داعش شد. ظلم و ستم به داعش فرصت داد تا چنین شرایطی را ایجاد کند.
 


آیا شما گزارش برخی رسانه ها مبنی بر حضور نیروهای سپاه قدس ایران در عراق را تایید می کنید؟ و آیا مدرکی در اینباره می توانید ارایه بدهید؟


ایرانی‌ها به اشکال مختلف در عراق حضور دارند. نمی‌دانم در حال حاضر چه تعدادی از نیروهای ایرانی در عراق حضور دارند. ولی میدانم که ایران شبه نظامیان مجهز و آموزش دیده ای را از سال ۲۰۰۶ به عراق فرستاده که مردم را به قتل می‌رسانند.

امروز بدون حجب و حیا در داخل خیابان‌های عراق گشت زنی کرده و تحت پوشش دولت عراق در بین مردم نفوذ کرده و آدم کشی می‌کنند. تحرکات شبه نظامیان ایران تحت پوشش دولت عراق است. این وضعیتی خطرناک است که باید هرچه زودتر متوقف شود. هدف آنها اکنون مبارزه با داعش و سپس افزایش نقش این شبه نظامیان در عراق است.
 
 
المطلک
 

به نظر شما در چنین شرایطی امریکا چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟


من معتقدم اساساً امریکا می‌تواند عامل راه حل سیاسی در عراق باشد. وقتی نیروهای آمریکایی از عراق خارج می‌شدند ، گفتیم  آقای (باراک) اوباما رییس جمهور آمریکا مسئول عواقب خروج این نیروهاست. ولی او مسوولیت عواقب خروج نیروهای آمریکایی را نپذیرفت.


بدون توجه به عواقب خروج نظامیان امریکا ، آنها را خارج کردند. حتی در واشنگتن این را گفتیم که نباید نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند. ولی آنها از عراق خارج شدند و نیروهای ایرانی خلأ بوجود آمده را پر کردند. شبه نظامیان و احزاب فرقه گرا افزایش یافتند.


اسلام سیاسی در عراق نمی‌تواند کشور را اداره کند. آمریکا و سایرین باید این را بدانند. عراق لازم است از طریق سکولار و دموکراتیک اداره شود. اسلام سیاسی چه شیعه و چه سنی کشور را با فاجعه مواجه می‌کند، همان شرایطی که اکنون رخ داده است.


امریکا مسئول وضعیتی است که اکنون ایجاد شده و نباید تنها با حمله هوایی به اینجا و آنجا واکنش نشان دهد، بلکه به موازات آن لازم است راه حل‌های سیاسی را بکارگیرد.

 
 
خاطر نشان می سازیم این اظهارات از سوی المطلق در حالی مطرح می گردد که دولت های مداخله گر سعی در ایجاد اختلافات شدید مذهبی در منطقه و تغییر نظام های سیاسی دینی به نظام های سکولار و سرسپرده هستند.
 
در پایان متذکر می شویم که  مجامع بین المللی و کشورهای منطقه، بر نقش مؤثر ایران در بحران های منطقه ای چون سوریه و عراق تاکید دارند و همچنین جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه گفت: «امریکا برای مذاکره با ایران در باره بحران کنونی عراق آماده است.»

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: