برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۵
وزیر خارجه انگلیس گفت: قصد ما بازگشایی سفارت در تهران با حضور مجموعه‌ای کوچک از کارمندان در اولین زمان ممکن پس از هماهنگی‌های عملی است.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای که در مجلس این کشور قرائت کرد گفت: مجلس را در جریان پیشرفت‌های حاصل شده در روابط دوجانبه با ایران قرار دادم و قبلا گفته‌ام که تصمیم ما برای پایان دادن به فعالیت‌های رسمی دفاتر حفاظت منافع نشانه‌ای از افزایش اطمینان ما در برقراری تعاملات دوجانبه مستقیم به جای تعاملات غیرمستقیم از طریق واسطه‌های سوئدی و عمانی است.

او افزود: در چهار ماه گذشته به گسترش روابط دوجانبه خود با ایران ادامه دادیم. مقامات ایرانی و بریتانیایی به طور منظم از پایتخت‌های کشور مقابل بازدید کرده‌اند و این دیدارها به ما اجازه داد تا مجموعه‌ای از امور عملیاتی در مورد بازگشایی سفارت دو کشور را حل کنیم و درباره مجموعه‌ای از مسائل از جمله مسائلی که اختلاف‌نظرهای جدی درباره آن‌ها بین ایران و بریتانیا وجود داشت، بحث و گفت‌وگو کنیم.

براساس گزارش سایت رسمی وزارت خارجه انگلیس، هیگ در ادامه سخنانش اظهار کرد: ما دو نگرانی عمده در بازگشایی سفارت در تهران داشته‌ایم که شامل امنیت کارمندان سفارت بریتانیا و اطمینان از توانایی انجام وظایف این کارمندان بدون مانع‌تراشی بودیم. من هرگز تردیدی نداشتم که در صورت فراهم بودن شرایط، ما باید سفارتخانه‌ای در تهران داشته باشیم. ایران کشوری مهم در منطقه‌ای بی‌ثبات است و حفظ و برقرار نگه داشتن سفارتخانه‌های بریتانیا در سراسر جهان حتی تحت شرایط دشوار رکنی اصلی از رویکرد دیپلماسی جهانی بریتانیا است.

وی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه‌اش با وزیر خارجه ایران گفت: با آقای ظریف گفت‌وگوی تلفنی کردم تا درباره پیشرفت‌هایی که تا این تاریخ داشته‌ایم و هم‌چنین علائق مشترک دو طرف در تداوم توسعه روابط دوجانبه ایران و بریتانیا گفت‌وگو کنیم. تصمیم و تشخیص کنونی من این است که شرایط برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران مناسب است. مجموعه‌ای از مسائل عملی باقیمانده است که باید ابتدا آن‌ها را حل و فصل کنیم با این حال قصد ما بازگشایی سفارت در تهران با حضور مجموعه‌ای کوچک از کارمندان در اولین زمان ممکن پس از هماهنگی‌های عملی است.

وزیر خارجه انگلیس در ادامه سخنانش گفت: انتظار دارم که دولت ایران نیز به شیوه مشابه تصمیم به بازگشایی سفارت این کشور در لندن بگیرد.

هیگ اضافه کرد: این که سفارت بریتانیا در آغاز حضور اولیه خود تنها مجموعه محدودی از خدمات را ارائه کند، امری غیرقابل اجتناب است. در حال حاضر ایرانی‌ها هم‌چنان باید از طریق ابوظبی یا استانبول برای دریافت روادید سفر به بریتانیا اقدام کنند.

او در عین حال گفت: اما حمایت از توسعه روابط بین ملت‌های دو کشور اولویتی اساسی است و مساله‌ای است که امیدوارم در آینده به موازات رشد ابعاد و توانایی‌های سفارت بریتانیا بتوانیم در این زمینه پیشرفت کنیم.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: