برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۲
پایگاه مطالعات استراتژیک برنامه هسته ایران (ایران هسته‌ای)، پریروز از آغاز سفر حسین موسویان به تهران خبر داده بود، سفری که به گفته موسویان، خودش از آن خبر ندارد.
منابع مطلع دو روز پیش (دوشنبه هفته جاری) طی خبری فوری به خبرنگار «ایران هسته ای» گفتند حسین موسویان در حال حرکت به سمت تهران است.
 
به گفته این منابع موسویان تصمیم گرفته است که ابتدای شهریور ماه (تا دو روز دیگر) در تهران باشد و درباره این سفر برخی از مرتبطان خود در تهران را مطلع ساخته و با برخی مقام‌های دولت روحانی هم مذاکره کرده است.
 
در پی انتشار این خبر، موسویان در واکنش به انتشار این مطلب گفت: «من خودم خبر ندارم ککه قرار است دو روز دیگر تهران باشم و فعلاً هم برنامه‌ای برای این سفر ندارم.»
 
موسویان که در سال های 82-85 معاون سیاست خارجی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود، اکنون به عنوان عضو هیئت عملی دپارتمان علم و امنیت جهانی در دانشگاه پرینستون مشغول به کار است.
 
وی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۸۶، به اتهام ارتباط با بیگانگان و جاسوسی بازداشت شد و پس از هشت روز بازداشت، در تاریخ نوزدهم همان ماه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد گردید.
 
در ۲۰ فروردین ۱۳۸۷ دادگاه انقلاب تهران موسویان را به اتهام «اخلال در امنیت ملی» مجرم شناخته شده و براساس ماده ۵۰۷ قانون مجازات اسلامی، به دو سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم کرد اما از اتهام "جاسوسی" تبرئه شد.
 
به نوشته "ایران هسته‌ای"، حکم دادگاه تأکید می‌کند که منظور از مشاغل دولتی در اینجا "مشاغل دیپلماتیک" است.
 
این پایگاه اینترنتی افزوده بود: «اکنون با نشستن آقای دکتر روحانی در مستند ریاست جمهوری ظاهرا موسویان تصمیم به بازگشت به کشور گرفته است و این در حالی است که هنوز یک سال از دوره محکومیت وی باقی مانده و بنابراین او نمی تواند عضوی از تیم مذاکره کننده هسته ای حسن روحانی باشد.»
 
به گزارش مشرق، موسویان در واکنش به این خبر نیز گفت: «حکم دادگاه، اردیبهشت امسال پایان یافت.»
 
همچنین یکی از نزدیکان موسویان نیز در گفت‌وگویی با پایگاه خبری "انتخاب" ضمن بي‌اطلاعي از چنين موضوعي گفت «موسويان علاقه‌اي به پذيرش پست و مسؤوليتي ندارد.»
 
وی با اشاره به طرح این ادعا که " هنوز یک سال از دوره محکومیت وی باقی مانده و بنابراین او نمی‌تواند عضوی از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حسن روحانی باشد گفت كه دادگاه بدوى در فروردين ١٣٨٧ ضمن تبرئه موسويان از اتهام جاسوسي، پنج سال محروميت از پست ديپلماتيك را براي وي صادر كرد كه اين محروميت ارديبهشت امسال پايان يافت.
 
این منبع مطلع افزود: «اين محروميت عملاً براي دوره رياست جمهوري احمدي‌نژاد بود چون نه احمدي‌نژاد به وي پست ديپلماتيك مي‌داد و نه أقاي موسويان مي‌پذيرفت.»
 
البته موسويان در كتاب هسته‌اي خود نوشته که آقای احمدي‌نژاد پست وزارت امور خارجه را در سال ١٣٨٥ ابتدا به وی پيشنهاد کرد كه او به خاطر اختلاف ديدگاه در سياست خارجي با آقاي احمدي‌نژاد اين پيشنهاد را نپذيرفت.
 
این منبع افزود: «بعد از رأي دادگاه هم آقاي هاشمي علاقه‌مند بود كه آقاي موسويان مسؤوليت ديگري در مجمع بپذيرد و حتي آقاي روحاني هم وي را به سمت مشاور خود منصوب نمود ولی آقاي موسويان علاقه‌اي به ادامه كار در مشاغل دولتي را نداشت و لذا دعوت براي تحقيق و تدريس در يكي از معتبرترين دانشگاه‌هاي جهان را پذيرفت.»
 
این منبع مطلع در پاسخ به این سؤال که زمان بازگشت موسویان چه موقع است؟»، گفت: «وى تصميم دارد امسال كار پژوهشي خود را به اتمام رسانده و  به كشورش بازگردد اما تاريخي را مشخص نكرده‌اند.»

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: