برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۴۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۸
یادداشت اختصاصی حسن هانی‌زاده، کارشناس مسایل بین الملل برای هشت صبح
آمریکابه علت ضعف در کنترل اوضاع و مهار بحران دست دوستی به سمت ایران دراز کرده تا بدین گونه ایران را نیز وارد درگیری و تنش با همسایه خود کند زیرا از ظرفیت و جایگاه ایران درمنطقه آگاه است.
هشت صبح: با تشدید درگیری ها میان گروهک تروریستی داعش و ارتش عراق، جان کری؛وزیرامورخارجه ایالات متحده در اظهاراتی اعلام کرد که آمریکا آمادگی مذاکره با ایران، برای حل بحران داخلی عراق را دارد و حتی در زمینه نظامی نیز امکان همکاری میان طرفین وجود دارد این درحالی است که چندی پیش، ایالات متحده پیش ازاین با دخالت نظامی درعراق برای مقابله با گروهک داعش مخالفت کرده بود.

باتوجه به ضعف ایالات متحده آمریکا درمهار بحران های منطقه ازجمله درعراق، سوریه و لبنان، این کشور تلاش می کند تا سیگنال هایی برای جمهوری اسلامی ایران ارسال کند تا ازظرفیت بالای ایران برای دستیابی به اهدافش استفاده کند،‌ درواقع این ضعف و بی تدبیری آمریکا در ایجاد بحران در منطقه خاورمیانه منجربه این شده است که کنترل اوضاع از دست مقامات این کشور خارج شود.


گروهک های تروریستی داعش، جبهه النصره در عراق و سوریه تحت کنترل آمریکا نیستند، پیش بینی واشنگتن درزمینه بشار اسد نیز اشتباه ازآب درآمده، گمانه زنی آنها درمورد نابودی دولت سوریه در 6 ماه اولیه بحران این کشوردرنظرگرفته شده بوداما هم اکنون 38 ماه از جنگ داخلی سوریه گذشته اما اسد همچنان در قدرت باقی مانده است و هرروز نیز قوی تر می شود.

آمریکا می خواهد ازظرفیت ایران درمنطقه سواستفاده کند

ازسوی دیگر ایالات متحده در لبنان نیز نتوانسته موفق عمل کند و فرد موردنظرش را به ریاست جمهوری برساند،‌درعراق هم که درگیرجنگ داخلی با داعش شده و بااینکه سفارتخانه ایالات متحده حدود 4 هزار نیروی امنیتی و اطلاعاتی داشت اما نتوانست حمله این گروهک تروریستی را پیش بینی کند. 

به عبارت دیگر آمریکابه علت ضعف در کنترل اوضاع و مهار بحران دست دوستی به سمت ایران دراز کرده  تا بدین گونه ایران را نیز وارد درگیری و تنش با همسایه خودکند زیرا از ظرفیت وجایگاه ایران درمنطقه آگاه است اما دولت ایران باهوشمندی کامل تحرکات آمریکا و گروه های تروریستی را رصد کرده و با تدبیرعمل می کند.

آمریکاییها نشان داده اند که درسیاست صادق نیستند و تجارب گذشته نشان از آن دارد که همکاری های نظامی ایران و آمریکا هیچ گاه نتایج قابل قبولی به همراه نداشته است، آمریکاییها اگر صادق هستند باید فتوای مقام معظم رهبری و مراجع عظام را درمورد حرمت تولید سلاح های شیمیایی محترم شمرده و توافقنامه هسته ای باایران را امضا کنند.

ایالات متحده اگر به دنبال صلح در منطقه و کمک به مردم عراق است درمقابل کمک های مالی عربستان و قطر به گروه های تروریستی ایستاده و اجازه ادامه چنین فعالیت های غیرانسانی را ندهد.

واشنگتن درحال حاضر حدود 270 نفراز اعضای نیروی ویژه خود را به عراق اعزام کرده تا ازسفارتخانه آمریکا در عراق محافظت کنند که این موضوع مشکلی را ازمردم عراق درمان نمی کند، مقابله با داعش و تروریست ها باید به خود مردم و دولت عراق سپرده شود زیرا بیش از یک میلیون نفر از مردم عراق برای ایستادگی در برابر داعش بسیج شده اند و تنها اقدامی که آمریکا باید انجام دهد این است که مانع ازکمک های مادی عربستان، قطرو ترکیه به داعش شود.

 آمریکا اگر می خواهد ثابت کند که قصد همکاری باایران را درزمینه حل بحران های منطقه ای دارد باید سیاستی مستقل از صهیونیست ها و لابی اسراییل در پیش بگیرد زیرا سیاست خارجه واشنگتن ازسوی تل آویو برنامه ریزی می شود و این رژیم نیز همواره دشمن ملت و دولت ایران بوده است.

به نظر می رسد آمریکا تلاش دارد که نشان دهد به دنبال همکاری باایران است اما درواقع می خواهد از ظرفیت های ایران در منطقه استفاده کند ، هم اکنون نیز درحوزه هسته ای توپ درزمین آمریکا و غرب است و نوبت آنهاست که جدیت خود را دراین زمینه نشان دهند، درواقع اگر ایالات متحده حسن نیت دارد باید توافق هسته ای باایران راتا یک ماه آینده تنظیم و امضا کند و پس از ان تحریم های اعمال شده علیه ایران را لغو کند تا ایران هم پس از مشاهده حسن عمل آمریکا همکاری خود بااین کشور را آغاز کند.
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: