برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۹
پوریا عالمی
«گروه فشار» از بحث‌های داغ این روزهاست و برای اینکه سوء تفاهمی ایجاد نشود ما امروز آمبولانس را پارک می‌کنیم و به‌صورت فشرده برایتان فشار را تعریف کنیم.

تعریف فشاری
فشار عبارت است از نیروی وارده بر واحد سطح که آن را با علامت اختصاری p نشان می‌دهند. اما باید توجه کنیم که فشار چند مدل مختلف است.

مثال فشاری
وقتی شما سوار مترو یا اتوبوس هستی بر واحد سطحت فشار می‌آید. از طرفی وقتی مثل ماه درس می‌خوانی و دانشگاه قبول می‌شوی و می‌خواهی مثل خورشید بدرخشی اما چون ستاره‌دار شده‌ای، بهت فشار می‌آید. همچنین ممکن است آدم برود سینما و فیلم اخراجی‌ها ببیند و باز هم بهش فشار بیاید. این فشار با فشاری که از دیدن فیلم مسعود کیمیایی به آدم می‌آید فرق دارد ولی به‌هرحال فشار است. در کل فشاری که در جاهای مختلف به آدم می‌آید بر واحد سطح آدم می‌آید و متاسفانه وقتی فشار زیاد باشد و از چندجا وارد شود، آدم کم‌کم خودش می‌شود واحد سطح و به همه‌جایش فشار می‌آید.

نظریه علمی‌فشاری
دانشمندان می‌گویند در گازها نقش عمده را ایفا می‌کند زیرا یکی از کمیات مشخصه گاز همین فشار است. ما هم موافقیم. فشاری که در جامعه به آدم وارد می‌شود به نظر ما زیر سر گازهاست. چون اصولا گازها غیرقابل رویت هستند اما بو یا فشارشان را آدم احساس می‌کند.

مفهوم فشار
دانشمندان می‌گویند اثر نیرو روی یک سطح بستگی دارد به این که نیرو چگونه اعمال شود. ما صددرصد موافقیم. بعضا دیده شده فشار از پایین می‌آورند و ما چون تحت فشار قرار می‌گیریم سعی می‌کنیم چانه‌زنی کنیم که دیده شده گاهی چانه و فک و دهان هم تحت فشار قرار می‌گیرند و بر اثر فشار وارده صاف می‌شوند.

نحوه اندازه‌گیری فشار
در فیزیک فشار را به کمک دستگاه‌های فشارسنج اندازه می‌گیرند. در حالی که در زندگی عادی فشار را توسط سخنرانی‌ها و غلظت فشردن دندان روی هم اندازه می‌گیرند. درواقع سیستم دهان و دندان تبدیل به فشارسنج شده است که جا دارد ثبت بین‌المللی شود.

گروه فشار
برخلاف باقی مردم این تنها فشاری‌ها هستند که معتقد به کار گروهی هستند. اگر توجه کنید تقریبا ما در ورزش‌ها و کارهای گروهی موفق نیستیم. اما گروه فشار تنها گروهی است که به کار گروهی اعتقاد دارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: